Zwiększyła się przestępczość

Zła wiadomość. W tym roku na terenie Krosna i okolic zwiększyła się liczba przestępstw i wykroczeń. Tak wynika ze statystyk, które policja zaprezentowała (28.10) radnym.
Zdjęcie z archiwum 1997-2017

Porównanie liczby przestępstw wybranych kategorii za 3 kwartały 2004 i 2005 r. na terenie Krosna, Krościenka Wyżnego i Korczyny

2004 r. 2005 r. Wzrost / Spadek
Kradzieże 250 287 14,8% Wzrost
Kradzieże z włamaniem 143 184 28,7% Wzrost
Przestępstwa gospodarcze 100 161 61% Wzrost
Rozboje i wymuszenia rozbójnicze 26 26 Bez zmian
Bójki lub pobicia 7 17 142,9% Wzrost
Zabójstwa 1 0 100% Spadek

Na terenie Krosna oraz gmin Krościenko Wyżne i Korczyna (policja przygotowuje statystyki dla tych trzech gmin łącznie) w III kwartale br. stwierdzonych zostało w sumie 1464 przestępstwa - to o 350 przypadków więcej niż w tym samym okresie 2004 r.

Biorąc pod uwagę najbardziej dokuczliwe przestępstwa, czyli kradzieże, kradzieże z włamaniem, rozboje, pobicia i uszkodzenia mienia oraz wykroczenia typu: zakłócenie porządku publicznego, kradzież i uszkodzenie mienia, do najbardziej zagrożonych rejonów miasta należą: os. Markiewicza, Traugutta, ul. Czajkowskiego z os. Polmo oraz centrum miasta. Do rejonów średnio zagrożonych należą: Polanka, dworzec, okolice ul. Krakowskiej i Tysiąclecia i osiedle Grota Roweckiego. Do najspokojniejszych rejonów miasta należą: Białobrzegi, Zawodzie i Suchodół.

Rejon zespołu staromiejskiego kontrolują w nocy patrole mieszane policjantów i strażników miejskich. Takie patrole prowadzone są głównie z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę. Dlaczego wtedy? Bo właśnie w tym czasie zanotowano najwięcej przypadków zakłócania spokoju, niszczenia koszy ulicznych, przystanków MKS i elewacji budynków. - Robi to głównie młodzież wracająca z nocnych lokali rozrywkowych - twierdzi Marek Toropolski, komendant Straży Miejskiej w Krośnie.

Według obu służb patrole te sprawdziły się. Komendant Straży Miejskiej chce zwiększyć liczbę nocnych patroli, dlatego postuluje zwiększenie liczby strażników z 12 do 20 osób.

Zarówno policjanci, jak i strażnicy mają nadzieję, że liczba przestępstw i wykroczeń zmniejszy się, gdy zostanie wprowadzony całodobowy monitoring miasta. Prace nad wprowadzeniem systemu nadal trwają.

Ze stanem bezpieczeństwa w mieście zapoznawali się radni na ostatniej sesji Rady Miasta (28.10). Co roku najważniejsze służby przedstawiają na sesji sprawozdania ze swojej działalności.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)