Październik pełen sukcesów. Krośnianie znów na podium

Niezawodni w sportowych rywalizacjach pozostają lekkoatleci Krośnieńskiego Klubu Biegacza, strzelcy "Husarii", pływacy Swim2Win i karatecy z klubu Kyokushin Karate Krosno. Wielkim sukcesem pochwalić się może także Anna Skrzypczyk, zawodniczka Karpat Krosno. Poza sportem, międzynarodowe nagrody zdobyło krośnieńskie wydawnictwo Ruthenus.
Nagrodzeni krośnianie
Archiwum prywatne

Krośnieński Klub Biegacza

Młodzi lekkoatleci KKB MOSiR Krosno wykazali się na Mistrzostwach Wojewódzkich w Stalowej Woli. Jakub Suwaj zdobył srebrny medal na dystansie 600 m w kategorii chłopców młodszych, a Max Płaza brązowy na tym samym dystansie wśród chłopców starszych.

Pierwszy od lewej Jakub Suwaj. Na drugim zdjęciu pierwsza od lewej Kinga Lorenc
KKB MOSIR KROSNO

Jakub Kościelniak zajął 8. miejsce w biegu na 100 m podczas Mistrzostw Polski Młodzików w Karpaczu.

Jakub Kościelniak (drugi od prawej)

W Stalowej Woli rozegrano Mistrzostwa Województwa w wielobojach specjalnych. Bardzo dobrze spisała się zawodniczka Kinga Lorenc, która zdobyła srebrny medal. Na klasyfikację końcową składał się skok w dal i wzwyż.

Anna Skrzypczyk

Początkiem października 14-letnia Ania Skrzypczyk zawodniczka Karpat Krosno MOSiR-u jako jedna z pierwszych zawodniczek z rocznika 2007 otrzymała powołanie do kadry Polski U-15 w piłce nożnej.

Już w drugim meczu (16 października w Wałbrzychu) Ania zdobyła swojego pierwszego reprezentacyjnego gola.

Ania (pierwsza od lewej) podczas debiutowego meczu z reprezentacją Czech
archiwum prywatne michała skrzypczyka

Kyokushin Karate Krosno

6 października w Zamościu odbyły się XXII Mistrzostwa Polski Seniorów Open i Kata oraz Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych Karate Kyokushin. Zawodnicy krośnieńskiego klubu Kyokushin Karate wrócili z medalami:

• Alan Bożek został Mistrzem Polski w kat. junior młodszy +65 kg,
  • Emilia Frankiewicz zajęła 2. miejsce w kategorii juniorka młodsza 50 kg,
  • Tomasz Pikuła zajął 3. miejsce w kategorii kumite masters 85 kg.

Klub trzeci raz z rzędu obronił tytuł wicemistrza drużynowego.

Alan Bożek na najwyższym stopniu podium
andrzej chroń

Husaria Krosno

Dużym sukcesem dla zawodników Husarii Krosno zakończyły się ostatnie Mistrzostwa Polski Młodzików w strzelectwie.

Izabela Gajewska zdobyła srebrny medal w strzelaniu na odległość 50 m w konkurencji „trzy postawy”. Polega ona na oddaniu po 20 strzałów z karabinu najpierw klęcząc, potem leżąc oraz stojąc. Zdobyła łącznie 551 punktów (na 600 możliwych).

Izabela Gajewska
husaria krosno

Trenerem w klubie oraz w kadrze wojewódzkiej jest Tomasz Jerzak, a zajęcia odbywają się na strzelnicy Ligi Obrony Kraju w Krośnie przy ul. Tysiąclecia. Klub obecnie prowadzi nabór do grupy początkującej dla dzieci w wieku 12 lat. Szczegóły pod numerem tel. 519 477 719.

Wydawnictwo Ruthenus

Krośnieńskie wydawnictwo zdobyło aż trzy nagrody na międzynarodowym konkursie „Najlepsze wydawnictwa o górach” organizowanym w Krakowie. Wzięło w nim udział 116 wydawnictw z 8 krajów.

Po lewej Rafał Barski, który prowadzi wydawnictwo  od 1994 roku, po prawej Edward Marszałek wyróżniony za monografię „Lutek co miał szałas na Połoninie”
Wydawnictwo RUTHENUS

Wśród nagrodzonych publikacji wydawnictwa Ruthenus znalazły się:

• album „Ludziom i górom” (nagroda główna),
  • mapa turystyczna „Bieszczady” 1-50.000, opracowana przez dr Wojciecha Krukara z Rymanowa (3. miejsce w kat. mapy),
  • monografia „Lutek co miał szałas na Połoninie” autorstwa Edwarda Marszałka (wyróżnienie).

Swim2Win Krosno

W październiku młodzi pływacy klubu Swim2Win mogli cieszyć się  wieloma sukcesami.

10 października uczestniczyli w Podkarpackiej Lidze Pływackiej Dzieci 10-11 lat w Nowej Dębie. W zawodach brało udział ponad 240 zawodników z 18 klubów województwa podkarpackiego.

Emilia Pokrzywa w kategorii 10 lat zajęła 1. miejsce na dystansie 50 m stylem klasycznym, 3. miejsce na dystansie 100 m stylem zmiennym oraz 3. miejsce w kategorii najlepsza zawodniczka 10-letnia. Sebastian Pawelec w kategorii 11 lat zajął 4. miejsce na dystansach 50 m stylem dowolnym i 50 m stylem motylkowym.

Podczas Zimowych Mistrzostw Okręgu Podkarpackiego w Dębicy (30-31 października) drużyna KS Swim2Win Krosno wywalczyła łącznie 55 medali (23 złote, 13 srebrnych oraz 19 brązowych) + 3 medale w sztafetach. To przełożyło się na 3. miejsce klubu w województwie w klasyfikacji łącznej.

Klub reprezentowali: Kaja Starczewska, Nadia Słabik, Jagoda Miąsik, Aleksandra Korpanty, Julia Pokrzywa, Zuzanna Obłój, Oliwia Zajdel, Ilona Stachowicz, Katarzyna Piękoś, Tymoteusz Strojek, Mikołaj Strojek, Gabriel Kuroń, Mateusz Radziwiński, Filip Gajecki, Igor Jaszczor, Paweł Ginalski, Kamil Stachowicz, Oskar Jaszczor, Michał Ginalski Piotr Białek.

W zawodach brało udział ok. 240 zawodników z 22 podkarpackich klubów.