Zabawa

Zakątek dla dzieci podczas Karpackich Klimatów

  • Atrakcje na dla najmłodszych uczestników Karpackich Klimatów.
  • 23 sierpnia 2019 (piątek) - 25 sierpnia 2019 (niedziela)
  • Dziedziniec Sądu Okręgowego w Krośnie (ul. Sienkiewicza)
  • Wstęp wolny

Na dziedzińcu gościnnego Sądu Okręgowego, gdzie w architektoniczny sposób tradycja łączy się z nowoczesnością, a drogi teatru, sztuk wizualnych, plastyki i animacji krzyżują się często w zaskakujący sposób, swoje Karpackie Klimaty odnajdą najmłodsi uczestnicy imprezy. RCKP zaprasza do udziału w warsztatach i do poznania swoich gości: Teatr Vaška z Torunia i Teatr Uszyty z Krakowa oraz Karawana Opowieści w składzie Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska.

Zakątek dla dzieci na dziedzińcu sądu
RCKP

23 sierpnia 2019 (piątek)

  • godz.17.00-19.00 - pracownia RCKP, warsztaty
  • godz. 19.00 - "Tajemnice olchowego jeziora. Baśnie polskie" - spektakl w wykonaniu Karawany Opowieści (Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska)

Baśnie polskie dla dzieci wieku od 4 lat. Dawno, dawno temu, jeziora, pola, lasy i uroczyska pełne były tajemniczych istot i różnych dziwów. Nie było trudno spotkać rusałkę albo wodnika, czeladnik młynarski potrafił zmienić się w orła, a ogromne karpie miewały złote łuski. Taki to był świat, pełen sekretów i magii. Swoje tajemnice miało też pewne jezioro i o tym będzie ta historia...
Czas trwania: ok. 45 min.

24 sierpnia 2019 (sobota)

  • godz. 12.00-19.00 - pracownia RCKP, warsztaty
  • godz. 14.30 - "O tym, co w trawie piszczy. Historie na wiosnę i lato"- spektakl w wykonaniu Karawany Opowieści (Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska)

Spotkanie z opowieściami o tematyce przyrodniczej i ekologicznej dla dzieci w wieku od 4 lat. Wiosną i latem dużo czasu spędzamy na dworze. Wszystko rośnie i kwitnie, ptaki świergoczą, owady brzęczą, cały ten świat obok nas jest bardzo zajęty i zapracowany. A my wybierzemy się na wycieczkę na łąkę, gdzie porządku pilnują małe wróżki, a potem na rozprażone słońcem wzgórza, gdzie okropnie nudzi się młody smok, który kocha niebieskie motyle. Zajrzymy też do lasu, gdzie zwierzęta postanowiły zamienić się nogami i dowiemy się, gdzie podziały się smoki pilnujące porządku na ziemi, dlaczego giną rośliny i zwierzęta, a żyzne ziemie zmieniają się w pustynie.
Czas trwania: ok. 45-60 min.

  • godz. 16.00 - "Dwie Dorotki" - spektakl Teatru Vaška
Spektakl "Dwie Dorotki"
Teatr Vaska

Treść spektaklu stanowią perypetie dwóch dziewcząt, noszących to samo imię, ale zdecydowanie różniących się charakterem. Jedna z nich zostaje wypędzona przez gospodarza w świat, by zarobiła na nowe wiadro. Dobroć i pracowitość została nagrodzona. Druga z dziewcząt jest zła, leniwa i dlatego spotyka ją rozczarowanie. Moralny wydźwięk przedstawienia rodem z tradycyjnej baśni ludowej - wzbogacony został o istotne aspekty poznawcze.

  • godz. 17.30 - "Opowieści z królewskich komnat. Baśnie duńskie i słowackie" - spektakl w wykonaniu Karawany Opowieści (Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska)

Spotkanie z baśniami słowackimi i duńskimi dla dzieci od 4 lat. Opowieść przeplatana grami i piosenkami. Zapraszamy na wyprawę do zaczarowanego świata, w którym wszystko się może zdarzyć, wiele może nas spotkać, a nic nie jest takie, jak się na pozór wydaje. Poznamy Jasia Paluszka i przekonamy się, czy królewny naprawdę zawsze są grzeczne i lubią szpinak i marchewkę z groszkiem. Będziemy kibicować pewnemu szewczykowi, który chciał tylko poznać świat, a musiał zmierzyć się z potworem. Być może dowiemy się, co to jest krutometa... Zaczarowanym opowieściom towarzyszyć będzie czarodziejska muzyka, tańce i zabawy. A wszystko po to, żeby pobudzić wyobraźnię dzieci i dorosłych i zainspirować do wspólnej zabawy.
Czas trwania: ok. 45 min.

  • godz. 19.00 - "Piernikowe Potyczki" - spektakl Teatru Vaška

Potyczki - ponieważ w akcji spektaklu Teatru Vaška wiele jest różnorakich konfliktów. Zostały one wprowadzone po to, żeby przekazać widzom w sposób naoczny i angażujący emocje, jak dochodzić do porozumienia, nie używając przemocy, szanując partnerów. A piernikowe? Z dwóch powodów. Ponieważ jedną z ważnych sekwencji widowiska jest przedstawiona na planie lalkowym legenda o tym, w jaki sposób doszło do powstania wyjątkowych miodowych pierników toruńskich. A także dlatego, że aktorzy w pewnym momencie wcielają się w postacie-pierniki, prowadzą zabawne spory, rywalizują ze sobą. Piernikowe potyczki uczą, że wszelka przemoc - słowna i fizyczna - nie ma sensu i niczemu nie służy. Walorom poznawczym i wychowawczym towarzyszą w przedstawieniu bogata plastyka, urozmaicony ruch sceniczny oraz atrakcyjna muzyka.

25 sierpnia 2019 (niedziela)

  • godz. 11.00-18.00 - pracownia RCKP, warsztaty
  • godz.12.00 - "Kto tam" - spektakl Teatru Uszytego

Mały, niebieski Zajączek - główny bohater przedstawienia - wprowadza najmłodszego widza w magiczny świat teatru lalek i niezwykłych dźwięków. Stworzony na oczach dzieci Zajączek nie chce być sam, pragnie poznać inne zwierzęta, by się z nimi zaprzyjaźnić. Ale czy mu się to uda? Przekonajcie się sami. Kolejni bohaterowie przychodzą do widza przez tajemnicze drzwi, a każdy bohater ma jakąś ukrytą tajemnicę, zagadkę, sztuczkę... Warstwę plastyczną cechuje estetyczna synteza i spokojna kolorystyka, która wpływa na kształtowanie wrażliwości plastycznej i emocjonalnej widzów. Po spektaklu dzieci maja okazję poznać Teatr Uszyty „od podszewki” i uczestniczyć w niezwykłym wywiadzie ze zwierzętami... Wywiad ma charakter żartobliwy i spontaniczny, a przy okazji edukacyjny.
Czas trwania: ok. 60 min.

  • godz. 15.00 - "O tym, co w trawie piszczy. Historie na wiosnę i lato" - spektakl w wykonaniu Karawany Opowieści (Mirella Gliwińska i Katarzyna Płocińska)

Spotkanie z opowieściami o tematyce przyrodniczej i ekologicznej dla dzieci w wieku od 4 lat. Wiosną i latem dużo czasu spędzamy na dworze. Wszystko rośnie i kwitnie, ptaki świergoczą, owady brzęczą, cały ten świat obok nas jest bardzo zajęty i zapracowany. A my wybierzemy się na wycieczkę na łąkę, gdzie porządku pilnują małe wróżki, a potem na rozprażone słońcem wzgórza, gdzie okropnie nudzi się młody smok, który kocha niebieskie motyle. Zajrzymy też do lasu, gdzie zwierzęta postanowiły zamienić się nogami i dowiemy się, gdzie podziały się smoki pilnujące porządku na ziemi, dlaczego giną rośliny i zwierzęta, a żyzne ziemie zmieniają się w pustynie.
Czas trwania: ok. 45-60 min.

  • godz. 18.00 - "Zupka z blaszanego kubka" - spektakl Teatru Uszytego
Spektakl "Zupka z blaszanego kubka"
Teatr Uszyty

Dwoje piratów - Emma i Chudy Joe - trafiają na bezludną wyspę. Ich okręt zatonął wraz z całą załogą. Życie na wyspie nie jest łatwe, ale odnaleziona butelka z listem od kapitana daje im nadzieję na ratunek. Ze znalezionych przedmiotów i różnego rodzaju rekwizytów tworzą przedstawienie - morską wersję Czerwonego Kapturka, w której wilkiem jest Wilk Morski, a Kapturkiem - Czerwona Apaszka. Czy uda im się wydostać z wyspy? Jak zakończy się ich przygoda? A może pobyt na wyspie zmieni ich myślenie o dotychczasowym pirackim życiu pełnym awantur i grabieży? Spektakl interaktywny z piosenkami i ciekawą scenografią.
Czas trwania: 50 min.


Karawana Opowieści

Grupa opowiadaczy i muzyków, którzy kochają legendy, baśnie, stare i nowe opowieści. Dzielą się zawartym w nich pięknem, wiedzą i mądrością. Zmieniają stereotyp mówiący o tym, że słuchanie baśni jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Każdy z nich ma swój osobny styl i temperament. Wybierają różne historie, poszukują opowieści zabawnych, frapujących, wzruszających, czasem tragicznych, z morałem lub celną pointą. Inspiracje znajdują w książkach, w drugim człowieku, w swojej wyobraźni, w tym, co przynosi samo życie. Opowiadaniu towarzyszą ciekawe i oryginalne instrumenty: kantele, kalimby, drumle, bębny, skrzypce, tank-drumy i wiele innych.

Teatr Vaška

Nawiązuje do tradycji dawnych wędrownych lalkarzy, którzy przemieszczali się z miejsca na miejsce i grali bawiąc i wzruszając publiczność. Ustawiali parawan na placach lub w salach i swymi lalkami przedstawiali postaci, zdarzenia, prawdziwe historie. To dziecięce marzenia, które urzeczywistniają za pomocą lalek teatralnych. W świecie kreowanym przez twórców nie ma złych wzorców zachowań, ani tego wszystkiego przed czym rodzice próbują uchronić swoje pociechy. 

Teatr Uszyty

Teatr Uszyty powstał z „niciego”. A właściwie ze wszystkiego co niezbędne: z miłości do teatru, lalek i pracy rzemieślniczej. Teatr Uszyty jest niezależnym tworem Katarzyny i Andrzeja Kopczyków, zawodowych aktorów, na co dzień pracujących w jednym z krakowskich teatrów. Swą działalność rozpoczęli przedstawieniem pt. „Kto tam?”, którego premiera miała miejsce w 2014 w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Tworzą przy użyciu igły, młotka, talentu, śrubek, nitek, energii, wiertarki, pomysłów, tkanin, piły, wyrzynarki, humoru... Dla małych i dużych.

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 15.08.2019 18:42
przeczytano 1966 razy
źródło informacji: RCKP
inne wydarzenia
REKLAMA