Frekwencja okazała się mniejsza niż dwa lata temu, gdy swoje głosy oddało ponad 6 tys. mieszkańców. W tej edycji było ich 5 373. Każda z tych osób mogła oddać jeden głos na wybrany projekt w każdej z trzech kategorii. Łącznie oddano ich ponad 13,4 tys. – najwięcej na projekty w II kategorii dotyczącej budowy i modernizacji infrastruktury dzielnicowej/osiedlowej oraz zakupów inwestycyjnych.
Spośród 52 projektów zrealizowanych zostanie 25, z których 6 będzie dodatkowo wykonanych, dzięki decyzji prezydenta Krosna. Koszt ich realizacji przekroczy 2,7 mln zł.
Oto zwycięskie projekty podzielone na kategorie:
Rewitalizacja Cmentarzy Komunalnych w Turaszówce i Polance - 1131 głosów
Koszt: 500 000 zł
Remont zniszczonych alejek oraz przebudowa furtki i bramy na cmentarzu przy ul. Wyspiańskiego w Turaszówce. Przebudowa wjazdu na teren cmentarza w Polance od ul. ks. Popiełuszki, utworzenie wzdłuż niego miejsc postojowych oraz budowa alejki łączącej cmentarz z ul. ks. Popiełuszki.
Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta Krosna poprzez zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczego dla OSP Krosno – Białobrzegi – 144 głosy
Koszt: 175 000 zł
Zakup sprzętu ratowniczego dla strażaków OSP Krosno – Białobrzegi składającego się z zestawu oświetlenia, aparatów ochrony dróg oddechowych, przyczepy ratowniczej do quada z torbą medyczną oraz agregatu prądotwórczego.
Modernizacja odcinka ul. Żeromskiego pomiędzy skrzyżowaniem ul. Asnyka a ul. Ślączka – 224 głosy
Koszt: 166 400 zł
Wymiana nawierzchni bitumicznej na odcinku ok. 265 m.
Modernizacja placu zabaw "Radosna dolina" (znajduje się na osiedlu Ks. Markiewicza, za "kwadraciakiem" przy ul. Wojska Polskiego) – 132 głosy
Koszt: 99 000 zł
Zmiana lokalizacji obecnie zainstalowanej huśtawki wagowej, zakup i montaż betonowego stołu do tenisa stołowego, dwóch betonowych stołów do gry w piłkarzyki, trampoliny. Naprawa nawierzchni placu zabaw.
Zadbajmy o Cmentarz Komunalny w Polance – 675 głosów
Koszt: 175 000 zł
Remont i budowa alejek i części ogrodzenia na terenie cmentarza komunalnego w Polance.
Budowa tężni solankowej na Osiedlu Stefana Grota Roweckiego – 254 głosy
Koszt: 175 000 zł
Budowa tężni solankowej na osiedlu Stefana Grota-Roweckiego wraz z infrastrukturą oraz ławkami.
Modernizacja pomieszczeń w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej Krosno – Suchodół – 722 głosy
Koszt: 175 000 zł
Modernizacja sali szkoleniowej na parterze, świetlicy, łazienki oraz klatki schodowej. Prace obejmą m.in. wymianę posadzki, odmalowanie ścian, wymianę oświetlenia, kaloryferów czy okien, obniżenie sufitu itp.
Rozwój Centrum Aktywności Młodzieży – 133 głosy
Koszt: 76 000 zł
Doposażenie Centrum Aktywności Młodzieży w brakujący sprzęt i narzędzia przydatne do organizacji młodzieżowych działań. Ma to być m.in. napis/logo informujący o istnieniu takiego miejsca w Krośnie, sprzęt do Silent Disco.
Rozbudowa i modernizacja stadionu sportowego przy ul. Adama Ostaszewskiego 7 – 272 głosy
Koszt: 171 500 zł
Wykonanie małego boiska piłkarskiego dla dzieci do 7 lat. M.in. montaż piłkochwytu wraz ze słupkami i bramek piłkarskich z siatkami, wykonanie ogrodzenia, zakup dwóch bramek na kółkach.
Remont chodnika wzdłuż ul. Wyspiańskiego – 544 głosy
Koszt: 153 000 zł
Remont chodnika wzdłuż ul. Wyspiańskiego. Wykonanie nawierzchni z kostki brukowej, wymiana krawężnika w rejonie przejścia dla pieszych.
Zielona wyspa na dworcu w Krośnie – 126 głosów
Koszt: 60 000 zł
Budowa zielonej wyspy na wyłączonej z ruchu powierzchni na płycie manewrowej dworca autobusowego. Usunięcie asfaltu i nasadzenie drzew oraz krzewów.
Edukacyjny Plac Zabaw Na Ósemkowym Wzgórzu – 334 głosy
Koszt: 174 000 zł
Modernizacja i rozbudowa starego placu zabaw na "Ósemkowym Wzgórzu" przy Szkole Podstawowej Nr 8 (ul. Prochownia). Budowa placu wyposażonego w urządzenia naukowe, sensoryczne i ekologiczne, m.in. matematyczno-sensoryczną tablicę edukacyjną Pitagoras, ścianę do pisania, tablicę edukacyjną Kontynenty czy Stół ogrodnika, a także urządzenia mechaniczne np. koparkę, zjeżdżalnię czy huśtawkę.
Piknik integracyjny z okazji 100-lecia OSP Krosno-Turaszówka – 649 głosów
Koszt: 15 000 zł
Piknik integracyjny z okazji 100-lecia OSP Krosno-Turaszówka na stadionie lekkoatletycznym przy Zespole Szkół Elektrycznych. Będą atrakcje dla dzieci: animatorzy, gry, zabawy, dmuchańce, malowanie twarzy i strefa kreatywności. Dla starszych przewidziano zajęcia z zumby, lekcje z technik ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy. Zostaną zorganizowane też konkursy z drobnymi upominkami.
Krośnieńskie Potańcówki na Rynku – 502 głosy
Koszt: 15 000 zł
Organizacja dziewięciu potańcówek w wakacje na krośnieńskim Rynku. Będą to potańcówki tematyczne, są przewidziane rozmaite gatunki muzyczne: latino, muzyka z lat 80., retro, polskie przeboje.
Letnie nastroje w dzielnicy Polanka. Wakacyjne inicjatywy angażujące mieszkańców – 391 głosów
Koszt: 15 000 zł
Dwa letnie, plenerowe wydarzenia kulturalne w dzielnicy Polanka. Zostaną zorganizowane warsztaty z ogrodnictwa, kulinariów czy rękodzieła, pchli targ, giełda zabawek, konkursy modowe i piekarniczo-cukiernicze, dla dzieci dmuchańce, animacje, zabawy i gry terenowe. Gwiazdą wydarzeń będzie iluzjonista. Nocą piknikowa zabawa przerodzi się w rodzinną biesiadę.
Dzień Dziecka w parku przy Dzielnicowym Domu Ludowym w Polance – 390 głosów
Koszt: 15 000 zł
Organizacja pikniku rodzinnego. Dla najmłodszych przewidziane: animacje i strefa zabawy, dmuchańce oraz przejazd krośnieńską ciuchcią. Występ artystyczny dzieci z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Krośnie lub z innej krośnieńskiej szkoły. Pokaz pierwszej pomocy oraz prezentacja łączności krótkofalarskiej przygotowanej przez Klub Krótkofalowców.
Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki – 307 głosów
Koszt: 15 000 zł
Podczas festiwalu będą prezentowane eksperymenty popularnonaukowe, zajęcia laboratoryjne, pogadanki i ćwiczenia dydaktyczne oraz gry i łamigłówki matematyczne. Do dyspozycji będą symulatory lotu szybowcem i samolotem, symulator jazdy samochodem z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości VR. Prezentowane będą różne zawody techniczne (mechanik, robotyk, programista itp.). Zostanie wynajęte mobilne planetarium, odbędą się pokazy naukowo-techniczne związane z astronomią, fizyką, chemią.
Sportowy Dzień Dziecka – 286 głosów
Koszt: 10 000 zł
Organizacja turnieju piłkarskiego dla uczniów szkół podstawowych z klas I-III z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Zawody odbędą się na stadionie sportowym przy ul. Ostaszewskiego. Przygotowanie boiska sportowego, zakup nagród, sprzętu sportowego i jedzenia dla uczestników turnieju.
Wyjazd Krośnieńskich Seniorów na Węgry - miasto Eger - termy - winnice - Dolina Pięknej Pani – 269 głosów
Koszt: 13 390 zł
Zorganizowanie dla krośnieńskich seniorów wycieczki z Krosna do Egeru na Węgrzech. Zwiedzanie Doliny Pięknej Pani, spotkanie z węgierskimi seniorami w Winiarni i skorzystanie z term.
Prezydent Krosna zdecydował też, że zrealizowanych zostanie 6 dodatkowych zadań. Oto one:
Koszt: 175 000 zł
Budowa chodnika na gruncie wykupionym przez urząd miasta.
Tężnia solankowa przy kładce na ul. Fredry przy powstających bulwarach – 116 głosów
Koszt: 170 000 zł
Budowa małej tężni solankowej wraz ze zbiornikiem na solankę i ławeczkami przy powstających bulwarach w pobliżu kładki na ul. Fredry przy strefie rekreacyjnej.
Poprawa infrastruktury drogowej. Remont odcinka drogi ul. Szpetnara – 70 głosów
Koszt: 120 000 zł
Wymiana nawierzchni bitumicznej, krawężnika, kostki brukowej i regulacja studzienek kanalizacyjnych.
Koszt: 15 000 zł
Organizacja pikniku rodzinnego. Dla najmłodszych przewidziane animacje i strefa zabawy, dmuchańce i przejazd krośnieńską ciuchcią. Występ np. Kapeli Ludowej Krościeniacy z Krościenka Wyżnego.
Piłka nożna bezpłatnie dla dzieci i młodzieży – 239 głosów
Koszt: 15 000 zł
Bezpłatne szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży z uwzględnieniem ćwiczeń wpływających na korekcję wad postawy. Treningi odbędą się na terenie Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie dwa razy w tygodniu przez 10 miesięcy). Zostanie też zakupiony sprzęt sportowy. Zostaną zorganizowane turnieje i zawody sportowe.
Krościenko dla Krosna – dzień sensorycznej integracji – 203 głosy
Koszt: 14 860 zł
Organizacja Pikniku Sąsiedzkiego. W planach różne wydarzenia w Parku Sensorycznym przy ul. Chopina: edukacyjny spacer roślinno-ziołowy, pokaz sensorycznej mody, gimnastyczny marsz w tempie spacerowym, gry i zabawy animacyjno-parkowe. Natomiast w Dzielnicowym Domu Ludowym "Puchatek" odbędą się zajęcia ruchowe, różne akcje wymiany np. książek, roślin czy pamiątek, gry i zabawy, warsztaty (z szydełkowania, aromatoterapii lub makramy). Odbędzie się koncert "do posłuchania i pod nogę" i wieczorne kino plenerowe.
Budżet obywatelski to wydzielona pula pieniędzy w budżecie miasta na realizację projektów, które wybierają mieszkańcy miasta. W tej edycji zostały one podzielone na trzy kategorie dotyczące miasta, osiedli/dzielnic oraz wydarzeń kulturalnych, społecznych i sportowych. Szczegółowe wyniki i statystyki są dostępne na stronie budżetu obywatelskiego.
Żenująca liczba głosów na większość "zadań". Poddaje się pod głosowanie "inwestycję", którą wybiera "100-300 mieszkańców" - taka liczba decyduje o danej inwestycji? Żenujące czy śmieszne?
Brawo za "zieloną wyspę" na dworcu. Będzie ładnie. Reszta? Cóż - widać, że społeczność Turaszówki, Biołobrzegów, Polanki i Suchodołu jest mocno zainteresowana rozwojem swoich dzielnic. Pozostałe dzielnice jakoś nie za bardzo. A jest tam też sporo do poprawy. Taka powiedzmy nawierzchnia na ulicy Lewakowskiego to dramat. I to od wielu lat.
Krosno - miasto tężni
W przyszłym roku można zgłosić np. remont drogi do szpitala na miejskiej działce (k. serwisu samochodowego), ustawienie biletomatów MKS, nowe wiaty z elektronicznym rozkładem jazdy (Boh. Westerplatte, os. Traugutta), budowę parków kieszonkowych w niektórych miejscach albo np. skateparku na Bursakach. Ale się odechciewa, bo widać, co wygrywa. OSP, cmentarze i place zabaw przy szkołach. Próbować jednak można. Rozwój CAM, zielona wyspa na dworcu, remont Żeromskiego, Szpetnara. To pokazuje, że się da. Można też pokombinować i zrobić jeden cały projekt ogólnomiejski składający się z tych projektów, które odpadły w poprzednich latach, a były ambitne :)
Budżet skrojony głównie pod emerytów, mało konkretów dla młodzieży i studentów. Plus za drzewa na dworcu, jeszcze je w nocy podświetlić od dołu ledami i powstanie przyjemny kawałek zieleni na betonowej pustyni.