„Transseksualiści do szpitala psychiatrycznego”. Kontrowersyjna lekcja religii w II LO

Na katechezie, zamiast o Bogu, uczniowie II LO mieli usłyszeć od księdza, że „sekty finansują LGBT”, „Robert Biedroń udaje geja dla głosów w wyborach”, a w kontekście transseksualności o „wymyślaniu, że jest się psem”. - Jako biolog mogę delikatnie stwierdzić, że możliwa treść katechezy mija się z prawdą - powiedział dyrektor szkoły.
Ksiądz prowadzący katechezę miał podyktować pierwszoklasistom „argumenty przeciw gender” takie jak „sprzeciwienie się woli Stwórcy” i „pogorszenie sytuacji demograficznej”
Facebook / Patryk Fic

Słowa, które zbulwersowały uczniów klasy 1 w II Liceum Ogólnokształcącym na Guzikówce, miały paść na jednej z pierwszych lekcji religii w obecnym roku szkolnym. W liście jednej z uczennic tej szkoły do naszej redakcji czytamy, że „ksiądz opowiadał o eksperymentach na dzieciach przeprowadzonych przez zwolenników »ideologii gender«”. Miał też przedstawić historię bliźniąt „z których jednego wychowano jako dziewczynkę, skutkiem czego chłopcy popełnili samobójstwo”.

Następnie duchowny miał przejść do tematu transpłciowości. - Mówił m.in., że takim osobom powinno się pomóc w szpitalu psychiatrycznym i na terapii; że takie osoby mają zmiany w mózgu, będą kiedyś chciały mieć dzieci i „co wtedy”; że słów osób transseksualnych w wieku młodzieńczym nie powinno brać się na serio – opisała licealistka.

W SKRÓCIE
  • Transpłciowość to termin określający osoby, których tożsamość, ekspresja płciowa i zachowania różnią się od tych kulturowo związanych z płcią przypisanej im zaraz po urodzeniu się

  • Transseksualizm dotyczy tych osób transpłciowych, które chcą przejść proces korekty płci

  • Skrótowiec LGBT (z ang. Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender) odnosi się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transpłciowych; symbolem społeczności LGBT jest tęczowa flaga

Katecheta miał również przywołać postać Anglika, który „wymyślił sobie, że jest psem” i zestawić go z osobami transseksualnymi. Autorka listu podkreśliła, że klasa od razu sprzeciwiła się tym słowom. - Mówiliśmy mu, że to szczęście tych ludzi i nic innym do tego; że nie wie, jaką mękę i ból przechodzą, ale on stwierdził, że to nieprawda i należy im pomóc, by się z tego wyleczyły.

Uczniowie klasy 1 uczą się w II LO dopiero od dwóch tygodni, lecz jak wynika z relacji ich koleżanki, mieli odwagę zaprotestować przeciw tezom księdza

Facebook / Patryk Fic

Licealistka uznała, że ksiądz nie powinien przekazywać takich treści w szkole. - Powinna być bezpieczna dla wszystkich uczniów i nie ma w niej miejsca na głoszenie własnych ideologii na lekcjach przez nauczycieli.

Jak przekazała, ksiądz odparł argumenty nastolatków, wskazując na „manipulacje medialne” i nakazał sporządzić notatkę, w której wyliczył „wszystkie argumenty przeciw gender”.

„ARGUMENTY PRZECIW GENDER”, KTÓRE MIAŁ PODAĆ KSIĄDZ UCZĄCY W II LO
  • sprzeciwienie się woli Stwórcy
  • odrzucenie uzupełniania się płci
  • negacja obiektywnej prawdy o biologicznej płci człowieka
  • prowadzenie do absurdów i naruszenia godności człowieka
  • pogorszenie się sytuacji demograficznej
  • zwolennicy gender nie wahają się eksperymentować na dzieciach

Zdjęcie materiału z tej lekcji opublikował na Facebooku Patryk Fic, krośnieński działacz społeczny i kandydat do Sejmu z list Lewicy w najbliższych wyborach parlamentarnych. Poinformował, że zgłosił sprawę do Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. - Jestem przerażony i zniesmaczony. Proszę o zastanowienie się nad tym, czy finansowanie nauczania tych pseudonaukowych bzdur z naszych podatków to dobry pomysł – dodał.

W rozmowie z portalem podkreśla, że uczniowie klasy 1 są „wstrząśnięci i chcą działać, ale się boją”. - To jest sprawa apolityczna i może dotyczyć nas wszystkich. Ale równie dobrze nauczyciel mógłby mówić, że każdy ksiądz jest pedofilem i byłoby to równie naganne.

Jako społeczeństwo jesteśmy podzieleni co do roli ruchu LGBT w Polsce. Jedni uważają, że zagraża on narodowej tożsamości, drudzy – że każdy ma prawo do wyrażania samego siebie

Jcornelius

Według informacji Patryka Fica, ksiądz miał też mówić, że osoby transpłciowe „okaleczają swoje ciało”, „LGBT to ruch opłacany przez sekty”, „Robert Biedroń nie jest gejem, tylko udaje, aby zdobyć głosy”, a na przekazywaniu takich treści minęła cała katecheza.

Duchowny, który miał poprowadzić kontrowersyjną lekcję, naucza w „Guzikówce” zaledwie od początku września. Na parafię św. Piotra i Jana, obejmującą Suchodół i os. Traugutta, trafił natomiast w czerwcu.

Witold Deptuch, dyrektor II LO, zaznacza, że „oficjalnie nic nie wie o sprawie, ponieważ nikt z uczniów czy rodziców nie zgłaszał problemów”. - Co do możliwej treści katechezy, jako biolog mogę delikatnie stwierdzić, że mija się z prawdą. Transseksualiści nie muszą - oczywiście mogą – się leczyć, chyba że na katar. Nie wiemy z całą pewnością, co jest przyczyną transseksualizmu , a co do jego dziedziczenia to odsyłam do pierwszego lepszego podręcznika genetyki – stwierdził.

Bolą mnie niektóre stwierdzenia. W naszej szkole uczymy szacunku do każdego człowieka, niezależnie od płci, wieku, sytuacji materialnej, rasy czy orientacji seksualnej

- Witold Deptuch, dyrektor II LO.

Dyrektor podkreślił, że „kontrowersyjne tematy zdarzają się na każdym przedmiocie”. - Choćby na biologii: problem GMO, klonowania, przeszczepów itp., gdzie uczniowie mogą mieć skrajne zdania na dany temat. Zadaniem nauczyciela jest po prostu pomóc w poznaniu argumentów za i przeciw, a wnioski wyciągają sami uczniowie.

Witold Deptuch ma nadzieję, że podobnie było na lekcji, o której mówią uczniowie. - Niezależnie od samego jej przebiegu, dobrze że poruszane są tematy, które zmuszają ucznia do refleksji, poszukiwań czy wyzwalają emocje. Najgorzej jest jak tzw. „trudne tematy” omijane są „szerokim łukiem” przez nauczycieli – wskazuje.

Prof. Dariusz Wojakowski, socjolog z Wydziału Humanistycznego AGH w Krakowie, tłumaczy, że słowo „gender” w naukach społecznych opisuje „wszystkie społeczne normy i wartości związane z płcią biologiczną”. - W tym sensie nie jest to opozycja do płci w potocznym rozumieniu (po angielsku „sex”), ale jej kulturowe uzupełnienie.

Art. 53 Konstytucji mówi, że „religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób”
damian krzanowski

Prof. Wojakowski dodaje, że „osoby transseksualne, choć przychodzą na świat rzadko, są rzeczywistością biologiczną gatunku ludzkiego”. - Nauki społeczne cechują się bardzo rygorystycznym podejściem do etyki badań. Nikt zatem nie robi eksperymentów z rozdzielaniem dzieci.

Powtarzanie takich oszczerstw jest podobne do XIX-wiecznych tez, że kolej żelazna odbiera krowom mleko

- prof. Dariusz Wojakowski, socjolog z Wydziału Humanistycznego AGH w Krakowie.

W szkołach publicznych katecheci pracują na takich samych zasadach, jak nauczyciele innych przedmiotów. Muszą jednak posiadać imienne skierowanie do konkretnej placówki wystawione przez biskupa diecezjalnego – w przypadku Krosna jest nim metropolita przemyski abp Adam Szal.

Nauczyciele religii podlegają więc dwóm zwierzchnikom: dyrektorowi szkoły i biskupowi. Szkoła nie może zatrudnić nauczyciela religii bez zgody biskupa, ale w sytuacji, gdy ten popełni wykroczenie wobec Kodeksu Pracy czy Karty Nauczyciela, jej dyrektor może udzielić mu nagany lub zwolnić go z pracy. Natomiast biskup ma prawo wycofać katechecie tzw. „misję kanoniczną” do nauczania religii, gdyby robił to niezgodnie z doktryną Kościoła.

Pomimo wielu prób, nie udało nam się skontaktować z rzecznikiem Kurii Przemyskiej.

Zaraz po publikacji tego artykułu do naszej redakcji napisał przedstawiciel grupy "Nasze dzieci nie chodzą na religię" na Facebooku. Rodzice pomagają tam innym wypisać dziecko z lekcji religii i doradzają w przypadkach problemów z katechezą. W ten sposób rodzice sprzeciwiają się prowadzeniu tych lekcji w taki sposób, jak to się stało np. w II LO w Krośnie. "Obawiasz się ostracyzmu otoczenia / rodziny / szkoły? Zapraszamy!" - zachęca Przemysław Polański z Krosna, jeden z członków grupy.

CZYTAJ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person krosnianin4ever
12.09.2019 19:16

ŻENADA !! i jak wychowywać młodzież i ludzi w poczuciu empatii i tolerancji, na światłych, otwartych na INNOŚĆ i problemy oraz ZROZUMIENIE drugiego człowieka (następnym krokiem będzie stygmatyzowanie kalek??!! - przecież u nich też jest wada genetyczna) .... to co robi ten "kaznodzieja" nie różni się od poglądów głoszonych przez Bin Ladena i innych popapranych fanatyków religijnych

person
krosnianin4ever
na forum od listopada 2017
person LoloBolo
12.09.2019 19:08

A wystarczy się po prostu wypisać z tego "przedmiotu" i już, problem przestaje istnieć, katecheta nie potrzebny bo nie ma kogo uczyć. Każdy rodzic powinien podpisać taki kwit już w podstawówce i kontyunuować w szkole średniej.

person
LoloBolo
na forum od listopada 2017
star
person shadow1965
12.09.2019 18:23

Przecież wy wszyscy płacicie za edukację dzieci. O taką edukacje wy wszyscy walczyliście. Chcieliście religii w szkołach? To macie!!! Bo jak była w salkach katechetycznych to było wam źle!!! Teraz też wam żle!!!

Jeśli o mnie chodzi już dawno oddzielił bym państwo od Kościoła a księżom kazał w trybie pilnym zakupić kasy fiskalne. Ale jak znam życie zaraz ktoś napisze że tak też będzie żle. I jak tu wam ludzie dogodzić???

person
shadow1965
na forum od listopada 2018
star
person Mark9
12.09.2019 18:16

Średniowiecze i zacofanie to efekt faworyzowania katechetów z lokalnego kościoła.Religia do salek katechetycznych a nie do szkół. Jak już rozważa rózne dewiacje seksualne , to niech wyjaśni problem pedofili wśród księży. Czy ich także wysyła do psychiatryka? Niech najpierw rozliczą się z postępowania przedstawicieli KK-nieślubne dzieci, wykorzystywanie seksualne ministrantów, kontakty seksualne w zgromadzeniach zakonnych, a potem niech pouczają innych.

person
Mark9
na forum od listopada 2017
person tp123
12.09.2019 15:44

Moja córka była na tej lekcji religii i potwierdza całą sytuację. Przykro mi ale w związku z tym, moją i jej decyzją nie będzie uczestniczyć więcej w tej chorej propagandzie. Dziecko chodzi na religię by uczyć się o Bogu a nie po to by ksiądz uczył jej pogardy dla innych ludzi i wysyłał osoby odmiennej orientacji do psychiatryka. Jak znam nauczanie Kościoła, to nigdzie nie ma w nim pogardy dla bliźniego. Ksiądz może mieć poglądy jakie chce - jest wolność, ale nikt nie będzie mi takich chorych twierdzeń wciskał w głowę mojego dziecka, lub robił później kartkówki z chorych twierdzeń księdza. Takie zachowania powinny się kończyć wydaleniem księdza ze szkoły, dopóki sytuacja się nie zmieni nie mam zamiaru wysyłać dziecka na religię (bo nie ma tam nic związanego z religią).

person
tp123
na forum od września 2019
person bartek1972
12.09.2019 14:19

EDUKACJA, EDUKACJA i jeszce raz edukacja... :)

Badania, które za osobę homoseksualną uznają kogoś, kto odbywał stosunki seksualne tylko z osobami tej samej płci, zwykle wyznaczają odsetek populacji homoseksualnej w granicach 1%[39][40][41]. Według badań przeprowadzonych w krajach zachodnich stałe zachowania homoseksualne wykazuje 2–7% ludzi[39][40][42][43][44][45][46][47][48][49][50], a orientację homoseksualną deklaruje 1,4% kobiet i 2,8% mężczyzn[51][52].

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, co determinuje orientację seksualną danej osoby, ale uważają, że jest ona spowodowana złożoną zależnością wpływów genetycznych, hormonalnych i środowiskowych[4][5][6] i nie uważają, by była ona kwestią wyboru[4][5][7]. Opowiadają się za teoriami biologicznymi[4], które wskazują na czynniki genetyczne, wczesne środowisko macicy, oba te czynniki, lub włączają czynniki genetyczne i społeczne[8][9]. Nie ma przekonujących dowodów, które sugerowałyby, że rodzicielstwo lub doświadczenia z wczesnego dzieciństwa odgrywają rolę, jeśli chodzi o kształtowanie orientacji seksualnej[8]. Podczas gdy niektórzy ludzie uważają, że aktywność homoseksualna jest nienaturalna[10], badania naukowe wykazały, że homoseksualizm jest normalną i naturalną wariacją w ludzkiej seksualności i nie jest sam w sobie źródłem negatywnych skutków psychologicznych[1][11]. Poza ludźmi zachowania homoseksualne zostały udokumentowane u wielu gatunków zwierząt[12][13][14][15][16]. Nie ma wystarczających dowodów na poparcie interwencji psychologicznych w celu zmiany orientacji seksualnej, brak badań dowodzących skuteczności takich interwencji[17].

person
bartek1972
na forum od września 2019
person kurnachata
12.09.2019 13:51

Skandal dydaktyczno obyczajowy w szkole w Krośnie. Jednak ksiądz Duchowny powinien jakby zawrzeć to w klamrę że to są jego własne poglądy. Dobrze że wolność słowa pozwoliła księdzu na wyrażenie swego zdania, gorzej że mogło to zostać potraktowane jako materiał nauczania. Jednak w dzisiejszych czasach informacyjnych opowieść o "Angliku co chciał zostać psem" trzeba podpierać źródłami z agencji prasowej bądź literatury.

person
kurnachata
na forum od listopada 2017
starstarstar
person majorG
12.09.2019 13:45

Kiedyś religia dotyczyła Boga i na Nim się skupiała. Nie poruszano tematów ideologicznych, tak uspołecznionych - no może poza aborcją. Teraz Bóg traktowany jak miecz dwusieczny, by budować postawy na pewien wzór. Szkoda, że często ten wzór pochodzi tylko od 1 człowieka, kóry uważa się za wyrocznię. Ksiądź powinen, słuchać głosów, zadać nietendencyjne pytanie i poprowadzić rozmowę. Wykład tego typu to dyktat. Zniechęcenie.

person
majorG
na forum od listopada 2017
person eleuth
12.09.2019 13:33

Trochę nieścisłości ze strony autora tekstu. Nie mogę znaleźć kontaktu do niego, więc mam nadzieję, że to przeczyta i skoryguje swoje opinie.

Transsekslualny i transpłciowy to synonimy. Nie ma różnicy czy osoba poddaje się korekcie płci czy nie, można do nie przypisać oba terminy. Pierwszy zwrot jest używany w medycynie, natomiast drugi jest preferowany przez same osoby trans, ze względu na lespze brzmienie (brak słowa "seks", które zaczęło się źle kojarzyć i było wykorzystywane w negatywnym świetle przez przeciwników medycyny i nauki).

Transwestytyzm nie ma nic wspólnego z powyższym, z wyjątkiem pierwszego człona. Jest to chęć przebierania się przez osoby w stroje płci przeciwnej w celu zaspokojenia potrzeb seksualnych. Jest też odmiana "lżejsza", oddziałująca emocjonalnie, zwana crossdressingiem.

person
eleuth
na forum od września 2019
person rynienka
12.09.2019 12:46

@patqm: niech ksiądz się sprzeciwia, ale nie na katechezie, bo nie za to dostaje oświatowe pieniądze, by wygłaszał swoje chore wizje podczas lekcji

person
rynienka
na forum od grudnia 2017
star
person alekss
12.09.2019 12:39

Dzięki za ten artykuł, Wiktor! Skończyłam tę szkołę już ładnych kilka lat temu, ale widzę, że lekcje religii niewiele się od tamtej pory zmieniły. Szkoda, że "prawo do wypisania się" ma niewiele wspólnego z rzeczywistością - oprócz tego, że osoba nieletnia nie może tego zrobić bez zgody rodziców, to kiedy ja taką zgodę otrzymałam, alternatywą było zapisanie się na etykę, ale ponieważ zgłosiły się tylko dwie osoby, zajęć nie zorganizowano i tym sposobem byłma zmuszona do słuchania wyzwisk i upokarzających kar księdza w moją stronę i gróźb, że postara się egzaminować mnie na maturze ustnej, bo z chęcią mnie obleje. Wycofanie religii ze szkół to już dawno była konieczność. Jak można tak bardzo nienawidzić drugiego człowieka? Ale postawa uczniów i uczennic sprawia jednak, że serce roście - może jednak jest jeszcze jakaś nadzieja dla tego narodu. Brawo dla Was, nie dajcie się zastraszyć ani zmanipulować!

person
alekss
na forum od września 2019
person zawszeiwszedzie
12.09.2019 12:16

należą się brawa dla młodzieży II LO za odwagę i postawienie się temu typowi

person
zawszeiwszedzie
na forum od listopada 2017
person InvisibleLara
12.09.2019 12:06

Po 1) Kosciół Katolicki w Polsce najpierw niech się rozliczy całkowicie z pedofilii wśród księży. Czekamy od tylu lat...

Po 2) Ten ksiądz opowiada istne głupoty! Czarownicy też kiedyś straszyli zaćmieniem słońca, opierali się na ciemnocie ludzkiej. Teraz te metody wracają.

Po 3) To sianie nienawiści wobec ludzi. Tak robili naziści. Jest to sprzeczne z nauczaniem Jezusa Chrystusa o miłości do bliźniego.

Wniosek: Ksiądz powinien być natychmiast wydalony ze szkoły, nie powinien głosić takich herezji i deptać nauk Jezusa. Należy natychmiast w Polsce odciąć kościół od finansów publicznych, wyrzucić "pranie mózgów" na religii ze szkół.

person
InvisibleLara
na forum od listopada 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (98) forward