Zostań organizatorem społecznym w Krośnie. To dzięki nim Brytyjczycy zmieniają swój kraj

To oni mogą zmienić rzeczywistość w wielu miejscach miasta. Pytają ludzi o ich potrzeby i zmartwienia na osiedlu. Potem próbują razem z nimi rozwiązać te problemy. To ostatni dzwonek, by zgłosić kandydatów na tzw. organizatorów społecznych w Krośnie (do 19.04).
Jeśli lubisz pracę z ludźmi i grupowe rozwiązywanie problemów, możesz zostać organizatorem społecznym
pixabay.com

Krosno to jedno z pierwszych miast w Polsce, w którym realizowana jest brytyjska idea Organizowania Społeczności. W Wielkiej Brytanii jest to część polityki, którą nazwano Big Society (Wielkie Społeczeństwo). Jest ona realizowana już od 2011 roku. Na czym polega?

Rząd brytyjski przeszkolił i zatrudnił kilkuset obywateli. Stali się oni tzw. organizatorami społecznymi. Nabyli umiejętności pracy z ludzmi szczególnie tam, gdzie występują jakieś lokalne problemy. Pukają do drzwi, rozmawiają z mieszkańcami, pytają co lubią w swojej okolicy, a co ich martwi. Następnie organizują grupy, które mają tworzyć projekty, by rozwiązywać trapiące ich problemy. Od dbania o czystość otoczenia, przez lobbowanie za przywróceniem linii autobusowej, po organizację dużych integrujących koncertów.

Tak wygląda cały proces wdrażania zmian w lokalnej społeczności przez organizatorów społecznych
cDS kraków

Przykładem takich działań w Krośnie może być sytuacja z lata ubiegłego roku. Na podcieniach krośnieńskiego Rynku przesiadywało wyjątkowo dużo młodych ludzi. Kilkunastoletnia młodzież była postrzegana przez niektórych mieszkańców i strażników miejskich wyłącznie jako chuligani. Postanowiliśmy spotkać się z młodzieżą i porozmawiać o ich problemach i oczekiwaniach. Postulaty przekazaliśmy prezydentowi, a młodzieży zorganizowaliśmy ciekawe zajęcia. Pisaliśmy o tym tutaj.

- To jest dokładnie to, o co chodzi - powiedzieli brytyjscy specjaliści od budowania społeczności.

Tak wyglądało nasze spotkanie z młodzieżą na krośnieńskich podcieniach
artur jabłoński

Specjaliści z Centrum Doradztwa Strategicznego z Krakowa starają się uruchomić w Krośnie podobny do brytyjskiego model działania. Kończy się właśnie termin rekrutacji kandydatów na organizatorów społecznych. Sześć osób ma szansę uczestniczyć w szkoleniach, w wizycie studyjnej w Wielkiej Brytanii i pracę od sierpnia 2019. Terenem ich działania będą te części miasta, które są objęte programem tzw. rewitalizacji (ożywienia). Są to dzielnice: Polanka, Śródmieście oraz osiedla: Tysiąclecia, Południe.

Formularz rekrutacyjny oraz szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: http://www.cds.krakow.pl/organizatorzy_rekrutacja

Wszelkie wyjaśnienia udzielane są pod numerami telefonu: 12 623 77 40 lub 668 327 497.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
Niki_Manifesto
14.04.2019 16:06

Wolne żarty. To jest taka pomoc, żebyśmy się już nie podnieśli, żeby utrwalić nas jako bezmyślną, bezkrytyczną masę, niezdolną do samodzielnego działania.

Dobrze. Zadanie brzmi: proszę wymienić, jakie działania mogą/powinni podjąć ludzie, mieszkańcy społeczności takich jak osiedla/dzielnice, wszelkie grupy wiekowe (dzieci, młodzież, seniorzy), amatorskie i zawodowe, aby można było je zakwalifikować jako spontaniczne, samodzielne (bez udziału organizatora społecznego) aktywności rozwijające wedle potrzeb ludzi zaangażowanych w nie, oddolne inicjatywy mające na celu zmianę rzeczywistości, czyli postrzegania świata. Ponieważ rzeczywistości jest tyle, ile ludzi. Każdy wbudował sobie matrycę rzeczywistości i myśli oraz działa wedle niej, a one różnią ich na tyle, że często nie potrafią wejść w relacje, ze znanymi sobie osobami, nie mówiąc o nieznajomych i zrobić coś wspólnie nawet na małą skalę. Sami z własnej inicjatywy. Proszę wymienić dużo takich przykładów możliwych do realizacji. A może już zaistniały... (w ciągu kilku sekund wymienię 5) Skoro powstał taki pogląd, że funkcja organizatora społecznego nie jest w Krośnie przydatna, z pewnością ludzie (szczególnie na wymienionych osiedlach i dzielnicach) sami potrafią łączyć się w prężne aktywne grupy trwale zmotywowane.

Podpowiem, że organizator społeczny nie ma pełnić roli szefa rozdzielającego zadania z obowiązkiem wykonania, lecz ma pozytywnie nakręcać ludzi, uświadamiać im potrzebę wspólnego działania, tak aby to od nich samych wyszła inicjatywa. Ma zachęcać swoją otwartą postawą i obserwować reakcje. Powinien umiejętnie persologicznie typować osobowości i przydatne w grupie cechy/role, dzięki którym sami się organizują i motywują.

Niki_Manifesto
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)