"Nie ma rzeczy niemożliwych". Porady dla młodych przedsiębiorców

Są w Krośnie ludzie, którzy chcieli dorobić kilkaset złotych do etatowej pensji, a teraz zarabiają po kilka tysięcy. Realizując własne pasje, stworzyli dobrze prosperujące firmy. Można ich było poznać podczas V Forum Gospodarczego (21.11). Sprawdźcie, co jest ich przepisem na sukces.
V Forum Gospodarcze w Krośnie skierowane było do młodych przedsiębiorców
Damian Krzanowski

V Forum Gospodarcze organizowane przez Urząd Miasta skierowane było do młodych przedsiębiorców. Osoby, które chcą założyć własny biznes lub prowadzą go od niedawna spotkały się m.in. ze specjalistami i przedsiębiorcami, którzy opowiedzieli o swoich początkach na lokalnym rynku.

"Prowadzenie własnej działalności jest proste, ludzie biznesu większość czasu spędzają na wakacjach, a pieniądze same do nich wpływają" - być może tak myśli spora grupa młodych ludzi, a bycie swoim własnym szefem jawi się im jako praca idealna.

Jednak historie przedsiębiorców z Krosna pokazują, że własna działalność to praca po kilkanaście godzin dziennie, masa wyzwań, nieprzespanych nocy i ciągłe przekraczanie własnych barier. „Trzeba się postarać, ale warto się postarać” – usłyszeliśmy podczas V Forum Gospodarczego od przedsiębiorców, którzy zaczynali od zera, a teraz ich firmy odnoszą sukcesy.

Prelekcje odbyły się w Kampusie Politechnicznym PWSZ w Krośnie
adrian krzanowski

Od zera do milionera

Jolanta Janas – właścicielka restauracji Weranda. Jej przepis na sukces to śniadania i lunche pod wieloma postaciami, przytulne wnętrze i domowy klimat. - Wstając rano mam już plan dnia. Początki zawsze są trudne, nie zniechęcajcie się nimi - mówiła podczas Forum. Więcej o Werandzie przeczytacie tutaj.

Paulina Kenar-Suska – poświęciła karierę prawnika i znalazła swoją pasję – dekorowanie pierników. Teraz, pod szyldem Słodka Kropka, zbiera zamówienia z całej Polski. O jej historii pisaliśmy tutaj. - Jeśli zakładacie działalność to róbcie to, co lubicie robić, w czym jesteście dobrzy. Ważne jest także wsparcie rodziny i optymizm - podkreślała podczas rozmowy.

Karolina i Tomasz Jaracz – właściele firmy TMS & TK-Royal, małżeństwo, które produkcję szpul rozpoczynało ręcznie w blaszanym garażu, a teraz inwestuje w technologię laserową i rozwija swoją ofertę.

- Nigdy nie zapomnę zimy, gdy było -30 stopni Celsjusza. W garażu ogrzewaliśmy się gazowym piecykiem, a plastikowe elementy trzeba było wrzucać do gorącej wody, bo inaczej pękały. Następnie durszlakiem do frytek wyławialiśmy gotowe wyroby. Teraz się z tego śmieję, ale wtedy nauczyło mnie to, że nie ma rzeczy niemożliwych – mówi Tomasz, który dzięki swojej wytrwałości dzisiaj jeździ wymarzonym Porsche.

Panel dyskusyjny z udziałem przedsiębiorców. Od lewej: Paweł Panasiuk, Paulina Kenar-Suska, Jolanta Janas, Karolina i Tomasz Jaracz, Grzegorz Wójtowicz
adrian krzanowski

Grzegorz Wójtowicz – mechanik z wykształcenia i pasji, który marzył o własnym warsztacie. Jak mówi: -Wy młodzi ludzie musicie znaleźć swoją niszę rynkową, ja miałem to szczęście, że to nisza znalazła mnie.

Parę lat temu auto jego mamy wymagało konserwacji. Ciężko było znaleźć specjalistę, a gdy już się trafił, żądał sporej kwoty pieniędzy. Grzegorz postanowił sam zająć się konserwacją. W tartaku kupił deski i wykorzystując ukształtowanie terenu skonstruował najazd, pod którym mógł pracować. Widząc, że mało kto w okolicy podejmuje się konserwacji samochodów, po znajomości przyjmował kolejne zlecenia. Jego celem było dorobienie sobie do etatowej pensji. Marzył o 700 zł, ale z czasem zrobiło się tego 7000 zł. Wówczas zaczął rozwijać firmę, która teraz nosi nazwę Rust Car Service.

Paweł Panasiuk – współwłaściciel i wiceprezes zarządu Innergo Systems Sp.z o.o. Jego początkowe kierunki kształcenia nie miały nic wspólnego z obecną branżą. Skończył krośnieńskiego "Mechanika", a potem absolwentem Wychowania Fizycznego na PWSZ w Krośnie.

Ponad 10 lat temu zaczął pracę jako przedstawiciel handlowy w branży teleinformatycznej. Firma, w której pracował, zakończyła działalność pomimo zapotrzebowania rynku. Paweł wykorzystał szansę i zdobyte doświadczenie do założenia własnej firmy o podobnej działalności. Teraz jego firma ma oddziały w Krakowie, Warszawie i Gdyni, przynosząc roczne obroty na poziomie 110 mln złotych.

- Trzeba szukać innowacji i produktów wyjątkowych, kreatywnych, niekonwencjonalnych – radził słuchaczom.

Biznes okiem ekspertów 

Podczas Forum można było także liczyć na porady specjalistów i ekspertów.

Na pytanie "jak zarobić milion do trzydziestki", przewrotnie odpowiedział Miłosz Zając: - Wasz poziom finansowy jest średnią wypadkową ludzi, z którymi na co dzień żyjecie. Żeby zarabiać w biznesie, dobrze jest być otoczonym ludźmi biznesu.

Wśród czynników mających wpływ na powodzenie w prowadzeniu działalności wymienił m.in.: określenie i spisanie życiowych celów, bycie optymistą, umiejętne zarządzanie drobnymi kwotami oraz poczucie wdzięczności za to, co posiadamy i co możemy robić.

W trakcie panelu dyskusyjnego poruszono także temat wdrażania pomysłów. - Zanim zdecydujecie się na własny biznes i zainwestujecie większe środki, przetestujcie go. Wyjście na ulice, rozmowa z potencjalnymi klientami, spotkanie z firmami, które mogą być naszymi kooperantami, to jest najważniejszy etap – mówił Bartosz Jadam, dyrektor zarządzający Protolab w Podkarpackim Centrum Innowacji.

- Często od razu zastanawiamy się jak zrealizować nasze pomysły, a to pytanie, które powinniśmy sobie zadać na końcu - dodaje Dorota Mastalska, prezes zarządu Concordia Bussiness Club Sp. z o.o. 

KOLEJNOŚĆ PYTAŃ, KTÓRE POWINIEN SOBIE ZADAĆ POCZĄTKUJĄCY PRZEDSIĘBIORCA:
  • 1. Dlaczego chcę to robić? Dlaczego ludzie mają kupić mój produkt/usługę? 
  • 2. Co będę sprzedawać? Co będzie największą wartością mojego produktu/usługi? 
  • 3. Kto będzie sprzedawać, a kto kupować? 
  • 4. Kiedy i gdzie dany produkt lub usługę będzie można znaleźć? 
  • 5. W jaki sposób będę realizować swój pomysł? 

Na stronie Concordia Business Club można skorzystać z darmowych webinarów (rozmów online) dotyczących prowadzenia działalności.

Panel dyskusyjny z udziałem ekspertów. Od lewej: Bartosz Jadam, dr Marek Żołdak, Bernadeta Obszańska, Justyna Bunar, Dorota Mastalska, Piotr Jagieła, dr Tomasz Soliński
damian krzanowski

Ważnym tematem panelu dyskusyjnego było także ryzyko. - Jeśli możesz odsunąć od siebie ryzyko, to zrób to – mówił dr Marek Żołdak, prezes zarządu Dom Brokerski Vector Sp. z o.o. Podkreślił, że w biznesie ważne jest własne bezpieczeństwo i dbałość o otoczenie. Odsunięciem ryzyka może być na przykład korzystanie z pomocy specjalistów np. księgowego lub prawnika.

Z takiej pomocy będzie można skorzystać bezpłatnie także w Krośnie. Podczas panelu dyskusyjnego padła deklaracja firm Axelo – Prawo i Podatki dla Biznesu oraz Hirundo - Księgowość i Podatki.

- W ostatnią środę każdego miesiąca między 12 :00 a 15:00 będziemy udzielać bezpłatnych porad i edukować przyszłych przedsiębiorców – mówi Justyna Bunar, właścicielka Hirundo. Wsparcie odbywać się będzie w kancelarii przy ul. Podkarpackiej 26.

V Forum Gospodarcze było pierwszym z działań Inkubatora Przedsiębiorczości Krosno. Bieżące informacje znajdziecie na Facebook'u.

Partnerem wydarzenia był portal Krosno24.pl.

ZOBACZ TEŻ W ARCHUWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
zbych
30.11.2019 09:26

Dobre rady -od tego żaden biznes nie podskoczył. Dobre prawo- to juz co innego.Czasy sa jakie sa - trudne , rynek zawalony produktami ,konkurencja miedzynarodowa i rodzima podkłada nogi-ciezko znalęśc nisze, aby czyms zaskoczyc rynek! Najgorsze co może społeczeństwo pogrązyc to nadopiekuńczośc panstwa wobec leniwych-i brak zrozumienia szacunku dla tych ,którzy coś robia.Socjalizm i kaptalizm to kiepski mariaż!

zbych
na forum od listopada 2017
k2101
29.11.2019 09:37

Osobiście podziwiam każdego przedsiębiorcę. W kraju, gdzie od dawien dawna obciążenia podatkowe są coraz większe, prowadzenie biznesu jest wielkim ryzykiem.

Poza tym nasze miasto bardzo dobrze wygląda pod względem przedsiębiorstw.

k2101
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)