Zdjęcia są dostępne w formie interaktywnej mapy na stronie geoportal-krajowy.pl. Dzięki temu możemy zobaczyć i porównać, jak zmieniło się zagospodarowanie terenu na przestrzeni 79 lat.
Główną ideą było pokazanie historii lasów w województwie podkarpackim na przestrzeni lat, zaczynając od II wojny światowej do dziś. - Od tamtej pory wiele się zmieniło - nasze lasy uległy znacznym zmianom, a przede wszystkim zwiększyły obszarowo swój zasięg - przekonują leśnicy.
Na obszarze Bieszczadów i Pogórza po II wojnie światowej oraz w czasie akcji "Wisła" wiele wsi zostało wysiedlonych, a ich tereny zostały zalesione. Na zdjęciach z 1944 roku są widoczne miejscowości, których w dzisiejszych czasach już nie ma. Mnóstwo terenów wcześniej zagospodarowanych rolniczo obecnie zajmuje las.
Dzięki temu narzędziu możemy również sprawdzić, jak zmieniało się Krosno. Możemy zobaczyć między innymi, jak jeszcze w starym korycie przepływał Wisłok, jak zmieniła się gęstość zaludnienia w naszym mieście, jak na miejscu znanych nam obiektów widnieją pola uprawne.
Aby porównać zdjęcia lotnicze z czasów II wojny światowej z aktualną ortofotomapą, należy wejść na stronę geoportal-krajowy.pl i przejść do map. Następnie z menu w prawej krawędzi wybrać "Porównaj mapy". Potem w oknie "Kompozycje mapowe do porównania" wybrać "Ortofotomapa aktualna" oraz niżej "Ortofotomapa 1944 r." Teraz tylko należy znaleźć interesujący nas fragment mapy, przybliżyć i suwakiem znajdującym się na środku (z ikonką strzałek) zobaczyć zmiany, jakie zaszły przez blisko 80 lat.