Monitoring tuż tuż

O systemie monitoringu miasta mówi się od 2002 roku. Do dzisiejszego dnia bezpieczeństwa mieszkańców nie strzeże jednak ani jedna kamera. Władze miasta zapewniają, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, jesienią br. monitoring ruszy. Podejrzane zachowania rejestrować ma 8 kamer.
Monitoring
Jak działał będzie system monitoringu:
  • kamera umiejscowiona w newralgicznym punkcie miasta przekazywała będzie obraz drogą radiową do centrum monitoringowego w Komendzie Miejskiej Policji
  • policjanci będą mogli "na żywo" obserwować niebezpieczne sytuacje i na tej podstawie decydować o wysłaniu patrolu 
  • centrum monitoringowe będzie też mogło drogą radiową sterować kamerą, jak również przybliżać obraz

Czym jest monitoring? To przede wszystkim sieć kamer zainstalowanych w różnych punktach miasta. Obraz z nich przekazywany jest "na żywo" do centrum monitoringowego. Dzięki stałej obserwacji newralgicznych punktów miasta, w przypadku dokonania tam przestępstw lub wykroczeń, odpowiednie służby mogą natychmiast zareagować.

Pierwsza informacja na temat systemu monitoringowego miasta ukazała się w portalu trzy lata temu. Opublikowaliśmy wówczas dokument straży miejskiej o głównych założeniach systemu. Wkrótce jednak zmieniły się władze samorządowe. Zmieniła się też koncepcja systemu. - Poprzednia koncepcja oparta była tylko na światłowodach jako medium do przekazywania sygnału. To wiązało się z prowadzeniem kabli od centrum monitoringu do każdej kamery, a zarazem "rozkopywaniem" miasta, chodników, dróg i wyższymi kosztami robót - mówił Piotr Przytocki, Prezydent Krosna.

Wydawało się, że instalacja systemu rozpocznie się w 2004 r. Opracowano nową koncepcję monitoringu i ogłoszono przetarg. Materiały przetargowe wykupiły 32 firmy, ale oferty złożyły tylko dwie z nich. Przedstawione oferty były droższe niż możliwości finansowe miasta. Stwierdzono m.in. zawyżenie kosztów robót i znaczące różnice oferowanych cen za materiały i urządzenia. Przetarg unieważniono.

Początkiem lipca ogłoszony zostanie nowy przetarg na budowę systemu monitoringowego. Procedura przetargowa powinna zostać zakończona w ciągu dwóch miesięcy, a jesienią planowane jest już uruchomienie systemu.

Dotarliśmy do szczegółów nowej koncepcji.

Bezpieczeństwa w mieście strzec będzie najprawdopodobniej 8 kamer. Według wstępnych założeń będą usytuowane w następujących miejscach:

  • dworzec PKS/PKP, przy budynku poczty (kamera szybkoobrotowa z zoomem 18 lub 24-krotnym)
  • skrzyżowanie ul. Czajkowskiego i Podkarpackiej (będzie tam zainstalowana kamera obrotowa, która będzie obserwowała ul. Czajkowskiego, jak i ruch na obwodnicy)
  • skrzyżowanie ul. Czajkowskiego i Pużaka, w pobliżu CKU (kamera obserwowała będzie ulice oraz teren szkoły i osiedla polmowskiego)
  • skrzyżowanie ul. Kolejowej z Krakowską (tu może zostać zainstalowana jedna kamera obrotowa lub dwie stacjonarne, w tym miejscu będzie monitorowana ul. Krakowska, Kolejowa i okolice KDK)
  • przy ul. Kisielewskiego, obok Szkoły Podstawowej Nr 15 i II LO (tu zainstalowana będzie kamera stała)
  • przy ul. Wojska Polskiego, obok Szkoły Podstawowej Nr 14 (kamera obserwowała będzie ulicę i teren przy szkole)
  • Rynek (kamera obrotowa, najprawdopodobniej zainstalowana zostanie na dachu polikliniki)
  • przy Urzędzie Miasta na ul. Staszica (kamera monitorowała będzie ul. Staszica i Plac Konstytucji 3-go Maja)

Będzie też jeszcze jedna kamera, ale miejsce jej działania będzie się zmieniało. Tzw. zestaw mobilny będzie montowany w miejscach wydarzeń masowych (np. mecze piłkarskie, koncerty).

Wszystkie kamery będą miały opcję noktowizji. Oznacza to, że podgląd monitorowanych miejsc będzie możliwy także w nocy. System ma być tak skonstruowany, aby zapewniał zachowanie prywatności mieszkańcom miejsc, w których kamery zostaną zainstalowane. Okna prywatnych domów nie będą widoczne na monitorach - zostaną elektronicznie zamaskowane.

Na dachu wieżowca policyjnego przy ul. Lwowskiej zainstalowane zostaną anteny nadawczo-odbiorcze. Obrazy z kamer będą przesyłane drogą radiową w paśmie chronionym 3,5 GHz (nie dostępnym dla ogółu). Komenda Miejska Policji ma już przygotowane pomieszczenie, w którym będą zamontowane monitory, sprzęt rejestrujący i urządzenia, które umożliwią sterowanie kamerami drogą radiową.

- Gdy osoby obserwujące teren zauważą coś niepokojącego, będą mogły o tym natychmiast poinformować oficera dyżurnego policji, który podejmie decyzję o wysłaniu patrolu interwencyjnego. W przyszłości oficer dyżurny również będzie miał podgląd na miejsce zdarzenia - mówi Alojzy Pasiowiec, rzecznik krośnieńskiej policji.

Jak wynika z doświadczeń miast, w których monitoring już działa, pełni on również rolę prewencyjną. Okazało się, że kamery działają odstraszająco na złodziei samochodów, kieszonkowców i innych przestępców. Obraz z kamer będzie archiwizowany przez co najmniej 7 dni i może stanowić materiał dowodowy przeciwko przestępcom i sprawcom wykroczeń.

Robert Hanusek, Zastępca Prezydenta Krosna dla portalu:

- Zapoznawaliśmy się z systemami monitoringowymi w innych miastach, uczestniczyliśmy w różnych targach i pokazach. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców jest to, że planowany do realizacji w tym roku etap inwestycji pozwoli na stworzenie szkieletu systemu, który w latach następnych będzie można łatwo rozbudowywać. Oparcie systemu na falach radiowych w paśmie chronionym umożliwi w przyszłości montaż nowych lub przenoszenie istniejących kamer praktycznie w prawie każde miejsce Krosna. Chcemy, żeby system monitoringowy w Krośnie był optymalnie przygotowany i zdał egzamin.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)