Artyści ozdobią garaże na Guzikówce. Powstanie na nich mural

Dwóch pasjonatów graffiti Marcin Klimkiewicz i Łukasz Delimat wraz z uczestnikami swoich warsztatów ozdobią ścianę garaży przy skrzyżowaniu ulic Ostaszewskiego i Lelewela w Krośnie. Mural zostanie wykonany metodą graffiti. Do wspólnego tworzenia zapraszają młodzież, ale trzeba się spieszyć. Liczba miejsc jest ograniczona.
Malowidło na ścianie tego budynku przy ul. Ostaszewskiego zmieni się jeszcze tego lata
ADRIAN KRZANOWSKI

Marcin Klimkiewicz i Łukasz Delimat pochodzą z Krosna. Swoją pasją, jaką jest graffiti i street art, zajmują się od ponad 20 lat. – Pierwsze graffiti zobaczyłem na ścianach na wycieczce szkolnej w Krakowie – wspomina Marcin. – Nie mogłem zrozumieć, o co w tym chodzi. Zacząłem więc zgłębiać temat i okazało się, że jest to część kultury hiphopowej.

Marcin i Łukasz przy jednej ze swoich prac
archiwum artystów

Korzenie graffiti sięgają Nowego Jorku lat 70. i 80. XX wieku. – Teraz jest to największy ruch artystyczny na świecie. Każde duże miasto ma swoją scenę graffiti, a i samych grafficiarzy, którzy malują na różnym poziomie, jest wielu. Często ze sobą rywalizują, ścigając się na ilość i jakość prac czy miejsce, w którym tworzą. Prawdziwe graffiti jest nielegalne, wykonywane pod osłoną nocy, często karane. Ma to związek z filozofią walki z systemem – tłumaczy Marcin i dodaje: - My malujemy legalnie.

Swoją pasję realizują głównie we Wrocławiu i Warszawie, dokąd się przeprowadzili. Jednak zdarzają się też realizacje w Krośnie, jak graffiti na ścianie budynku Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Mickiewicza (jest widoczny od strony Kwadraciaka), gdzie widnieją klasyczne wzorki graffiti na tle panoramy miasta z balonami.

Graffiti na ul. Mickiewicza
ARCHiwum autorów

Teraz Marcin i Łukasz wpadli na pomysł zorganizowania Krośnieńskiego StreetArtu. Dzięki temu ściana garaży przy skrzyżowaniu ulic Ostaszewskiego i Lelewela na osiedlu Guzikówka zostanie ozdobiona muralem. – Chcieliśmy coś zrobić dla naszego rodzinnego Krosna, co nie byłoby klasycznym graffiti i zostawi po nas ślad.

Dzieło ma łączyć w sobie elementy graffiti, tj. liternictwo i malowane postacie z drugim planem, który będzie nawiązywał do ich rodzinnego miasta. - Będzie to klasyczny napis Krosno, ale zawrze w sobie symboliczne elementy graficzne. Nie będzie to nic zaskakującego, namalujemy m.in. balony, żużel czy wieżę farną. Chcemy, żeby nasze graffiti było lekkie i przyjemne. 

Projekt jest pomysłem na zmianę pejzażu osiedla Guzikówka na ciekawszy i wizualnie dodający mu charakteru. Grafficiarze liczą na to, że odbiór ich wielkoformatowego dzieła przez mieszkańców będzie w większości przypadków pozytywny.

W pracach wezmą też udział uczestnicy wykładu oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży w wieku 13-20 lat. Są one skierowane do osób, które cenią sobie sztukę ulicy i chcą ją bliżej poznać. W ten sposób organizatorzy pragną zainspirować i zachęcić do działania młodych ludzi.

Wykład oraz pierwsze warsztaty zostaną zorganizowane w środę (9.08) w Galerii Szarej (Regionalne Centrum Kultur Pogranicza). Najpierw o godz. 16:30 odbędzie się wykład „The Art of Hip Hop”. – Porozmawiamy o kulturze hiphopowej i graffiti. Jak ona funkcjonuje, z czym się wiąże, jakie ma aspekty – mówi Marcin.

Po wykładzie, o godz. 18:30, zostaną zorganizowane warsztaty. - Będziemy malować specjalnymi, kolorowymi markerami na płytach winylowych i jeśli ktoś będzie chciał kontynuować przygodę z tą techniką, wykonywać projekty pod przyszłe graffiti.

W czwartek (10.08) uczestnicy spotkają się przy garażach i pomogą artystom nanieść podkład na ścianę. Następnie poznają techniki szkicowania wielkoformatowych murali.

Nowe graffiti powstanie przy współudziale chętnych osób w wieku 13-20 lat
archiwum artystów

Prace przy malowidle rozpoczną się w piątek (11.08) i jeśli pogoda pozwoli, potrwają do niedzieli (13.08). Uczestnicy w tym czasie będą śledzić proces tworzenia muralu. Artyści zorganizują dla nich uliczne warsztaty graffiti (skeczsesja i nauka kaligrafii graffiti). – Jeśli grupa będzie sobie radzić z posługiwaniem sprayami, to na bocznej ścianie będą mogli namalować swoje pierwsze wspólne graffiti.

- Projekt będzie rozpoznawalny i zostawi po sobie ślad nie tylko w postaci wielkiego dzieła w jednym z ciekawszych i bardzo widocznym miejscu, ale i w głowach i sercach osób, które spędzą z nami ten czas - zachęcają do udziału pomysłodawcy inicjatywy.

Na wydarzenie obowiązują wcześniejsze zapisy: tutaj. Liczba miejsc jest ograniczona do 10 osób.

„Krośnieński StreetArt w formie dzieła wielkoformatowego i warsztatów dla młodzieży” to jedna z siedmiu inicjatyw, która otrzymała grant w ramach projektu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza - Kierunek: Inicjatywa! (więcej pisaliśmy o tym tutaj).

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
korzen0409
04.08.2023 10:06

Ten żużel to chyba już niedługo będzie nieaktualny XD

korzen0409
na forum od listopada 2017
andref
04.08.2023 08:54

"Swoją pasję realizują głównie we Wrocławiu i Warszawie, dokąd wyemigrowali"

Emigracja to wyjazd zarobkowy za granicę. Nie żebym się czepiał, ale taka gafa na szanującym się portalu razi w oczy.

andref
na forum od listopada 2017
herman616
04.08.2023 08:51

Tylko niech to znów nie będą jakies bohomazy albo podpis na całą ścianę tylko coś normalnego dla oka. Swoją drogą namalował tam ktoś twarz mężczyzny, grafiti fajne, a wie ktoś może kogo przedstawia????

herman616
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)