Tworzy coś z niczego i daje drugie życie starym przedmiotom

Rzeźby Piotra Burgera powstają z rzeczy zapomnianych, porzuconych i zniszczonych. Artysta wyczarowuje z nich m.in. twarze, ptaki, ryby i statki o delikatnej, ulotnej strukturze. Często robi to na oczach widzów, dając w ten sposób świadectwo swojej wyjątkowej wyobraźni.
Twórczość Piotra Burgera według Piotra Wójtowicza nawiązuje do „sztuki śmieciowej”, gdyż artysta tworzy swoje dzieła z odpadów, zużytych, pozbawionych swojej roli i walorów estetycznych. Na zdjęciu artysta w swojej szklarni
Damian Krzanowski

- Dla mnie jest niesamowite to, że Piotr, biorąc do ręki jakiś przedmiot, wie już, co z niego powstanie. Widzi rzeczy, których inni nie dostrzegają. Jego wyobraźnia jest nieograniczona – mówi Magdalena Czelna-Mikosz, koleżanka artysty.

Piotr Burger urodził się w 1959 roku w Krośnie. Na co dzień pracuje w Muzeum Rzemiosła. Jego przygoda z tworzeniem wyjątkowych rzeźb rozpoczęła się w Liceum Plastycznym w Jarosławiu, do którego uczęszczał. – Chodziłem do pracowni znanego prof. Edwarda Kieferlinga. On robił w niej dla siebie okręt z różnych rzeczy. Bardzo mnie to zafascynowało, więc spędzałem u niego sporo czasu, wysłuchując jego opowieści. To pan profesor rozwinął u mnie zupełnie inne patrzenie na różne przedmioty – mówi.

Elementy, z których powstają jego rzeźby, nie są rzeczami muzealnymi. Są to zwyczajne przedmioty, np. spinacze do zasłon, fragmenty kości zwierząt znalezione w lesie, kawałki blaszek, drewna czy przyrząd do reperacji pończoch
Damian Krzanowski

Swoją artystyczną drogę artysta rozpoczął od tworzenia asamblażu, formy kolażu, polegającej na tworzeniu trójwymiarowych kompozycji z gotowych przedmiotów. Później zaczęły powstawać rzeźby z rzeczy starych, zniszczonych i gdzieś znalezionych, które na początku sklejał. Teraz tego nie robi. Jego dzieła składają się z różnych elementów, które do siebie pasują, ale nie są ze sobą trwale połączone.

Potrzebne do tworzenia materiały pan Piotr znajduje w trakcie swoich wędrówek: nad rzeką albo w lesie. Zdarza się, że zauważy interesujący go przedmiot na złomowisku lub kupi go na targu staroci. Tak znalazł otwieracz do konserw z I połowy XX wieku. Niektóre przedmioty przynoszą mu przyjaciele i znajomi, którzy wiedzą, że artysta może wyczarować z nich coś niezwykłego.

Większość prac pana Piotra przybiera formy zoomorficzne, a więc przypomina zwierzęta
Damian Krzanowski

Każda pozyskana przez niego rzecz ma swoją historię. Najczęściej są to elementy przedmiotów użytkowych. Artysta potrafi wykorzystać wszystko. Może być to stare żelazko, widełki czy kute zawiasy, z których powstaje ptak. Albo kamienie wyłowione z rzeki, które układa w kształt ryby.

Dla artysty ważne jest to, żeby nie ingerować w strukturę znalezionych przedmiotów, więc ich ani nie czyści, ani nie naprawia. Po prostu pozostawia je w takim stanie, w jakim znalazł lub do niego trafiły. – Najlepsze są rzeczy wykonane lub uformowane przez przyrodę – mówi. – Bardzo lubię rozpadające się przedmioty i zawartą w nich destrukcję.

Szklarnia to miejsce, gdzie pan Piotr trzyma swoje prace, a także przedmioty, z których powstają
Damian Krzanowski

Jego rzeźby to połączenie elementów drewnianych, metalowych, kamiennych, rzadziej plastikowych. Większość jego prac przybiera formy zoomorficzne. Przypominają więc ptaki, ryby i inne zwierzęta. Wykonuje je w swoim domu lub w szklarni na działce.

Artysta prezentował swoje rzeźby na wielu wystawach np. w Dukli, Iwoniczu Zdroju, Jarosławiu, Warszawie, czy Rzeszowie, ale również w Preszowie na Słowacji i w Zalaegerszeg na Węgrzech. Jedna z istotnych dla niego wystaw została zorganizowana w Piwnicy PodCieniami w Krośnie. To w tym miejscu dziesięć lat temu na wernisażu urządził swój pierwszy happening. Na oczach widzów składał swoje rzeźby, zapraszając ich w ten sposób do gry w skojarzenia.

Większość prac krośnianina ma ulotną strukturę. Ich elementy nie są ze sobą trwale połączone
Damian Krzanowski

Od tamtego czasu takie wystąpienia urządza nie tylko dla uczestników wystaw, ale również dla dzieci i młodzieży w szkołach. W ten sposób pan Piotr rozwija wyobraźnię najmłodszych i nastolatków, opowiada im o historii sztuki i rzemieślników oraz o ekologii, która dla niego jest bardzo ważna.

Najważniejszą dla niego nagrodą, jaką zdobył, jest 3 nagroda na X Biennale Plastyki Krośnieńskiej w 2008 roku w BWA Krosno. Otrzymał ją za pracę „Manifest przeciw wojnie”. –Przedstawia ona wielkie hordy najeźdźców oplatających pajęczyną wroga, ostatniego gołąbka Pokoju z przestrzelonym odłamkiem w głowie, jakiegoś Dyktatora myślącego o rychłym upadku swojej potęgi, narodowy sztandar rebeliantów i bohaterów oraz atak bez względu na poniesione straty wśród cywilów – opisuje pracę krośnianin. Inne ważniejsze jego prace to Żelazny po wodzie i Karp.

Pan Piotr oprócz tworzenia rzeźb zajmuje się też fotografią, pisaniem tekstów poetyckich oraz konserwacją starych mebli i przedmiotów
Damian Krzanowski

Jego prace znajdują się u polskich i zagranicznych kolekcjonerów. Można je też zobaczyć w autorskiej książce krośnianina pod tytułem „Twarze”, którą wydał w 2008 roku. Zaprezentował w niej nie tylko swoją plastyczną, ale również poetycką twórczość.

Piotr Burger, jak sam mówi, tworzy swoje rzeźby dla przyjemności. – To sam proces tworzenia jest dla mnie najciekawszy. Wiążę go z przekazem, że ze starych, niepotrzebnych nikomu rzeczy, czy ich fragmentów da się stworzyć coś wyjątkowego – tłumaczy.

Prace pana Piotra powstają z przedmiotów, które pozornie do siebie nie pasują. Jednak w oczach artysty łączą się one w wyjątkowe rzeźby
Damian Krzanowski

Zdjęcia prac artysty oraz krótkie filmy ze składania rzeźb można zobaczyć na Facebooku i Instagramie.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
kolor
29.12.2020 15:08

Pan Piotruś ( nie mylić z Piotrusiem Panem...) jest absolutny debeśaciak i występuje w przyrodzie tylko w jednym egzemplarzu.Powinien więcej udzielać się medialnie,żeby się dobro nie marnowało.....

Ludzie,czy nie pięknie byłoby wywalić z ogrodów gipsowe krasnale i zaprosić unikatowe zwierzątka?????

kolor
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)