Film z historią Krosna. Jak zmieniło się miasto od czasów okupacji

Zamiast niemieckiego wojska – zwykli przechodnie, a w miejsce wojennych pojazdów – współczesne samochody. Paweł Józefczyk w swoim kilkuminutowym filmie pokazał, jak zmieniło się Krosno od czasów okupacji.
W swoim filmie Paweł pokazuje, jak zmieniło się Krosno na przestrzeni lat
Archiwum autora

Historią Polski Paweł Józefczyk pasjonuje się, odkąd chodził do szkoły średniej. Najbardziej interesuje go okres II wojny światowej, a w szczególności dzieje Krosna i Podkarpacia w tym czasie. – Mieszkam niedaleko lotniska. Kiedyś po prostu zacząłem się zastanawiać, co działo się tu podczas okupacji – mówi.

Jak przyznaje trzydziestodwulatek z Krosna, nie wszyscy krośnianie znają historię lotniska, które dla Niemców było miejscem strategicznym w walce z ZSRR. By ułatwić sobie atak na wroga, okupant wybudował istniejący do dziś betonowy pas startowy. – Nie wszyscy wiedzą też, że w Krośnie był Hitler i Mussolini – dodaje pasjonat lokalnej historii, po czym opowiada, jak niemiecki „duce” miał być witany przez mieszkańców.

Paweł nie lubi się nudzić, dlatego półtora roku temu w jego życiu pojawiło się nowe hobby – film i fotografia. Dzięki połączeniu dwóch pasji mężczyzna stworzył kilkuminutowy film z Krosnem w roli głównej. Na zasadzie zestawienia kadrów konkretnych miejsc pokazał w nim, jak zmieniło się miasto w ciągu 74 lat – od zakończenia wojny do dziś.

Zobaczcie Krosno dzisiaj i 74 lat wcześniej

Autor filmu zatytułowanego „Krosno – 74 lata później” wykorzystał przede wszystkim zdjęcia archiwalne zamieszczone na stronie internetowej fotopolska.eu. Dużo wcześniej do wielu z nich miał wgląd u prywatnych właścicieli.

W miarę możliwości Paweł ułożył wojenne fotografie chronologicznie (od 1939 roku). – Wszystkie zdjęcia porównywałem z innymi źródłami historycznymi. Ale ponieważ nie znam ich autorów, nie jestem w stanie określić konkretnych dat ich wykonania – zaznacza początkujący filmowiec.

Do większości kadrów z ubiegłego wieku Paweł dopasował zrobione przez siebie ujęcia filmowe. Chciał, by porównywane obrazy różniły się wyłącznie warunkami historycznymi, dlatego zgadzają się na nich nawet pory roku. – Początkowo chciałem odwzorować zdjęcia 1:1. Ale to nie byłoby możliwe, bo miałem do dyspozycji tylko dwa współczesne obiektywy – wyjaśnia pasjonat fotografii.

Jednak techniczne możliwości autora nie mają zbyt dużego wpływu na odbiór filmu. Widzowie, którzy dobrze znają miasto z zainteresowaniem i sentymentem patrzą na przewijające się kadry. Kościół farny, kościół oo. kapucynów, różne ujęcia rynku, lotnisko, nieistniejąca już brama do aeroportu. Kiedyś te miejsca były tłem działań wojennych, dziś mogą przypominać, że Krosno jest wpisane w historię Polski i świata.

Paweł Józefczyk szczególnie interesuje się historią rodzinnego miasta
Małgorzata Habrat

Obrazy uzupełnia klimatyczna muzyka Scotta Buckleya wzbogacona przez Pawła o efekty dźwiękowe, takie jak odgłosy kroków, okrzyki czy tętent kopyt. Można się przekonać, że krośnianin dopracował film praktycznie pod każdym względem. Celowe było nawet nieumieszczenie podpisów prezentowanych zdjęć, co zarzuciła Pawłowi osoba pochodząca spoza Krosna.

- Film miał być formą zagadki dla krośnian i wszystkich, którzy są związani z miastem. Podanie nazw ulic i budynków odbiorcom „na tacy” wydawało mi się zbyt banalne – tłumaczy autor.

Paweł chciałby, żeby po obejrzeniu „Krosna – 74 lata później” jak najwięcej osób zainteresowało się historią naszego regionu. – Wolę, żeby mój film obejrzało kilkanaście osób, które by coś z niego wyniosły niż kilka tysięcy widzów, którzy go tylko przewiną – przekonuje.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
aneczka17
23.08.2019 22:10

ciekawy film, chętnie poczytałbym coś o więcej o roli krośnieńskiego lotniska podczas wojny wermachtu z armią czerwoną,

aneczka17
na forum od lipca 2018
bixam
21.08.2019 18:06

Paweł świetna robota...dzięki!

bixam
na forum od grudnia 2017
zuch53
21.08.2019 17:20

Pamięć ludzka jest krótka i czasami trudno odnaleść w dzisiejszej rzeczywistości tamte dawne obrazy Krosna a ten fajny pomysł porównywania dawnego Krosna do współczesnego jest bardzo dobry, gratulacje dla autora

zuch53
na forum od listopada 2017
kurnachata
21.08.2019 16:47

Czyli starówka nie zmieniła sie prawie wcale. W okolicy mnóstwo domów bywa przedwojennych. Jedynie tam gdzie teraz sa bloki to była trawa.

kurnachata
na forum od listopada 2017
Robert8
21.08.2019 16:27

Swietny film miło sie oglada , szkoda ze taki krótki

Robert8
na forum od listopada 2017
dariuszek
21.08.2019 16:13

Na ul. Powstańców Warszawskich na jednym z domów jest tablica dotycząca miejsca z którego dowodzono akcją "Burza" w Krośnie. Natomiast na ul.Lwowskiej stoi dom w którym przebywał Hitler podczas pobytu w naszym mieście.

dariuszek
na forum od listopada 2017
Gafa
21.08.2019 15:20

Pozdrowienia również dla autorki tekstu o autorze filmiku

Gafa
na forum od listopada 2017
Gafa
21.08.2019 15:15

Panie Pawle to co pan stworzył też już jest dokumentem ......... porównanie zieleni w Rynku i dzisiejszego betonu też oddaje tamte i dzisiejsze dni...........

Kiedys jeden z nieistniejacych już portali pokazywał te same miejsca " kiedyś i dziś"

Ten filmik też przybliża nam Krosno kiedyś i dziś...... kiedyś Pan Nawracaj / o ile nie przekręcam nazwiska../ nauczyciel krośnieńskiego mechanika miał taką wystawę w RCKP o dawnym Krośnie.......... wspaniała była, może z nim pan się skontaktuje on opowiadał, że zawsze miał aparat fotograficzny w kieszeni i robił fotografie, które okazały sie " dokumentem Krosno kiedyś" i możemy porównać dziś.....

W muzeum był wspaniały film o Krośnie z lat przedwojennych i wojennych podarowany przez "byłego mieszkańca Krosna", a przebywającego w Ameryce........

Doceniam Pana pasje i proszę o więcej .............. dziękuję ipozdrowiam....

Gafa
na forum od listopada 2017
trebor
21.08.2019 13:29

genialny pomysl na film porównanie. Brawo TY!!

trebor
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)