V Karpacki Festiwal Filmowy zagości w tym roku na Karpackich Klimatach w Krośnie. Wcześniejsze edycje wędrowały od Jaślisk (2011) poprzez Zyndranową (2012), Rzepnik (2013), a następnie Cisną (2015). KFF to jedna z najciekawszych, niekomercyjnych imprez kulturalnych, która odbywa się na Podkarpaciu. Niepowtarzalna, ambitna, nastawiona na odbiorcę prawdziwej kultury – to pierwszy festiwal w Polsce prezentujący filmy dotyczące Karpat. Filmy i towarzyszące festiwalowi wydarzenia (jak koncerty, wystawy fotografii, spotkania autorskie) stanowią mieszankę starannie dobranych pozycji.
Organizatorem imprezy jest krośnieńskie stowarzyszenie "Pod Karpatami", a współorganizartorami: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie.
Koncert i kino pod gwiazdami
Trudno o bardziej tajemniczy mariaż niż połączenie dzikiego wschodu z dzikim zachodem... Brzmi intrygująco? Sviatyj to chyba jeden z najbardziej tajemniczych muzyków na scenie folkowej. Sviatyj - prosty chłopak rodem z Galicji, muzycznie kroczy tam, gdzie wściekle melancholijny blues łączy się z przytupem folku, a duchowość prawosławia z ludowymi wierzeniami. Szeptun uzbrojony w gitarę i bęben, wspomagany przez saksofon, akordeon i lokalne voodoo miesza wody Mississippi z Bugiem.
Kino pod gwiazdami
Kino pod gwiazdami
Karpacki Festiwal Filmowy - opisy filmów:
22 sierpnia, godz. 18:00
Ukraina, USA, dokumentalny, 2010, 86 min.
reż. Olha Onyshko, Sarah Farhat
Dokument w reżyserii Ukrainki Olhi Onyshko i Libanki Sarah Farhat opowiada o losach trzech osób w dramatycznych realiach II wojny światowej: Żyda z Borysławia - Aharona Weissa, ukrywanego przez polskich i ukraińskich sąsiadów, działaczki ukraińskiego podziemia - Olgi Ilkyv, prześladowanej po wojnie przez władze sowieckie oraz księdza Stanisława Bartmińskiego z jednej z podprzemyskich parafii. Historia trzech osób, trzech religi, trzech przenikających się galicyjskich światów, których kres nadszedł wraz z II wojną światową.
22 sierpnia, godz. 21.30
Polska, dramat, komedia, 2004, 101 min.
reż. Wojciech Smarzowski
To opowieść o miłości i o pieniądzach... a właściwie o miłości do pieniędzy. Wojnar - zamożny mieszkaniec małego miasteczka, urządza córce wystawne wesele. Zgodnie z "polską tradycją" impreza przybiera charakter pokazowy. Kiedy zabawa rozkręca się na całego, panna młoda dostrzega wśród gości weselnych kamerzystę, swojego byłego chłopaka, którego nadal kocha. Wcześniej ustalony scenariusz wesela zaczyna wymykać się spod kontroli ojca. Chęć pokazania się przez gospodarza z jak najlepszej strony doprowadza do katastrofy.
23 sierpnia, godz. 17:00
Polska, dokument, 2018, 27 min.
Wydawcą filmu jest Stowarzyszenie Rozwoju Jaślisk i Okolic. Realizatorem Filmu jest TVP Rzeszów. Film przedstawia historię Jaślisk, pokazuje zabytki, walory przyrodnicze i krajobrazowe okolicy Jaślisk. W filmie po okolicach oprowadza Edward Marszałek.
23 sierpnia, godz. 17:40
Polska, dokument, 2009, 40 min.
reż. Jan Kotas
Wisłoczek i Puławy do końca drugiej wojny były wsiami łemkowskimi, na skutek wysiedleń rdzennej ludności zostały całkowicie opustoszałe, zniszczone i spalone. Dopiero 1968 r. pierwsza rodzina z Zaolzia przeprowadziła się do Puław. Następni osadnicy przybyli w latach 1969- 1970. Zastali teren zarośnięty krzakami i dziką roslinnościa. W puławach dolnych stała tylko stara lesniczówka, hotel dla robotników oraz osada leśna. W Puławach Górnych kamienna opuszczona owczarnia i gliniany domek gdzie mieszkały dwie rodziny. Osadnicy zaczęli budować prowizoryczne budynki mieszkalne. Film przedstawia historię 40 lat budowania, zagospodarowywania oraz przywracania wyludnionych wsi "na końcu" świata do życia. W bierzącym roku mija równe 50 lat. Jak prężnie dziś działają mieszkańcy, jak wyglądają Puławy i Wisłoczek po 50 latach od przybycia pierwszych osadników opowie zaproszony gość.
23 sierpnia, godz. 18:30
Polska, dokument
Film dokumentalny, w którym mieszkańcy opowiadający o dawnej Komańczy.
23 sierpnia, godz. 21:20
Polska, dokumentalny, 2009, 67 min.
reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk
Nowica, wieś w Beskidzie Niskim. Opowieść o świecie Łemków, którego już nie ma i tylko nieliczne ślady świadczą o jego istnieniu. Pozostał w architekturze cerkwi, śpiewach liturgicznych, języku... Opowieść o ludziach żyjących tu obecnie, którzy próbują ratować dawne wartości i dawny świat. Sukces, kariera, pieniądze są daleko w ich hierarchii wartości. Kamera towarzyszy bohaterom przez cały rok. Pory roku - każda ma swój klimat, kolory, światło, muzykę - święta, ważne wydarzenia wyznaczają rytm tej opowieści.
23 sierpnia, godz. 22:30
Polska, dramat, obyczajowy, 1995, 85 min.
reż. Jerzy Zalewski
"Gnoje" to swobodna adaptacja bestsellerowej powieści Andrzeja Stasiuka pt. "Biały kruk". Część zdjęć zrealizowano w - jakże bliskich Stasiukowi - rejonach pomiędzy Gorlicami i Duklą. Pisarz pojawił się zresztą osobiście na ekranie, w epizodycznej roli rosyjskiego sutenera. Gąsior, Mały, Wasyl, Kostek-mężczyzna około 30-letni-spotykają się w kawiarni Na Rozdrożu. Mocno pijani, wyruszają Fordem Capri Gąsiora do przyjaciela z dzieciństwa-Cześka, który zaszył się na pustkowiu w górach. Ich perypetie w podróży to po części gra absurdalnych przypadków. Ale też ważna jest rola sprawcza Kostka, nieudanego pisarza, który próbuje układać fabułę, jakby bawił się żywymi marionetkami. Kostek utrzymuje, że kiedy Gąsior i Mały spali, Wasyl potrącił człowieka i uciekł. Już w górach psuje się samochód. O zmierzchu, na górskiej drodze, Kostek bez powodu atakuje spotkanego WOP-istę. Mały pomaga go obezwładnić, a Kostek zadaje żołnierzowi śmiertelny, jak się wydaje cios. Zszokowani bohaterowie uciekają gazikiem WOP-isty. Potem jadą pustym nocnym pociągiem. Beztroska eskapada zmienia się w ucieczkę.
24 sierpnia, godz. 17:00
Polska, dokumentalny, 2006, 21 min.
reż. Alicja Wosik
Tematem filmu są nieznane lub mało znane wątki z życia i twórczości Zdzisława Beksińskiego - począwszy od czasów, gdy mieszkał i tworzył w rodzinnym Sanoku, projektując futurystyczne modele autobusów dla miejscowej fabryki, poprzez moment, gdy niedoceniany "z hukiem" się z tego miasta wyprowadził, paląc część obrazów (fotografie z tego zdarzenia!), przez etap "warszawski", śmierć żony i syna, powrót do korzeni twórczości, a kończąc na ostatnich minutach przed śmiercią.
24 sierpnia, godz. 17:30
Polska, dokumentalny, 2009, 20 min.
reż. Rafał Gużkowski
Fabularyzowany dokument o ostatnich miesiącach życia Nikifora, w którym odtwórcami ról są mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.
Folusz, dwadzieścia kilometrów na południe od Jasła, niewielka wieś u stóp Magury Wątkowskiej w Beskidzie Niskim. Koniec świata: licha droga, łagodne wzgórza, wszędobylski las. Na samym końcu drogi mieścił się niegdyś szpital przeciwgruźliczy, potem sanatorium, które ostatecznie
przekształcono w Dom Pomocy Społecznej. Jednak zanim tak się stało - krótko przed śmiercią - przybył tu w 1968 r. Łemko Epifaniusz Drowniak, znany jako Nikifor, malarz prymitywista z Krynicy.
24 sierpnia, godz. 18:10
Polska, dokumentalny, 2009, 55 min.
reż. Justyna Łuczaj-Salej
Opowieść o nieznanej dotychczas działalności antropologów nazistowskich z Sekcji Ras i Ludoznawstwa Instytutu Für Deutsche Ostarbeit działającego w Krakowie w czasie II wojny światowej, w miejscu zlikwidowanego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nazistowscy antropolodzy szukali w anektowanej przez Niemcy Polsce przedstawicieli czystej aryjskiej rasy. Naukowcy przemierzali dziesiątki wsi Generalnego Gubernatorstwa, wykonywali tysiące fotografii, testów, pomiarów, aby odzyskać zagubionych w morzu polskiej krwi aryjczyków. Podchodzili do tego zadania bardzo metodycznie, skrupulatnie i euforycznie. Apogeum absurdu zostaje osiągnięte w tarnowskim gettcie gdzie antropolodzy poszukują śladów aryjskiej rasy wśród skazanych na śmierć Żydów.
24 sierpnia, godz. 19.10
Polska, dokumentalny, 2010, 24 min.
min. Marta Minorowicz
Koniec lata, koniec wakacji. Do dziadka pracującego w bieszczadzkich lasach przyjeżdża wnuk. Osaczeni dziką przyrodą, zdani tylko na siebie, starają się odbudować łączącą ich więź. Kamera obserwuje bohaterów i ich relację względem samych siebie oraz pięknego, ale surowego świata, który ich otacza.
24 sierpnia, godz. 19.40
Polska, dokumentalny, fabularyzowany, 2016, 34 min.
reż. Bogdan A. Miszczak
Film opowiada o kurierach, którzy działali na terenie terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego w latach 1939 - 1945. Z narażeniem życia przerzucali uchodźców do tworzącej się polskiej armii, a do okupowanego kraju pocztę. Pomagali im miejscowi mieszkańcy. Wiedzieli jak omijać zagrożenia na granicy strzeżonej przez niemieckich żołnierzy oraz słowackich i ukraińskich policjantów.
24 sierpnia, godz. 20:30
Polska, dokumentalny, 2016, 26 min.
reż. Rafał Gużkowski
To opowieść o ludziach "pokornych", których los nie oszczędzał i u kresu ziemskiej wędrówki przywiódł w głębokie Bieszczady. To obraz egzystencji człowieka zamkniętego, nie tyle w murach instytucji, co w świadomości i niepamięci społecznej. Tu życie dopełnia się i cichutko gaśnie w
niedostępnym dla naszych marzeń i oczekiwań miejscu. Film jest próbą ukazania dnia codziennego mieszkańców domu pomocy społecznej w Moczarach w powiecie bieszczadzkim.
24 sierpnia, godz. 20:30
Polska, dokumentalny, 2017, 35 min.
reż. Rafał Gużkowski
Pasterska ballada o Zbigniewie Łagoszu, ostatnim pasterzu-samotniku w Beskidach. Polany Surowiczne to miejsce ukryte wśród gór i drzew, gdzie łąki rodzą pożywienie dla bydła oraz dają przestrzeń dla koni. Półkoczowniczy wypas bydła w niebezpiecznym terenie, jest codziennością człowieka znikąd i jego towarzysza - psa Łemko. Zbigniew mieszka w barakowozie, ma ból nogi od „łażenia po górach” oraz chroniczny kaszel od „cygarzysk”. Mówienie do siebie jest przywarą bohatera, a nocne rozważania o przemijaniu domykają ponure wieczory. Wciąż jednak trzyma się on swojej ostoi. Nigdzie indziej nie zobaczymy przepędu i wypędu stada bydła z wykorzystaniem koni huculskich oraz jeźdźców rodem z amerykańskich westernów.
24 sierpnia, godz. 22:10
Polska, Słowacja, dramat, komedia, 2009, 109 min.
reż. Dariusz Jabłoński
Główny bohater, Andrzej, porzuca wielkomiejskie życie i przenosi się na galicyjską prowincję, aby tam odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonię. Mała mieścina, w jakiej się znalazł, rządzi się swoimi niezmiennymi prawami. Komendant policji od lat jest tu ciągle ten sam, mężczyźni przesiadują w knajpie nad kuflem piwa a w niedzielę wszyscy idą na mszę. Jest też lokalna piękność, Słowaczka Lubica, w której kocha się pół miasteczka, a ona kusi swymi wdziękami niczym Malena z filmu Giuseppe Tornatore. Fabuła filmu oparta jest na motywach kilku opowiadań Andrzeja Stasiuka ze zbioru pt. "Opowieści galicyjskie", a plenry to Jaśliska, Dukla, okolice Krosna oraz Magurski Park Narodowy.
25 sierpnia, godz. 13:15
Polska, fabularny, krótkometrażowy, 2013, 26 min.
reż. Rafał Gużkowski
Film „Cyrla" jest opowieścią o zimowej wycieczce czwórki dzieci do Magurskiego Parku Narodowego. Pomimo trudnych warunków pogodowych oraz nieznajomości terenu dzieci bez wiedzy osób dorosłych i jakiejkolwiek opieki wchodzą do karpackiej puszczy, gdzie błądząc szukają drogi wyjścia. Wyczerpane, zziębnięte i przemoczone napotykają dwóch podejrzanie zachowujących się mężczyzn. Ci nakazują dzieciom pójść z nimi i przestrzegają, że jeśli tego nie zrobią zajmie się nimi tajemnicza Cyrla, której z pewnością nie chcieliby spotkać. Przestraszone dzieci nie mają więc wyjścia...