Już za kilka dni, od 1 lipca, na blokowych osiedlach kuchenne odpady ulegające biodegradacji będzie można wyrzucać do brązowych pojemników o pojemności 120 lub 240 litrów, z oznaczeniem „Bio – Miasto Krosno”. Pojawią się one koło pojemników na zmieszane odpady komunalne. Urząd Miasta zaleca, aby bioodpady wyrzucać do nowych kontenerów w brązowych workach, które mieszkańcy bloków będą musieli sami sobie kupić. Nie wolno używać do tego zwykłych reklamówek.
Natomiast mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy do tej pory nie deklarowali posiadania przydomowego kompostownika, otrzymają brązowe worki na bioodpady. Dostarczy je firma Remondis Kroeko, która po każdorazowym odebraniu pełnych worków, będzie pozostawiać odpowiednią ilość pustych.
Do brązowych pojemników i worków nie wolno wyrzucać też skoszonej trawy, liści i gałęzi. Można je oddać bezpłatnie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Białobrzeskiej.
Bioodpady będą odbierane w dniu odbioru odpadów zmieszanych zgodnie z harmonogramem na 2021 rok.
Warto też wiedzieć, że od 1 stycznia 2020 r. właściciele nieruchomości jednorodzinnych mogą korzystać z ulgi wynikającej z posiadania przydomowego kompostownika. Wynosi ona 2 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkującą dany dom. Aby uzyskać zwolnienie, należy złożyć odpowiednią deklarację.
Brawo za pomysłowość zatem mieszkańcy domów jednorodzinnych mają sobie zrobić
śmirdzący skład w domu lub wynieść na podwórko i sprowadzić sobie na posesję szczury i inne gryzonie. Jak już to powinny być pojemniki a nie worki a tak na marginesie z jakiej okazji mam płacić za odpady zmieszane skoro wszystko jest segregowane.
OK. Czy zatem odpadki do brązowego kontenera wrzucamy w workach plastikowych, czy sypiemy wprost? Ta druga ewentualność spowoduje straszny zapach... :-(
Odbiór śmieci jest drogi i wszyscy wiemy dlaczego, składowanie i utylizacja kosztuje. Ale za materiały do ponownego przetwożenia (szkło, twożywa PET, stal, aluminium, papier-makulatura, bio odpady -na kompost), to odbierający powinien sobie odebrać za DARMO lub nawet płacić za nie np. Zwalniając z opłat tych którzy je segregują.
Teraz dochodzimy do kuriozalnej sytuacji kiedy to ja płacę za to, żeby oddać np. złom. :l. Coś tu nie gra!!!