Powstaną dwie tężnie solankowe. Na Piastowskiej i przy bulwarach

Już pod koniec lata mogą być udostępnione mieszkańcom dwie nowe tężnie solankowe. Jedna powstanie obok budynku MOPR przy ul. Piastowskiej, druga – przy kładce na ul. Fredry. Będą to miejsca do zdrowotnych inhalacji.
Wizualizacja tężni przy bulwarach w pobliżu kładki na ul. Fredry
projekt: Linia Pracownia Architektoniczna Bartosz Gorczyca - Krosno

Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja wypełniona gałęziami najczęściej tarniny, na które spływa solanka, czyli rodzaj wody mineralnej. Solanka spływając w dół, rozbija się o gałązki tworząc specyficzny aerozol.

Jest on bogaty w takie mikroelementy potrzebne dla zdrowia organizmu jak magnez, jod, potas, żelazo, brom czy sód. W ten sposób w pobliżu tężni powstaje specyficzny mikroklimat, który można porównać do takiego, kiedy spaceruje się plażą nad Morzem Bałtyckim. Wspomniane pierwiastki wchłaniane są  przez oddech lub skórę.

Takie dwie niewielkie tężnie powstaną w Krośnie w ramach projektów, które zaproponowali sami mieszkańcy do ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego (pisaliśmy o nich tutaj).

Na tym terenie przy bulwarach powstanie ogólnodostępna tężnia
damian krzanowski

Jedna powstanie przy ul. Piastowskiej, pomiędzy budynkiem MOPR a delikatesami Centrum. Druga – przy bulwarach nad Wisłokiem, w sąsiedztwie terenu rekreacyjnego przy kładce na ul. Fredry (pisaliśmy o nim tutaj).

Ta druga będzie nieco większa, zbudowana na kostce brukowej o powierzchni ok. 100m2. Instalacja tężni będzie miała wymiary 2x6m, a po jej obu stronach staną zacienione pergole, pod którymi znajdą się ławki.

Ta przy ul. Piastowskiej będzie nieco bardziej kompaktowa: 1,5x4 m.

Wizualizacja tężni przy ul. Piastowskiej
projekt: Linia Pracownia Architektoniczna Bartosz Gorczyca - Krosno
Lokalizacja tężni przy ul. Piastowskiej
obliview

Obie instalacje będą wyposażone w czujniki obecności, które uruchomią pompę solanki, a także oświetlenie LED, ławki i kosze na śmieci. Miejsca te będą ogólnodostępne i bezpłatne.

Zadania realizuje krośnieńska firma KPB-Budownictwo, która wygrała oba przetargi. - Nasza Spółka posiada już doświadczenie przy tego typu inwestycjach – mówi Łukasz Gadzała, prezes zarządu. – Wykonaliśmy tężnię solankową przy okazji budowy wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Składowej 6 w Krośnie dla TBS PM Sp. z o.o. (pisaliśmy o tym tutaj).

Tężnia przy ul. Składowej. Nie jest ona jednak ogólnodostępna. Teren jest ogrodzony, a bramka otwierana na kod. Służy mieszkańcom bloku, bo oni pokrywają koszty jej funkcjonowania
adrian krzanowski

Umowny termin zakończenia prac to wrzesień br. Ich koszt to w sumie niewiele ponad 400 tys. zł.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
Grzes2
27.05.2024 12:28

Takie małe tężnie to raczej element dekoracyjny przestrzeni publicznej.

Grzes2
na forum od listopada 2017
yoorex
22.05.2024 18:24

Nie wiem jak wysoko jest nasycone powietrze jodem przy takich mini tężniach. Natomiast wiem że w Ciechocinku przy tężniach ilość jodu jest wielokrotnie wyższa, niż nad morzem podczas sztormowej pogody.

yoorex
na forum od kwietnia 2024
LoloBolo
18.05.2024 14:42

Tężnie to efekt czyjegoś lobbowania do projektów z budżetu obywatelskiego, funkcji leczniczej nijak nie widzę. Przy przelewaniu solanki tylko jak czujniki wykryją czyjąś obecność. Koszt budowy to jedno, a koszt eksploatacji i obsługi tego czegoś?

LoloBolo
na forum od listopada 2017
reaktywator
13.05.2024 06:34

Nigdzie nie trafiłem na stronach Krosna na informację o efektywności zdrowotnej takich małych tężni - czy są w tym kierunku badania, a jeżeli tak to jakie są ich wyniki bezpośrednio pod tężnią i dalej stopniowo się od niej oddalając oraz w ogóle wyniki pod tężnią działającą i nie?

Moim zdaniem te "tężnie" to raczej efekt dekoracyjny niż zdrowotny.

reaktywator
na forum od listopada 2017
wokol_krosna
12.05.2024 11:23

Tężnia nad rzeką - świetny pomysł. Bardzo powoli, ale jednak po trochę tworzy się ładne miejsce relaksu w Krośnie. Oby jak najszybciej na sąsiadujacym terenie powstał park. Kulturowy wypas owiec - również bardzo dobry pomysł :) W sobotę nad Wisłokiem w ramach akcji "Krosno - wiosną 2024" przywieziono kilka kózek, które skubały trawę. To ekologiczne rozwiązanie - bez spalania paliwa, bez hałasu, do tego z naturalnym nawozem. I jeszcze atrakcja dla dzieci. Może by na stałe "zatrudnić" takie kózki lub owce z pasterzem" ?

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
NUK2009
11.05.2024 16:02

A może kulturowy wypas owiec i oscypki w szklanym pudełeczku?

Chodzi o to, że tężnie w naturalny sposób są powiązane z solankowymi uzdrowiskami. A przy tym umiejscowione tak, że rzeczywiście można się zdrowotnie zrelaksować.

A w Krośnie jak to wygląda i ma wyglądać? Tężnia przy bloku, rondzie, rzece i otwartej siłowni? Jaki to ma związek i logikę np.solankę sprowadzać czy tą odzyskaną z dróg po zimie odzyskiwać?

NUK2009
na forum od listopada 2017
AG
10.05.2024 14:47

"Tężnia przy ul. Składowej. Nie jest ona jednak ogólnodostępna."

A miała być Panie Prezydencie. :-/ I przez jakiś czas była. Zmieniło się to po zaledwie kilku tygodniach od oddania budynku do użytku. Bo co, że zapytam tak prostacko.

AG
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)