O godz. 19 na mapie systemu Airly dominował kolor krwisty. To oznacza, że normy jakości powietrza znacząco się pogorszyły. Europejski wskaźnik jakości powietrza CAQI wskazywał od 100 do 120 (w skali 0-100).
To informacja na żywo z czujnika z ul. Seweryna Goszczyńskiego (Zawodzie):
Również prywatny czujnik powietrza LookO2 na ul. Zręcińskiej wskazywał znacznie przekroczone normy, nawet o 1000%. Pomiary obserwować można tutaj.
Bezwietrzna pogoda sprzyja temu, aby w powietrzu "zawisł" niebezpieczny pył PM 2,5 i PM 10, którym oddychamy. Może on penetrować najgłębsze partie płuc, ze względu na niewielkie rozmiary.
Złe wiadomości nadeszły też z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Synoptycy prognozują wystąpienie w nocy z soboty na niedzielę (27/28.01) silnej mgły ograniczającej widzialność do 100 m. Mgła jest silnie powiązana ze smogiem - niebezpieczne cząsteczki są zawieszone w wilgotnym powietrzu. Stąd nawet nazwa "smog" - pochodzi ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła).
Zaleca się pozostanie w domu lub - jeśli musicie wyjść - założenie maseczki z aktywnym filtrem węglowym. Pisaliśmy o tym tutaj: Biegasz lub spacerujesz w smogu? Lepiej załóż maskę
Telewizja Krosno24 pokazywała sytuację w godz. 20-21: