Zmarł prof. Jerzy Osiatyński. Przez kilkanaście lat był związany z Krosnem

W piątek (4.02) w wieku 81 lat zmarł prof. Jerzy Osiatyński. Przez 12 lat był posłem ziemi krośnieńskiej. To dzięki niemu rozbudowano w Krośnie budynek sądu przy ul. Sienkiewicza.
Jerzy Osiatyński w 2001 roku otrzymał od przyjaciół z Krosna obraz na pamiątkę sprawowania mandatu poselskiego z tego regionu
prywatne archiwum adriana krzanowskiego

Profesor Jerzy Osiatyński urodził się w 1941 roku w Rydze, stolicy Łotwy, ale jego losy były ściśle związane w Polską, przez 12 lat także z Krosnem.

Był wybitnym polskim ekonomistą, dlatego zaproponowano mu, aby w 1989 roku startował w wyborach do Sejmu z list Solidarności. Te na wpół wolne wybory były efektem uzgodnień w ramach tzw. Okrągłego Stołu (czyli pokojowej przemiany ustrojowej z socjalizmu na demokrację).

Został posłem strony demokratycznej wraz z Pawłem Chrupkiem (rolnik z Haczowa). Senatorami Solidarności z naszego regionu zostały inne wybitne postaci: Gustaw Holoubek (aktor) i Andrzej Szczypiorski (pisarz).

Spotkanie parlamentarzystów "Solidarności" z mieszkańcami Krosna - relacja w piśmie "Hejnał Krośnieński"
archiwum muzeum rzemiosła

Tuż po wyborach odbyło się w Krośnie spotkanie z nowymi parlamentarzystami. - Spotkania ze znanymi ludźmi, którzy jednocześnie reprezentowali nasze województwo w Warszawie, budziły wielkie emocje. Omawiane były bardzo ważne sprawy. To byli ludzie naprawdę zaangażowani. Nasi obecni parlamentarzyści, którzy są wybierani stąd, tak się nie angażują jak oni wówczas – wspominała Ewa Mańkowska, była dyrektorka Muzeum Rzemiosła na sesji rady miasta w 2014 roku. Pisaliśmy o tym tutaj.

Jerzy Osiatyński posłem ziemi krośnieńskiej został także z list Unii Demokratycznej w 1993 roku, a później Unii Wolności w 1997 roku. Otworzył swoje biuro poselskie przy ul. Portiusa 4. Dyrektorką biura została Lidia Helińska, żona Karola Helińskiego, znanego krośnieńskiego adwokata. Osiatyński był posłem do 2001 roku.

Biuro poselskie mieściło się w budynku przy ul. Portiusa 4 (obecnie siedziba BWA)
prywatne archiwum adriana krzanowskiego

Poseł przy okazji każdej wizyty w Krośnie chętnie spotykał się z dziennikarzami. Podczas jednej z konferencji prasowych nawiązał do plotki, która krążyła w latach 90., jakoby wykupił on „połowę nieruchomości w Iwoniczu-Zdroju”. – Jeśli ktoś przyniesie mi dowód, że jestem właścicielem jakiejkolwiek nieruchomości, to mu ją oddam – ironizował.

Jedno ze spotkań z dziennikarzami lokalnej prasy
prywatne archiwum adriana krzanowskiego

W latach 1989-91 był ministrem-kierownikiem Centralnego Urzędu Planowania w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, a w okresie 1992-93 ministrem finansów w rządzie Hanny Suchockiej. Pismo „Central European” uznało go w 1993 roku za najlepszego ministra finansów w Europie Środkowej i Wschodniej.

To właśnie dzięki jego wstawiennictwu w budżecie państwa zarezerwowano pieniądze na rozbudowę budynku sądu przy ul. Sienkiewicza w Krośnie.

Nowo wybudowana część budynku sądu w Krośnie. Ruch na ul. Czajkowskiego odbywał się wówczas w kierunku Placu Konstytucji 3-go Maja
prywatne archiwum adriana krzanowskiego

Uroczystego otwarcie nowego skrzydła obiektu (widocznego od strony ul. Czajkowskiego) dokonano 24 września 1999 roku: - To jest tylko budynek, ale to od was i waszej pracy zależy jednak, czy ludzie będą mieli poczucie sprawiedliwości – mówił wtedy do sędziów prof. Jerzy Osiatyński.

Uroczyste otwarcie nowego skrzydła budynku sądu. Przemawia prof. Jerzy Osiatyński
prywatne archiwum adriana krzanowskiego

Angażował się również w pomoc rozbudowy siedziby obecnego Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowaczego przy ul. Powstańców Śląskich w Krośnie.

W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W październiku tego samego roku został doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. ekonomicznych. Złożył dymisję z tej funkcji w związku z powołaniem go w 2013 roku przez prezydenta w skład Rady Polityki Pieniężnej (zasiadał w niej do 2019 roku).

Inauguracja roku akademickiego w punkcie konsultacyjnym AGH w Krośnie – 9 października 1999. Gościem uroczystości był prof. Osiatyński
prywatne archiwum adriana krzanowskiego

Jego brat Wiktor był wybitnym prawnikiem i konstytucjonalistą. Jerzy Osiatyński zmarł po długiej chorobie w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Wołoskiej w Warszawie. 

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)