PGNiG łączy krośnieńskie spółki naftowe

Dwa krośnieńskie zakłady Naftomet i Naftomontaż zmienią właściciela. Razem z dwiema innymi firmami znajdą się w nowej spółce - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Technologie.
Hala produkcyjna w ZUN Naftomet Krosno. Zakład jest wiodącym producentem urządzeń do eksploatacji ropy naftowej i gazu ziemnego

Spółkę PGNiG Technologie będą tworzyć: BN Naftomontaż i ZUN Naftomet z Krosna, BUG Gazobudowa z Zabrza oraz ZRUG Pogórska Wola. Uroczyste podpisanie umowy o współpracy nastąpiło w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce (17.09) podczas konferencji "Technologia dla bezpieczeństwa w wydobyciu ropy i gazu" towarzyszącej obchodom jubileuszu 90-lecia istnienia Naftometu.

Wymienione spółki należą do grupy PGNiG, działają w branży naftowej. Zajmują się usługami serwisowymi oraz budowlano-technicznymi. Celem konsolidacji jest zbudowanie spółki, która będzie mogła konkurować zarówno na krajowych, jak i zagranicznych rynkach zamówień, uczestniczyć w przetargach na duże projekty inwestycyjne. - Chcemy, żeby spółka PGNiG Technologie była istotnym graczem na rynku - mówi Barbara Koba, dyrektor departamentu inwestycji w PGNiG. Zakłady będą miały centralne zarządzanie, z siedzibą w Warszawie.

- Te spółki działały w grupie razem, ale jakby osobno. Często konkurowały ze sobą w ramach tych samych przetargów. Dlatego po dogłębnej analizie wypracowano model ich konsolidacji w jedno przedsiębiorstwo wielozakładowe, którego potencjał będzie daleko większy - twierdzi prezes PGNiG Technologie Bernard Ściechowski. - W Polsce naszych wykonawców wypierają firmy włoskie, niemieckie czy francuskie, chcemy urwać trochę tego tortu na ich rynku. Nad tym trzeba się napracować, a działając w pojedynkę nikt nie miałby na to siły.

Podpis pod umową o współpracy składa Bernard Ściechowski, prezes nowej spółki PGNiG Technologie. Obok Barbara Koba - dyrektor departamentu inwestycji w PGNiG

Jak informuje, spółki te w ubiegłym roku osiągnęły sprzedaż przekraczającą pół miliarda zł, mając zatrudnienie na poziomie 1700 osób. Celem nowej spółki jest podwojenie sprzedaży w ciągu 3 lat. - Do tej pory spółki ograniczały się w działaniach, a przecież gaz to nie wszystko co umiemy robić. Jest jeszcze infrastruktura kanalizacyjna, wodociągowa, gazy techniczne czy też przesył rurociągami zboża lub mleka - wylicza.

Formalnym właścicielem spółek PGNiG Technologie stanie się jeszcze przed końcem roku. Podpisane porozumienie reguluje ich współpracę do tego momentu. - Teraz tworzymy jakby konsorcjum. Procedury prawne wymagają czasu, a my nie chcieliśmy go tracić, bo już są tematy, które wspólnie będziemy realizować. Stąd to porozumienie - tłumaczy Ściechowski.

Pamiątkowe zdjęcie prezesów 4 konsolidowanych spółek z przedstawicielami PGNiG i PGNiG Technologie

Tego typu zmiany zwykle nie są dobrze przyjmowane przez pracowników konsolidowanych spółek. Na razie władze tych krośnieńskich nie chcą komentować sprawy, bo zbyt wiele jest jeszcze niewiadomych. Prezes Ściechowski uspokaja, że nie należy martwić się o pracę. - Nie przewidujemy zmniejszenia stanu zatrudnienia, a założenie podwojenia sprzedaży oznacza, że będziemy potrzebowali więcej pracowników, szczególnie obszary handlu i wykonawstwa muszą być silniejsze, aktywniejsze niż obecnie - mówi.

- Oczywiście będzie ruch naturalny, starsi będą odchodzić, a przychodzić młodzi. Ze swoimi nowymi kwalifikacjami są firmie potrzebni - dodaje Ściechowski. - Na pewno zmieni się konfiguracja pracowników - teraz mamy 4 główne księgowe, więc jest oczywiste, że będzie jedna, ale w każdej placówce będzie kierowniczka tego obszaru. Zmieni się tylko nazewnictwo - zapewnia.

Zakład Urządzeń Naftowych "Naftomet" w Krośnie jest wiodącym w Polsce producentem wyrobów przeznaczonych do eksploatacji ropy naftowej i gazu ziemnego, elementów wyposażenia kopalń ropy i gazu, urządzeń do poszukiwań oraz urządzeń wiertniczych. Zakład posiada doświadczenie i uprawnienia do projektowania i produkcji konstrukcji stalowych urządzeń do pracy na morzu. Firma świadczy również usługi w zakresie remontów urządzeń wiertniczych i eksploatacyjnych do ropy i gazu oraz silników wysokoprężnych dużej mocy. Zakład powstał w 1920 roku, w okresie dynamicznego rozwoju górnictwa naftowego na Podkarpaciu, z inicjatywy Towarzystwa dla Przedsiębiorstw Górniczych TEPEGE.

Historia Spółki BN "Naftomontaż" w Krośnie sięga 1963 roku, kiedy powstał Zakład Budowy Kopalń Naftowych w Krośnie. Wydzielony został jako samodzielna jednostka przedsiębiorstwa państwowego Kopalnictwo Naftowe "Karpaty" w Krośnie dla potrzeb wykonawstwa robót budowlano - montażowych związanych z budową i rozbudową kopalń naftowych. Podstawowym profilem działalności spółki jest zagospodarowanie powierzchniowe złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, budowa rurociągów, podziemnych magazynów gazu ziemnego oraz świadczenie usług w branży budownictwa.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)