Przyznawanie medali "Za zasługi dla Krosna" oraz nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu to wieloletnia, krośnieńska tradycja. Tegoroczną uroczystość zorganizowano w sali obrad Rady Miasta Krosna we czwartek (20.06).
To wyróżnienie prezydenta jest przyznawane od 2004 roku. Nagradzane są osoby lub organizacje, które w szczególny sposób zasłużyły się miastu lub dzięki którym miasto zostało zauważone w kraju i poza granicami. W tym roku medal otrzymały dwie osoby: Bronisław Baran i Zdzisław Dudycz.
Bronisław Baran za wieloletnią pracę na rzecz samorządu krośnieńskiego i podległych mu instytucji.
Wieloletni nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 14 w Krośnie, a także samorządowiec, który od 2002 r. do tego roku pełnił funkcję zastępcy prezydenta Krosna. Obecnie jest radnym Sejmiku Wojewódzkiego. W swojej działalności skupiał się na poprawie jakości kształcenia i wychowania, inwestowaniu w bazę oświatową i rozwój młodzieży, inicjowaniu programów zdrowotnych oraz wsparciu seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Angażował się też w życie kulturalne Krosna, nadzorując instytucje kultury oraz sportowe. Pisaliśmy o nim tutaj.
Zdzisław Dudycz za wieloletnią pracę na rzecz krośnieńskiego samorządu i społeczności lokalnej.
Wieloletni działacz społeczny. W swojej karierze pełnił funkcję radnego Krosna i wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Skupiał się na sprawach związanych z ochroną środowiska, gospodarką komunalną i samorządem. Od kilkudziesięciu lat angażuje się w działalność na rzecz mieszkańców Polanki, m.in. nadzorował remont Dzielnicowego Domu Ludowego, przyczynił się do pozyskania nowej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej.
Nagroda w dziedzinie kultury przyznawana jest osobom związanym z Krosnem za osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i twórczej. Jest wręczana w dwóch kategoriach: za całokształt oraz za osiągnięcia.
Piotr Burger - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, członek krakowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2011 r. pracował w Muzeum Rzemiosła w Krośnie jako przewodnik, edukator, renowator, a także współautor wielu lekcji muzealnych oraz tematycznych spacerów po Krośnie. Obecnie na emeryturze. W swojej twórczości zajmuje się rzeźbą, fotografią, konserwacją mebli i przedmiotów. Pisze także teksty poetyckie. Wydał książkę "Twarze". Więcej pisaliśmy o nim tutaj.
Mariola Rybczak - absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego w Krośnie i Wydziału Edukacji Muzycznej oraz Pozawydziałowych Studiów Muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2004 roku jest dyrygentem Chóru Mieszanego "Echo" działającego przy Związku Nauczycielstwa Polskiego i Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, który występuje na krośnieńskich scenach od ponad 70 lat.
Sabina Wójcik-Grygolec - pomysłodawczyni i organizatorka inicjatywy pod nazwą Grupa "Klaszcz Głośniej", działającej przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza od listopada 2019 roku. To pierwsza w Krośnie artystyczna grupa taneczna dla młodzieży oraz dorosłych z dysfunkcjami rozwojowymi. W 2023 roku zdobyła II miejsce na Krakowskiej Paradzie Smoków. Pisaliśmy o niej tutaj.
Maja Banicka - uczennica Zespołu Szkól Muzycznych w Krośnie w klasie saksofonu Jarosława Seredy. W ubiegłym roku zajmowała najwyższe miejsce w konkursach muzycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Pierwsze miejsce zdobyła m.in. na I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Power Sunrise w Skierniewicach czy Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Opus 2023 w Krakowie.
Nagroda jubileuszowa przypadła Andrzejowi Wilkowi, który w tym roku świętuje 55-lecie pracy artystycznej. To pasjonat muzyki, który swoją działalność muzyczną rozpoczął w 1968 roku w chórze krośnieńskiej fary pod kierunkiem Józefa Chomika. W 1980 r. dołączył do Chóru Mieszanego "Echo" w Krośnie, którego był prezesem w latach 2002-2010. To m.in. dzięki niemu chór przetrwał czasy PRL-u. Obecnie należy do Podkarpackiego Chóru Męskiego w Rzeszowie. Jest też działaczem społecznym, m.in. w latach 2015-2024 pełnił funkcję przewodniczącego zarządu Dzielnicy Białobrzegi i był inicjatorem wielu wydarzeń w Białobrzegach.
Nagrody i wyróżnienia za wysokie wyniki osiągane w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym przyznawane są zawodnikom, trenerom lub osobom działającym na rzecz sportu na terenie Krosna.
Za wysokie osiągnięcia sportowe uzyskane w 2023 r. nagrody otrzymali:
O wielu tych sukcesach informowaliśmy na bieżąco w ramach cyklu publikacji "Sukcesy krośnian".