Akcja pod hasłem "Walka z brzydotą" została zapoczątkowana dokładnie trzy lata temu. Portal "wytknął" wtedy kiepski wygląd wielu miejsc w Krośnie - od dworca PKP, przez sklepowe witryny, po kamienice w Rynku. Zachęceni piętnowaniem szpetnych obiektów czytelnicy sami nadsyłali zdjęcia.
Dziś, choć sytuacja ciągle daleka jest od ideału, wiele już się zmieniło. Co roku po kilka kamienic zyskiwało nową elewację, zniknęło też wiele pstrokatych reklam, które ktoś powiesił bez konsultacji z konserwatorem zabytków. Lepiej wyglądają też ogródki gastronomiczne przy restauracjach. Kiedyś parasole miały różne kolory i krzykliwe reklamy browarów - dziś są już w stonowanych barwach.
Nie popadajmy jednak w hurraoptymizm. Aby cieszyć się estetycznym wyglądem miasta - i to nie tylko w samym jego centrum - trzeba jeszcze wiele czasu, a jeszcze więcej pieniędzy. Choć nadzieję na remont takich obiektów jak dworzec PKP można sobie odpuścić, trzeba liczyć na poprawę estetyki innych budynków. Skupmy się jednak na Starówce.
Przy wjeździe do centrum miasta dominuje budynek Spółdzielczego Domu Handlowego "Społem". Po remoncie kamienicy "Pod barankiem", sądu i magistratu, to już jeden z niewielu budynków w tym miejscu, które stanowczo domagają się remontu. W otoczeniu zabytkowych kamienic "nowoczesny", ale zaniedbany budynek przykuwa uwagę każdego turysty, a i mieszkańcy wrażliwi na estetykę też nie przechodzą obok niego obojętnie.
Dom Handlowy został oddany do użytku 1 lipca 1963 r. Porównując zdjęcia sprzed ponad 40 lat i te dzisiejsze w oczy rzuca się tylko zadaszenie tarasu, na którym kiedyś funkcjonowała lodziarnia i duże logo "Społem", górujące nad budynkiem.
Czy są plany modernizacji Domu Handlowego? - pytamy prezesa Spółdzielni "Społem" - Jerzego Wielocha. - Mamy takie zamiary, ale na razie remontujemy inne placówki - słyszymy. - Być może uda się rozpocząć prace w przyszłym roku, ale wahamy się czy najpierw odświeżyć Dom Handlowy, czy nasz obiekt przy ul. Ordynackiej - dodaje.
W przypadku Domu Handlowego brana jest pod uwagę wymiana okien i odnowa elewacji. Co z witrynami przy chodniku i innymi elementami budynku, na razie nie wiadomo. - Nie mamy jeszcze żadnego projektu - mówi Jerzy Wieloch.
W samym Rynku najgorzej wygląda jego południowa pierzeja, przede wszystkim część od strony zachodniej (tam gdzie restauracje: "Marhaba", "Pod strzechą", "Rynek 11"). Tu tylko jedna kamienica ma odnowioną elewację. Inaczej sprawa się ma po drugiej stronie, tam estetyczny wygląd ostatnio zyskała chociażby kamienica "Wójtowska". Wyremontowane obiekty Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (obok pomnika Piłsudskiego) również robią wrażenie.
Wiadomo, że miasto stara się o środki unijne na rewitalizację zespołu staromiejskiego. Wniosek pod taką właśnie nazwą jest w trakcie przygotowania i zostanie złożony jesienią. Dzięki temu nowy wygląd zyskają zabytki Krosna, będą lepiej wyeksponowane. Projekt przewiduje m.in. renowację i udostępnienie dla turystów wieży farnej oraz wymianę nawierzchni na ulicach od Rynku do Placu Konstytucji 3 Maja.