Miasto winem płynące. Już w ten weekend Portius Festiwal

Przed nami 17. edycja Portius Festiwal. Święto wina to okazja nie tylko do degustacji węgrzyna, ale też skosztowania węgierskich dań . A to wszystko przy akompaniamencie nastrojowej muzyki. Impreza potrwa od piątku do niedzieli (23-25.08) razem z Karpackimi Klimatami.
Portius Festiwal to krośnieńska tradycja, która przypomina, że Krosno słynęło kiedyś z węgierskiego wina
Damian Krzanowski

Od 16 lat co roku przez jeden z sierpniowych weekendów Rynek miasta tętni życiem dzięki Portius Festiwal. Od południa do godzin nocnych mieszkańcy Krosna i goście z innych miast oraz z zagranicy spacerują uliczkami starówki, rozmawiają i popijają różne rodzaje węgierskiego wina. W tle słychać nastrojową, zachęcającą do zabawy muzykę.

Pomysł na zorganizowanie festiwalu powstał w 2003 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Portius – miłośników wina i historii, którzy chcieli kontynuować krośnieńską tradycję. – W XVII wieku Krosno słynęło z handlu węgierskim winem – tłumaczy Zbigniew Ungeheuer, prezes stowarzyszenia.

Festiwal co roku przyciąga tłumy
damian krzanowski

Miasto zawdzięczało to przede wszystkim swojej lokalizacji, którą umiał wykorzystać pochodzący ze Szkocji kupiec Robert Wojciech Portius. Handlując sprowadzanym z Węgier winem, dorobił się majątku, zasługując na wiele królewskich przywilejów. – Portius był fundatorem między innymi dzwonnicy i wieży farnej, która jest nieodłącznym symbolem miasta – mówi pan Zbigniew.

Aby wyraźniej uczcić swojego patrona, organizatorzy zmienili dotychczasową nazwę Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa na Portius Festiwal. Ponadto szczególnym patronem tegorocznej edycji będzie Stefan Batory, pochodzący z Węgier wybitny król Polski. To on sprowadził nad Wisłę węgierskie wina, stąd też hasło przewodnie wydarzenia: „Batory węgrzynem płynie”.

Jak co roku, szlachetnego alkoholu z Tokaju, Egeru (to regiony winiarskie Węgier) czy Siedmiogrodu (Rumunia) będzie można spróbować na płycie Rynku, gdzie od piątku na wszystkich gości będą czekały pawilony winiarskie. Będzie również osobny stragan z kieliszkami zawierającymi logo tegorocznej edycji imprezy. Wystarczy zakupić jeden kieliszek, aby przez cały okres trwania festiwalu podchodzić do wybranych pawilonów i delektować się winem, płacąc tylko za sam napój. Winiarze będą rozprowadzali również wino w butelkach.

Zobacz film z ubiegłorocznej edycji festiwalu:

Równolegle odbywać się będą biletowane degustacje win oraz Portiusowe Podwieczorki. Uczestnicy degustacji będą mieli okazję nie tylko spróbować szlachetnych trunków z węgierskich piwnic, ale i porozmawiać z winiarzami o ich pracy oraz posłuchać tradycyjnej muzyki węgierskiej. Natomiast goście Portiusowych Podwieczorków skosztują również innych alkoholi i dań pochodzących z węgierskiej kuchni.

PLAN FESTIWALU
  • 23 sierpnia 2019 (piątek)

    16:00-24:00 - Pawilony winiarskie na Rynku
    17:30 - Wernisaż wystawy plakatów festiwalowych Krzysztowa Duckiego, historycznych pocztówek węgierskich oraz węgierskich książek - Antykwariat Hetta Zbigniew Oprządek (ul. Portiusa 4)
    18:00 - Uroczysta degustacja win tokajskich z piwnicy „Portius Pincé”, Biuro Wystaw Artystycznych (ul. Portiusa 4)
    19:00 - Uroczyste otwarcie „Karpackich Klimatów” i „Portius Festiwalu”, Rynek
    19:00 - Portiusowy Podwieczorek nr 1. „Sery i Wina z Węgier”, Biuro Wystaw Artystycznych (ul. Portiusa 4, patio)
    21:00 - Uroczysta degustacje win z Egeru ”Attila Petreny”, Biuro Wystaw Artystycznych (ul. Portiusa 4)

  • 24 sierpnia 2019 (sobota)

    12:00-24:00 - Pawilony winiarskie na Rynku
    16:00 - Portiusowy Podwieczorek nr 2 „Przekąski w kuchni węgierskiej", Biuro Wystaw Artystycznych (ul. Portiusa 4, patio)
    17:00 - Uroczysta degustacja win z węgierskiego Siedmiogrodu w Rumunii „Fort
    Silvan 47”, „Nachbil”, „Carastelec Winery”, Biuro Wystaw Artystycznych (ul. Portiusa 4) 
    20:00 - Portiusowy Podwieczorek nr 3 „Węgierskie destylaty i polska sztuka zakąski", Biuro Wystaw Artystycznych (ul. Portiusa 4, patio)
    21:00 - Uroczysta degustacja win tokajskich z piwnicy „Szedmak", Centrum Dziedzictwa Szkła (ul. Blich 2, sala na parterze)
    22:00 - Koncert Aleksandry Nowak i Daniela Peszko, Rynek (okolice pawilonów winiarskich)

  • 25 sierpnia 2019 (niedziela)

    12:00-22:00 - Pawilony winiarskie na Rynku
    10:00 - Start biegu ulicznego „O skarb Portiusa” - szczegóły tutaj

Aby kupić bilety na wydarzenia kliknij tutaj.

Dodatkową atrakcją będzie wernisaż wystawy plakatów festiwalowych Krzysztofa Duckiego (w piątek o 17:30). Prace artysty z Budapesztu będzie można zobaczyć przez 3 dni festiwalowe w w Antykwariacie Zbigniewa Oprządka.

ZOBACZ TEŻ PROGRAMY IMPREZ TOWARZYSZĄCYCH
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)