"To nie rehabilitacja". Zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych, które dają radość

Od października w RCKP odbywają się zajęcia teatralno-taneczne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzieci i młodzież mogą trenować również piłkę nożną. - To okazja na wspólną zabawę i nawiązanie przyjaźni – mówi organizatorka.
Sabina Wójcik-Grygolec razem z młodszą grupą "Klaszcz Głośniej"
Damian Krzanowski

Pomysłodawcą zajęć jest Sabina Wójcik-Grygolec, instruktor i choreograf Zespołu Tańca Współczesnego Strecz, działającego przy Regionalnym Centrum Kultur Pograniczna w Krośnie.

Impulsem do stworzenia zajęć dla osób z niepełnosprawnością intelektualną był jej 10-letni syn. – Julek urodził się z Zespołem Downa. Na co dzień widzę, jakie rzeczy potrafi zrobić, np. odtworzyć choreografię, nauczyć się słuchowiska na pamięć czy zorganizować własne przedstawienie. Pomyślałam, że warto podziałać z potencjałem, jaki mają w sobie osoby z niepełnosprawnościami i stworzyć dla nich grupę, która będzie odpowiedzią na ich potrzeby działań artystycznych.

Zajęcia dają uczestnikom wiele radości
damian krzanowski

Instruktorka podkreśla, że przede wszystkim nie są to zajęcia rehabilitacyjne. –Takich zajęć osoby z niepełnosprawnościami mają mnóstwo. Chodziło o to, żeby mogły robić to samo, co osoby zdrowe.

Grupa nazywa się „Klaszcz Głośniej” i działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Dzieci i młodzież uczą się elementów tańca towarzyskiego, współczesnego czy integracyjnego. W prowadzeniu zajęć pomagają także tancerki - wolontariuszki ze Strecza: Julia Czekańska i Emilia Grygolec

"Dobrze się bawimy, dużo rozmawiamy i śmiejemy się" - mówi Sabina Wójcik-Grygolec
damian krzanowski

Bardzo bym chciała, żeby osoby z niepełnosprawnościami nie kojarzyły się z infantylnością. Zajęcia układam tak, aby były adekwatne do wieku uczestników i nie zaniżały ich poziomu umiejętności, ani nie były dla nich za trudne. Zwracamy uwagę, aby kroki i figury wykonywali poprawnie, ale przede wszystkim dobrze się bawimy, dużo rozmawiamy i śmiejemy się – mówi Sabina. – Przy okazji osoby niepełnosprawne zaprzyjaźniają się ze sobą i uczą zachowań przydatnych do funkcjonowania w społeczeństwie.

Nie dążymy do perfekcji i konkretnych efektów, liczy się samo działanie.

- Ale mam określone cele i chcę je wszystkie z moimi aktorami-tancerzami osiągnąć - dodaje. 

Podczas zajęć taneczno-teatralnych dzieci z niepełnosprawnościami mogą rozwijać swoje artystyczne pasje
damian krzanowski

- Córka bardzo potrzebuje kontaktu z rówieśnikami poza szkołą. Brakowało takich zajęć, które nie byłyby kolejną terapią. Tutaj w dzieciach wyzwalają się różne fajne emocje – mówi pani Małgorzata, mama 12-letniej Julki. Na spotkania „Klaszcz Głośniej” przyjeżdża z Sanoka.

Zajęcia dostarczają energii nie tylko uczestnikom, ale także prowadzącym. - Osoby z niepełnosprawnościami mają tak niesamowite poczucie humoru i radość ze wszystkiego, co robią. Widać, że dają z siebie 100% i są szczęśliwi. Po takim spotkaniu mam uśmiech od ucha do ucha i czuję wewnętrzną radość – mówi instruktorka. 

Nauka kroków
damian krzanowski

Zajęcia odbywają się w dwóch grupach: dziecięcej (od 11 do 15 lat) oraz młodzieży i dorosłych (od 16 lat). W pierwszej z nich jest 5, a w drugiej 2 wolne miejsca

Obie grupy spotykają się w każdy czwartek o 17:30. W tym samym czasie jedna z nich ma zajęcia taneczne, a druga teatralne. Następnie się zamieniają, a pracę kończą o 19:45. 

Zajęcia teatralne prowadzi Joanna Sarnecka, prezes Fundacji na Rzecz Kultury “Walizka”. Zawodowo reżyseruje spektakle, tańczy, śpiewa i gra na akordeonie. 

Na zajęcia zgłaszać się można pod nr tel.: 13 43 218 98, 732 926 551. Ich koszt to 60 zł.  

Zajęcia teatralne prowadzi Joanna Sarnecka 
damian krzanowski

Piłka nożna

- Okazało się, że Julek ma wiele pasji – mówi żartobliwie Sabina i przyznaje, że także w przypadku drużyny piłkarskiej motywacją był jej syn. – Gdy okazało się, że trening z dziećmi pełnosprawnymi był dla niego zbyt ciężki, postanowiłam, że sama założę taką grupę.

Napisała ogłoszenia na kilku grupach na Facebooku i w ten sposób zebrało się 9 osób. – Na razie wiekowo jest duża rozbieżność – od 9 do 16 lat, ale być może kiedyś będzie więcej chętnych i wtedy stworzymy kilka grup – mówi.

Większość treningów odbywa się na stadionie przy ul. Bursaki
damian krzanowski

Treningi prowadzi Jakub Popielarz, właściciel Akademii Piłkarskiej Vivio. Pisaliśmy o niej tutaj. – Sam zgłosiłem się na ochotnika. Widząc uśmiech i wdzięczność tych dzieci, jestem szczęśliwy, że się w to zaangażowałem.

Zawodnicy wykonują proste ćwiczenia techniczne, które pozwalają im nauczyć się czucia i prowadzenia piłki. Dodatkowo poprawiają swoją sprawność i koordynację ruchów. - Trening różni się względem dzieci pełnosprawnych, ale ich pasja i marzenia są takie same – przyznaje Jakub.

Do grupy mogą dołączyć także dzieci bez orzeczenia o niepełnosprawności, które z różnych względów nie odnalazły się w typowej drużynie piłkarskiej, a bardzo chciałyby grać.

Treningi piłki nożnej prowadzi Jakub Popielarz
damian krzanowski

Treningi odbywają się w każdą sobotę. Godziny i miejsce ustalane są na bieżąco. Zgłaszać się można pod nr tel. 668 103 266.

- Szukamy także ludzi dobrego serca – asystentów (młodzież, studentów WF, pedagogiki lub trenerów) do pomocy przy prowadzeniu zajęć oraz sponsorów, którzy chcieliby zakupić stroje i sprzęt dla dzieci– mówi Jakub.

Tacy, jak my

Chociaż w klubach sportowych Krośnie brakuje treningów skierowanych tylko do osób z niepełnosprawnościami, to Sabina podkreśla, że warto pytać o możliwość uczestnictwa. – Rodzice często zakładają z góry, że jest to niemożliwe, a okazuje się, że jest wiele dyscyplin sportowych, w których trenerzy nie mają z tym problemu. Dobrym przykładem są sztuki walki, które cechują się indywidualnym podejściem do każdego zawodnika, np. Julek trenuje w Akademii Sztuki Capoeira – mówi.

Dzieci niepełnosprawne chcą robić dokładnie to samo, co pełnosprawne

– zauważa Sabina. Szkoda, że osoby zdrowe często się izolują i boją się wejść z nimi w relacje – dodaje.

Udział w zajęciach jest okazją do nawiązania nowych znajomości 
damian krzanowski

Oba zajęcia mają służyć zmniejszaniu tego dystansu. Grupy „Klaszcz głośniej” w przyszłości będą mogły występować na festiwalach i wydarzeniach w mieście. Natomiast drużyna piłkarska będzie rozgrywała mecze z zawodnikami MOSiRu Karpat Krosno, Akademii Piłkarskiej Vivio i rodzicami. - Docelowo chcemy zgłaszać drużynę do rywalizacji w turniejach zewnętrznych - dodaje Jakub. 

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)