Naftomet i Naftomontaż jako PGNiG Technologie

Zakończył się proces konsolidacji 4 spółek z Grupy Kapitałowej PGNiG, które razem stworzyły teraz jedną strukturę pod nazwą PGNiG Technologie Sp. z o.o. W jej skład weszły: ZRUG w Pogórskiej Woli, BUG Gazobudowa w Zabrzu oraz dwie firmy krośnieńskie: Naftomet i Naftomontaż.
Dwie krośnieńskie spółki: Naftomet i Naftomontaż weszły w skład PGNiG Technologie

22 grudnia 2011 formalnie zakończył się proces połączenia tych spółek w PGNiG Technologie. Powstało jedno przedsiębiorstwo dysponujące oddziałami, stworzonymi na bazie dotychczasowych spółek zależnych. Jak podkreśla zarząd nowej spółki, łączy ono umiejętności, wieloletnią historię oraz bogate doświadczenie czterech połączonych podmiotów.

- Decyzja właścicieli tych spółek inspirowanych przez ministra skarbu została podjęta w związku ze zbliżającym się urynkowieniem obrotu gazem w Polsce. Nastąpią istotne zmiany w funkcjonowaniu samego PGNiG, ale też jego spółek zależnych. Trzeba się przeorientować na rynkowe funkcjonowanie, czyli pozyskiwanie zamówień w ostrej walce konkurencyjnej. Połączenie spółek w jeden organizm zwiększyło ich siłę ekonomiczną - łącznie mamy kapitał przekraczający 160 mln zł - podkreśla Bernard Ściechowski, prezes zarządu PGNiG Technologie.

Bernard Ściechowski - prezes nowo powstałej spółki PGNiG Technologie

Dzięki temu PGNiG Technologie staje się atrakcyjnym klientem dla banków, co ułatwi stworzenie bazy kapitałowej wymaganej jako zabezpieczenia i wadia przy dużych projektach wykonawczych. Dzięki centralizacji zarządzania oraz oszczędnościom w obszarze wspólnych zakupów PGNiG Technologie Sp. z o.o. usprawni w oddziałach procesy zarządzania, uprości struktury, poprawi nadzór i przyśpieszy procesy decyzyjne.

Wchodzące do PGNiG Technologie spółki zrealizowały wiele inwestycji związanych z zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej, budową podziemnych magazynów gazu m.in. w Bonikowie, Brzeźnicy, Swarzowie, Daszewie oraz Strachocinie koło Sanoka. Ta ostatnia budowa trwała blisko dwa lata, obecnie magazyn jest napełniony 330 mln metrów sześciennych gazu. Na swoim koncie spółki te mają również inwestycje infrastrukturalne prowadzone poza granicami kraju, m.in. dla klientów z Niemiec, Słowenii i Włoch. Krośnieński Naftomet jest także dostawcą konstrukcji i części zamiennych dla platform wiertniczych.

- Jesteśmy u progu dużego programu inwestycyjnego, który ma za zadanie przystosować polską infrastrukturę gazową do obioru gazu sprężonego z nowego gazoportu w Świnoujściu. Gazociągi w Polce były budowane z możliwością przepływu ze wschodu na zachód, tym razem będziemy mieli miejsca wejścia gazu w części północno-zachodniej. Stąd Gaz-System, który jest gospodarzem instalacji przesyłowych, podjął program inwestycyjny, który w ciągu najbliższych 6 lat zakłada budowę 600 km gazociągów. Bez nas tego programu nie uda się zrealizować. Oceniamy, że zdolności wykonawcze naszych oddziałów to jest mniej więcej 45 procent istniejących w Polsce zdolności wykonawczych w tym zakresie - mówi Bernard Ściechowski.

Prezes PGNiG Technologie nawiązał też do gorącego w ostatnim czasie tematu gazu łupkowego: - Specjaliści oceniają jego zasoby na półtora do 5 bilionów metrów sześciennych. Jeśli tę ilość złożymy z naszym obecnym zużyciem, to jest to nawet do 400 lat łącznych potrzeb. Jesteśmy jako PGNiG właścicielem 21 koncesji na 18,5 tys. km kwadratowych. W gazie łupkowym możemy uczestniczyć w dwóch obszarach. Oddział Naftomet przygotował konstrukcję kompaktową sprzętu do zagospodarowania odwiertów w eksploatacji gazów łupkowych, specjalnie przystosowaną do tego celu i umożliwiającą znaczne skrócenie czasu montażu tych elementów. Po drugie uczestniczymy w obsłudze wydobycia w serwisie wodnym, przemieszczaniu z wiertni. Bezpośrednio w wierceniach i poszukiwaniach my nie uczestniczymy. Zajmujemy się tym, co właściwie jest już po uzyskaniu gazu.

PGNiG Technologie zatrudnia obecnie około 1500 pracowników, z czego połowa pracuje na terenie Krosna. - W Krośnie bije połowa naszego serca - podkreślał Bernard Ściechowski. Formalnie z 4 spółek, które weszły w skład PGNiG Tehnologie w Krośnie są dwie, ale tak naprawdę mówi się, że mieszczą się tu aż 4 oddziały nowo powstałej spółki. Zalicza się do niej bowiem należący dotąd do Naftomontażu Hotel Krosno-Nafta, a także - jak poinformował prezes - będący na etapie tworzenia oddział projektowania, badań i rozwoju, który ma wykorzystać potencjał kadry absolwentów funkcjonującej w Krośnie uczelni we współpracy z AGH.

Prezes PGNiG Technologie zapewnił także o kontynuowaniu współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4: - Myślimy o ustanowieniu stałego programu stypendialnego dla najlepszych uczniów z zapewnieniem pracy dla absolwentów. Chcemy też kontynuować dotychczasowy system praktyk. Zależy nam na współpracy ze szkołą.

W ciągu najbliższych lat Naftomet ma się przeprowadzić w okolice lotniska. Obecne tereny będą wykorzystane najprawdopodobniej na cele handlowo-usługowe

Kolejne spore zmiany czekają krośnieński Naftomet. Zakład najprawdopodobniej zmieni swoją siedzibę. Z ul. Naftowej przeniesie się na ulicę Lotników, w sąsiedztwo Naftomontażu i powstającej strefy dla inwestorów. - PGNiG Technologie dysponuje 8 ha w pobliżu ul. Lotników. Po jednej stronie drogi 4,5 ha, po drugiej 3,5. Chcemy tam wybudować nową fabrykę - zdradził Bernard Ściechowski. - Dotychczasowy zakład był kiedyś budowany na 2 tys. osób, rozbudowywany w latach 70. Fabryka używa ponad 12 ha terenu, z czego 3 ha jest pod dachem. Dziś teren ten jest wykorzystywany w niewielkiej części, a ponosimy znaczące koszty podatków od nieruchomości i opłat za wieczyste użytkowanie. Uważamy, że wystarczający poziom to 12 tys. metrów kwadratowych hali z niewielkim otoczeniem - mówi Ściechowski.

Budowa może jednak ruszyć dopiero końcem przyszłego, 2013 roku. To czas potrzebny na przygotowanie niezbędnej dokumentacji, ale i zgromadzenia niezbędnego parku maszynowego, bo stary wysłużony sprzęt nie znajdzie w nowym zakładzie zastosowania.

Co powstanie na 12 hektarach w centrum miasta? - Na pewno właściciel określi przeznaczenie części tego terenu, który będzie przeznaczony do zbycia. Myślę, że powstanie coś ciekawego. Miejsce jest doskonale skomunikowane, w pełni wyposażone w media, niezbędną infrastrukturę - mówił obecny na konferencji prasowej, zwołanej z powodu zakończenia procesu konsolidacji spółek, prezydent Krosna Piotr Przytocki.

- Chcemy ten teren wykorzystać komercyjnie na obiekty handlowo-usługowe i rekreacyjne. Od jakiegoś czasu modne jest wykorzystywanie obiektów poprzemysłowych do takich celów - zdradził Bernard Ściechowski.

Zakład Urządzeń Naftowych Naftomet w Krośnie powstał w 1920 roku. Jest wiodącym w Polsce producentem wyrobów przeznaczonych do eksploatacji ropy naftowej i gazu ziemnego, elementów wyposażenia kopalń ropy i gazu, urządzeń do poszukiwań oraz urządzeń wiertniczych. Z kolei Naftomontaż powstał w 1963 roku, wtedy jako Zakład Budowy Kopalń Naftowych w Krośnie. Podstawowym profilem działalności spółki jest zagospodarowanie powierzchniowe złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, budowa rurociągów, podziemnych magazynów gazu ziemnego oraz świadczenie usług w branży budownictwa.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)