W CDS sztuka podwójnie trójwymiarowa

Już w niedzielę (14.04) w Centrum Dziedzictwa Szkła premierowy pokaz 3D-mappingu na trójwymiarowym malowidle "The UnderGlass". Tego nikt nigdy wcześniej nie zrobił. Pierwsza projekcja o godzinie 20:15. Pokaz trwa 5 minut, animacja będzie powtarzana do 22.00. Wstęp bezpłatny. Wejście od ulicy Legionów.
Mostki i półki powstały na malowidle, by na zdjęciach uzyskać efekt stania nad przepaścią. W niedzielę (14.04) na malowidle będzie pokaz 3D-mappingu

Znajdujące się w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie malowidło 3D zatytułowane "The UnderGlass" jest pierwszym w Polsce trwałym trójwymiarowym obrazem wykonanym w zamkniętym pomieszczeniu. Autorem "obrazu" jest Ryszard "Ryho" Paprocki - krakowski artysta i architekt. Malowidło przedstawia produkcję szkła metodą tradycyjną, prowadzoną na dodatkowym, podziemnym poziomie budynku.

Powstające przez około trzy miesiące malowidło o powierzchni 80 m2 wpisuje się w nurt zdobywającej coraz większą popularność sztuki ulicy. - Powstało w nietypowej przestrzeni publicznej - na podłodze pomieszczenia klatki schodów ruchomych, służących zarówno turystom, jak i mieszkańcom - mówi Dawid Iwaniec z CDS. - To prawdziwe dzieło sztuki i najbardziej skomplikowane malowidło 3D wykonane dotychczas w Polsce. Obraz jest jednocześnie wielką atrakcją dla turystów, gdyż po dziele nie tylko można, ale trzeba chodzić, "bawiąc się" z nim i pozując do zdjęć.

Dzieło wzbogacone zostało o kilka drewnianych mostków, półek oraz wiszącą nad pracownią linę. Wszystkie one służą "zabawie", na nich stawać będą pozujący do zdjęć. Te z kolei należy wykonywać ze ściśle określonego punktu, który został oznaczony na podłodze.

Centrum postanowiło wzbogacić projekt o dodatkowy element. Będą nim projekcje w technice 3D mappingu. Zazwyczaj mają one formę jednorazowych pokazów na elewacjach budynków. W Krośnie technologia ta zastosowana zostanie do stworzenia animacji na malowidle, na posadzce.

Przedstawiciele CDS podkreślają, że nikt dotąd nie wykonał trójwymiarowej animacji na malowidle 3D. - To dla nas bardzo duże wyzwanie. Samo malowidło jest niesłychanie skomplikowane i opiera się na anamorfozie, czyli deformacji obrazu, pozwalającej uzyskać efekt trójwymiarowości. Musimy się do tego dopasować, a anamorficzne animacje to coś zupełnie innego i znacznie trudniejszego, niż tradycyjny mapping - opisuje Tomasz Gawroński z Tving Stage Design, twórca animacji. - Ryszard Paprocki zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko. Zrobimy wszystko, aby animacja stała na równie wysokim poziomie jak malowidło - zapewnia Gawroński.

Pierwsza prezentacja 3d-mappingu na malowidle "The UnderGlass" odbędzie się już w niedzielę (14.04). Jeden pokaz trwa około 5 minut. Animacja będzie wielokrotnie zapętlona, tak aby zobaczyć go mogła jak największa liczba widzów, gdyż jednorazowo może ją oglądać maksymalnie kilkanaście osób. Pokaz rozpocznie się o godz. 20.15 i powtarzany będzie do godziny 22.00. Wstęp jest bezpłatny. Wejście do pomieszczenia schodów odbywać się będzie od ulicy Legionów.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)