PWSZ: Policyjna Współpraca ze Szkołą Zawodową

Komenda Miejska Policji i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa podpisały porozumienie o współpracy (21.10). Co to oznacza dla mieszkańców Krosna i studentów? - Zwiększenie bezpieczeństwa w mieście i eliminowanie zjawisk patologicznych w środowisku studenckim " odpowiadają szefowie obu instytucji.
Studenci za kratkami? Tak, ale tylko ci, którzy będą z prawem na bakier. Na zdjęciu: wyjście z jednego z budynków PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego

Podpisanie porozumienia wyglądało jak zwykle: spotkanie z mediami, wymiana umów, uściski dłoni. Porozumienie jest jednak o tyle szczególne, że podpisały je dwie ważne instytucje miejskie: policja i uczelnia.

- Problemem nie jest pijany student. Takie sprawy można załatwić jedną interwencją. Problemem są zjawiska patologiczne jak np. narkomania - mówi dr hab. Janusz Gruchała, rektor PWSZ. - Chcemy rozpoznawać takie patologie i przeciwdziałać im - dodaje insp. Wiesław Nowak, komendant krośnieńskiej policji.

W krośnieńskiej PWSZ studiuje już ponad 5 tysięcy studentów. - To już bardzo duże środowisko i musimy się liczyć z tym, że znajdą się w nim "czarne owce" - mówi rektor. - Miały tu już miejsce drobne przestępstwa, pojawił się też problem narkotyków - przyznają policjanci. - Nie mamy możliwości sprawdzania, czy wśród kandydatów na studia są osoby karane, z kryminalną przeszłością - tłumaczą władze PWSZ.

- Nie chodzi o to, żeby policja robiła nalot na internaty czy, w przyszłości, akademiki. To nie są właściwe działania. Szanujemy prawo do prywatności - mówi szef krośnieńskiej policji. - Nasze działania będą nakierowane na rozpoznawanie i zapobieganie negatywnym zjawiskom - podkreśla.

Podpisanie porozumienia o współpracy między policją i PWSZ: inspektor Wiesław Nowak - komendant KMP w Krośnie i dr hab. Janusz Gruchała - rektor PWSZ

To jednak nie wszystko. Porozumienie zakłada, że uczelnia będzie się dzieliła z policją swoim dorobkiem naukowym. - Planujemy, że powstaną prace licencjackie, które będą w obrębie zainteresowań obu stron. Mamy nadzieję, że potencjał naukowy, który uczelnia ma w swoich murach, będzie mógł służyć policji i bezpieczeństwu w Krośnie - mówi dr hab. Janusz Gruchała.

Jest też dobra wiadomość dla samych studentów. Dzięki podjęciu współpracy obu instytucji, studenci PWSZ będą mogli w szerszym zakresie uczestniczyć w praktykach zawodowych organizowanych w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie.

Umowa precyzuje też zakres ochrony obiektów uczelni i imprez masowych przez nią organizowanych (np. Juwenalia).

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)