W ciągu ostatnich miesięcy trwała walka o lokalizację centrali spółki PGNiG Technologie. Dotąd mieściła się w Warszawie, ale władze PGNiG szukały dla spółki córki nowej siedziby. O przeniesienie centrali na swój teren walczyły oddziały krośnieńskie spółki, ale też te zlokalizowane w rejonie Tarnowa.
"Przeniesienie centrali spółki i stworzenie centrum zarządczego spółki PGNiG Technologie w Tarnowie na bazie oddziału ZRUG, spowoduje w przyszłości przeniesienie oddziałów produkcyjnych do Tarnowa i utratę miejsc pracy w Krośnie." - napisali przedstawiciele związków zawodowych oddziałów krośnieńskich w liście do przewodniczącego Rady Miasta. Prosili w ten sposób o wsparcie w walce o przeniesienie centrali do Krosna. Argumentowali, że trzy z pięciu oddziałów spółki PGNiG Technogie znajduje się właśnie w naszym mieście. Dodatkowo, to tutaj utworzono Oddział Planowania Badań i Rozwoju oraz zlokalizowano Centrum Handlowe spółki.
Za przeniesieniem lobbował też prezydent Krosna wraz z parlamentarzystami. Dobre informacje przyszły jeszcze przed końcem roku - od 2013 roku spółka PGNiG Technologie będzie miała swoją siedzibę w Krośnie. O takiej właśnie lokalizacji zadecydowały władze PGNiG. "Jestem przekonana, że decyzja ta przyniesie w niedługim czasie oczekiwane korzyści zarówno miastu, jak i spółce" - napisała do władz miasta Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG.
- Możemy mówić o tym, że poważna firma z grupy górnictwa nafty i gazu będzie miała siedzibę w Krośnie, będziemy mieć korzyści w postaci zatrudnienia, podatków i rozwoju - cieszy się Piotr Przytocki, prezydent Krosna.
- Chciałabym, żeby takich pozytywnych informacji w całym regionie było jak najwięcej - będąc w Krośnie komentowała Elżbieta Łukacijewska, europoseł. - Życzę, aby mieszkańcy i radni docenili, jak dużo trzeba się starać, żeby przekonać, żeby pewne inwestycje, pewne siedziby były na Podkarpaciu. Życzę, aby nowy rok przyniósł kolejne prezenty i rozwój.
- Jest to na pewno dla miasta prestiż, że centrala tak znaczącej firmy mieści się u nas - dodaje Piotr Przytocki. - Można oczekiwać, że firma będzie bardziej widoczna, są nadzieje na tworzenie nowych kierunków działań i zatrudnienie. Nadzieje na rozwój firmy stwarza poszukiwanie gazu łupkowego. W tym zakresie potrzebne są nowe technologie. W Krośnie jest firma, która ma się tym zajmować.
Spółka PGNiG Technologie rozpoczęła działalność w 2010 roku. Została utworzona z czterech wybranych spółek PGNiG: BN Naftomontaż w Krośnie, ZRUG w Podgórskiej Woli, BUG Gazobudowa w Zabrzu i ZUN Naftomet w Krośnie. Ze struktur Naftomontażu wydzielono kolejny oddział - Hotel Krosno-Nafta. W grudniu ubiegłego roku zakończył się proces konsolidacji oddziałów.
W 2013 roku PGNiG Technologie może zostać wprowadzone na giełdę.