Sprawa pomnika powróciła ponownie na ostatniej sesji Rady Miasta ubiegłego roku (30.12.2024). Komisja Kultury, Sportu i Turystyki wyszła bowiem z inicjatywą uchwałodawczą, aby prezydent wskazał Radzie nową "godną lokalizację pomnika".
Anna Dubiel, szefowa Komisji, krytykowała umiejscowienie postaci gen. Maczka pod RCKP następującymi argumentami:
Miejsca pod RCKP bronili radni PiS, m.in. Adam Przybysz i Kazimierz Mazur. - Jak widzę, ile autokarów z młodzieżą i dziećmi podjeżdża pod RCKP, to pod względem edukacyjnym jest to miejsce rewelacyjne – mówił Mazur.
Tym samym przyznał, że rozbudowa domu kultury przy ul. Kolejowej była dobrym przedsięwzięciem, chociaż radni PiS 20 lat temu… stanowczo się temu sprzeciwiali. Pisaliśmy o tym w artykule Hamulcowi napluli do własnej zupy.
O zbudowanie pomnika pod RCKP apelowali na sesji także inicjatorzy jego powstania: Marek Kubit – dyrektor "Elektryka" i Franciszek Tereszkiewicz – kanclerz PANS.
- Jednomyślność w tej sprawie jest konieczna. Twierdzę, że to będzie najżywiej odbierany pomnik w Krośnie, ponieważ są potomkowie tych, którzy z gen. Maczkiem walczyli – twierdził Tereszkiewicz i przekonywał: - Pomnik pod RCKP wytworzy wspaniały trakt: od Maczka, poprzez Portiusa, Piłsudskiego, Łukasiewicza, Kopernika, aż po pomnik Jana Pawła II. Ten trakt będzie ogniskował uwagę tych, którzy będą przybywać do Krosna.
Głos zabrał także Piotr Dymiński, aktywista miejski: - Figura na cokole to pomnik w starym typie. Projekt jest z czasów, gdy zasięg oddziaływania pomnika zależał od wysokości cokołu i wielkości figury. Obecnie zasięg oddziaływania pomnika zależy od mediów społecznościowych i tego, czy ktoś sobie robi z nim zdjęcie. Rzeźby 1:1 zyskują dużą przewagę pod tym względem. Chodzi o efekt.
Ostatecznie radni przychylili się do inicjatywy Komisji Kultury. Nie było jednak jednomyślności nawet wśród poszczególnych klubów. "Za" głosowało 12 radnych, "przeciw" 7, jeden radny wstrzymał się od głosu.
Uchwała nie precyzuje, w jakim terminie prezydent powinien wskazać propozycję nowej lokalizacji pomnika.
NO właśnie @wokol_krosna, jacy to byli "ochotnicy" sam przytoczyłeś w cytacie gdzie - "chłopcy nieletni, niedorostki, wprost z ławy szkolnej lub spod opiekuńczych skrzydeł matki..." Czy oni tam poszli z czystego patriotyzmu, który u nich się nagle zrodził w tym wieku, a może z biedy, a może szli za "na pół starymi żołnierzami z przeróżnych frontów i zdarzeń armii austriackiej czy legionów", którzy ich zwerbowali i nimi sie posłużyli jako...???
Koreańczycy też walczą u Ruskich z Ukrainą, a Ukraina i Rosja mają problemy z poborem i ucieczką przed nim...
@reaktywator Nie jestem historykiem, ale internet mówi, że żołnierze Maczka to byli ochotnicy. Narażali własne życie dla dobra innych z własnej woli - postawa dziś niewyobrażalna. Pomnik zaprojektowany dla Krosna pokazuje także sylwetki tych ochotników, ludzi z Krosna i okolic, którzy poszli z nim walczyć w 1918r.
"Jeszcze tego samego dnia obejmuję dowództwo kompanii krośnieńskiej, bo tak się będzie nazywała. Co za pierwszorzędnych chłopaków w niej zastałem! Podporucznicy i podchorążowie: Kulczycki z Krosna i Bartosz z Jasła, obaj z armii austriackiej, legionista ze Szczypiórna Czerniatowicz i legionista Szmidt ze Lwowa. A strzelcy? Pół na pół stary żołnierz z przeróżnych frontów i zdarzeń armii austriackiej czy legionów, i chłopcy nieletni, niedorostki, wprost z ławy szkolnej lub spod opiekuńczych skrzydeł matki. Chłopacy z Krosna i Odrzykonia, Potoka i Jasła. Był zapał, entuzjazm" /Od podwody do czołga"/
Np. "Turyści Sikorskiego", jak nazywała ich propaganda niemiecka. Byli to m.in. żołnierze 10. Brygady Kawalerii, którzy w przebraniu i z fałszywymi dokumentami, uciekali z obozów internowania na Węgrzech do tworzących się polskich sił zbrojnych we Francji". dzieje.pl/wiadomosci/1-dywizja-pancerna-gen-maczka(...)
Np. "Część żołnierzy przeszła długi szlak bojowy przez Polskę i Francję. Wielu wyrwało się z nieludzkiej ziemi i różnymi drogami dotarli pod dowództwo gen. Stanisława Maczka. Dołączali do nich ochotnicy rekrutujący się z polskiej diaspory w Argentynie, Brazylii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych." muzhp.pl/wiedza-on-line/80-lat-temu-powolano-1-dyw(...)
I jeszcze jedno - generał został pochowany razem ze swoimi żołnierzami w Bredzie.
No dobrze @wokol_krosna, idę twoim tokiem rozumowania, generał Maczek "walczył w obronie Polski, a potem wyzwalał spod okupacji niemieckiej" i chwała mu za to, a po wojnie chyba żył długo i szczęśliwie aż do naturalnej śmierci, A co z tymi, którzy pod jego dowództwem zginęli i nawet nieznane ich miejsce pochówku? Gen Maczek miał dar, miał możliwość się wyszkolić i to w miarę swoich możliwości wykorzystał wysyłając swoich żołnierzy do walki bezpośredniej gdzie ginęli jak..., a Maczek... pomnik w Krośnie?
@InvisibleLara - Generał Maczek "zabijał jako żołnierz", tak, ale sprawą zasadniczą jest, dlaczego - walczył w obronie Polski, a potem wyzwalał spod okupacji niemieckiej. Proszę się wybrać do muzeum w Auschwitz i zobaczyć, czym była okupacja, łapanki, obozy, krematoria itp. Generał walczył właśnie o to, żebyśmy mogli żyć normalnie, w czasach pokoju, żebyśmy w ogólne mogli żyć, a nie "w imię głupoty polityków" . To podstawowe rozróżnienie.
Kiedyś uczniowie Elektryka wybrali na swojego patrona wynalazcę Nikola Tesla. Idealny dla młodzieży wzór. A szczególnie teraz, gdy słowo "Tesla" to przykład innowacji i silnej marki. Ale nie - musiał być patron patetyczny - gen. Maczek. Nie innowator, nie uczony, ale żołnierz, człowiek, który zabijał innych (tak, w imię głupoty polityków). Czy to jest dobry wzór? Owszem, walczył z wrogiem, był genialnym strategiem, szanował ludzi. Ale czy na co dzień w pokoju bycie skutecznym żołnierzem jest istotne? Czy robił to z własnej woli? Czy dla młodzieży to dziś autorytet? Wrzucam tylko kamyczek do dyskusji, do wymiany myśli. Zrozumiem, gdy "patrioci" mnie wyklną.
Czy nie ma lokalnych bohaterów, ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta i regionu, ludzi wybitnych o których powinniśmy pamiętać? A nie kolejny generał, marszałek, papież...
No i proszę, radni z klubu "jestem za, a nawet przeciw" tym razem się nie wstrzymali, a nawet zagłosowali?!
@Stefan_N w Holandii żołnierze pod dowództwem gen. Maczka wyzwalali miasta i wsie podobnie jak w Polsce Ruscy, a w Krośnie Maczek był praktycznie przejazdem i to mamy upamiętniać stawiając pomnik? Przy takiej argumentacji braknie w Krośnie miejsca na pomniki i place, więc może wydzierżawić/kupić kilka hektarów pod te cele... a może w okolicy pomnika JPII, tam jest wiele miejsca?
Kolejny pomnik, czy my nie mamy innych problemów?
Krosno ma szansę na nowy pomnik upamiętniający też osoby z miasta i okolic, z nie tak dawnej przeszłości, są na to pieniądze z zewnątrz i nagle pojawiają się tak dziwne głosy:, jak: "Rzeźba generała będzie ok. 20% większa od normalnej postaci, ustawiona zostanie na niewielkim podwyższeniu. Takie pomniki dla wielu osób są nudne, patetyczne, a zainteresowanie nimi zerowe". To jest główny argument przeciwko? O ile wiem, większość pomników jest na cokole i przedstawia postacie większe niż w rzeczywistości. Pomniki Mickiewicza w Krakowie, Neptuna w Gdańsku czy warszawskiej syrenki są własnie takie, a jak widać zainteresowanie nimi kwitnie. O zgrozo Statua Wolności w Nowym Yorku czy Sfinks w Gizie też są "starego typu".
Teraz każda prawomocna uchwała będzie ponownie głosowana?Jak potraktowano ankiety? Konsultacje społeczne są w Krośnie nieistotne? Poza tym, co to znaczy "pomnik w starym typie", 20 % za duży dla mediów społecznościowych? Gdzie są takie kryteria? A jakie znaczenie dla tematu ma przypomnienie o głosowaniu sprzed 20 lat na temat rozbudowy RCKP?
W Holandii potrafią upamiętnić generała Maczka, w Krośnie niestety nie. szlakinadziei.ipn.gov.pl/sn/aktualnosci/95141,Odsl(...)
Czy naprawdę nikt nie widzi, że powstałoby kiczowate miejsce z naprawdę nudnym pomnikiem? No i kolejny bohater wojenny na cokole. A gdzie upamiętnienie tych, którzy dbali o pokój, rozwój, kulturę, edukację, zabawę, szczęście? Dopóki dziadersi będą wychodzić z takimi pomysłami, dopóty to miasto będzie się wyludniać.