Nowa przestrzeń dla sztuki. BWA wraca do centrum miasta

Budowanie Wartości Artystycznych – pod takim hasłem swoją działalność w nowej siedzibie przy ulicy Portiusa 4 i z nowym dyrektorem rozpoczęło Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie. Oferta prezentuje się interesująco, ale czy ożywi kulturalnie krośnieński Rynek? To się dopiero okaże.

fot. Damian Krzanowski

BWA powróciło do centrum miasta po ośmiu latach spędzonych w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza przy ulicy Kolejowej 1. Wcześniej swoją siedzibę miało w dawnej hali targowej na rogu ulicy Blich i Rynku. Instytucja, po 28 latach spędzonych w tym budynku, musiała je opuścić. Powodem było przeznaczenie tego miejsca pod budowę Centrum Dziedzictwa Szkła. W grudniu 2010 roku z tej okazji odbyła się stypa – pożegnalny happening.

Dwa lata temu pojawiła się szansa przeniesienia BWA do zabytkowego budynku przy ulicy Portiusa 4, z powrotem do centrum miasta. Po gruntownym remoncie kamienicy, instytucja zmieniła swoją siedzibę. Prace kosztowały blisko 6 mln zł, z czego 2 mln 400 tys. zł pozyskano z Unii Europejskiej. 

Cementowe płytki, które zdobią posadzki w budynku BWA, zostały wykonane ręcznie w Maroku.
- W ten sposób nawiązaliśmy do przedwojennych klimatów, bo warto wspomnieć, że tego rodzaju płytki od końca XIX wieku zdobiły piętra oraz klatki schodowe wielu kamienic w Polsce - mówi architekt Paweł Ungeheuer
damian krzanowski

Dążyliśmy do tego, aby obiekt był nowoczesny, ale żeby nie stracił charakteru starej kamienicy. Miała służyć temu m.in. stolarka drzwiowa w stylu tradycyjnym, parkiety i stara balustrada. Obok tego mamy nowoczesne przeszklenia i materiały – mówi architekt Paweł Ungeheuer, który zaprojektował nowy wygląd wnętrza kamienicy.

W oczy rzucają się nie tylko elementy szklane i drewniane wykończenia, ale także wszechobecna biel i ozdobna marokańska posadzka. Pomieszczenia są urządzone w sposób minimalistyczny, ale nowoczesny i z elementami industrialnymi.   

Patio z przeznaczeniem na koncerty, występy....
damian krzanowski

Zastrzyk inspiracji

Nowe oblicze BWA to nie tylko nowa siedziba, ale również odświeżona oferta kulturalna. Instytucja z założenia ma łączyć odbiorców, którzy pasjonują się sztuką, ale również edukować nowych; organizować warsztaty, seminaria, kursy zarówno dla dzieci jak i dorosłych, ale także wystawy; promować artystów; wspierać działania kulturalne i społeczne. Zapowiadana jest też oferta dla osób, które zechcą wesprzeć placówkę w formie karty mecenasa.

Po przeprowadzce instytucja zyskała nie tylko więcej przestrzeni, ale także liczne pracownie, w których będą organizowane warsztaty. – Na pewno naszych odbiorców przyciągnie grafika, animacja poklatkowa i film – zapewnia Ewelina Jurasz, nowy dyrektor placówki. - To jest coś, czego nie znajdziemy w innych instytucjach kulturalnych Krosna.

ZAJĘCIA W  BWA: 
  • rysunek
  • fotografia
  • malarstwo
  • pisanie ikon
  • storyboard (seria obrazów i szkiców, które są wskazówkami dla ekipy filmowej przy filmowaniu)
  • animacja poklatkowa
  • interpretacja dzieł sztuki
  • rysunek architektoniczny
  • storytelling (opowiadanie historii)

Pojawią się też nowe kierunki działania. - Chcemy inspirować i tworzyć dobrą atmosferę, żeby rozwijały się oddolne, artystyczne inicjatywy obywatelskie - dodaje.

Ewelina Jurasz, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie
damian krzanowski

Jednym z zadań realizowanych przez BWA będzie program Rezydencja Artystyczna skierowany do artystów z Polski lub zagranicy. Do instytucji będą zapraszani artyści, którzy zechcą tutaj zrealizować swoje projekty artystyczno-kulturalne. Będą też organizowane zajęcia z tzw. sensoplastyki, która rozwija twórczość i wrażliwość kilkuletnich dzieci. To tylko wybrane propozycje z bogatej oferty instytucji.

POMIESZCZENIA W BWA:
  • pracownia graficzna – w niej będą odbywać się zajęcia związane z projetowaniem graficznym, komiksem, koncept art (forma ilustracji wyrażająca własną prezentację projektu) oraz storyboard

  • pracownia multimedialna filmu – związana z fotografią, filmem, dźwiękiem i animacją

  • pracownia artystyczna – to w niej odbywać się będą warsztaty rysunku, malarstwa dla wszystkich zainteresowanych oraz zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 7-11 lat oraz dla najmłodszych (4-6 lat)

  • ARTsfera, czyli Strefa Sztuki – w niej będą organizowane działania artystyczne, spotkania, rozmowy, wymiana twórczych myśli, to tutaj dziennikarze będą mogli nawiązywać kontakty z artystami, kuratorami, czy pracownikami Galerii, to również miejsce odpoczynku w trakcie przerw dla uczestników warsztatów multimedialnych

  • pracownia rezydencji artystycznej wraz z pomieszczeniem artysty rezydenta oraz ośmioma (jeszcze nieukończonymi) pokojami hotelowymi, z których będą mogli korzystać nie tylko artyści

  • sala audiowizualna – wielofunkcyjna, w niej odbywać się będą spotkania autorskie z zaproszonymi artystami, rezydentami, będą organizowane wykłady o technikach malarskich i nowych mediach

  • patio - usytuowany od wschodniej strony budynku rodzaj wąskiego podwórka, które będzie pełniło funkcję przedsionka Galerii, to tutaj będą organizowane pokazy filmowe prezentujące efekty warsztatów filmowych, filmy krótkometrażowe oraz kinematografię związaną z różnymi obszarami sztuki, ale także koncerty na świeżym powietrzu, performance'y i ekspozycje

Obecnie w placówce pracuje siedem osób, ale zostaną przyjęte kolejne. - Prowadziliśmy nabór na pięć stanowisk pracy, które przekładają się u nas na trzy etaty. Rozstrzygać będziemy te oferty w ostatnim tygodniu lutego. Osoby będą zatrudnione od marca – mówi Ewelina Jurasz.

Oprócz BWA na parterze budynku funkcjonuje antykwariat Zbigniewa Oprządka oraz znajduje się klubokawiarnia.

Przez okres ferii odbywają się warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży
damian krzanowski

Bez dublowania, ale we współpracy

Dyrektor stawia też na współpracę z innymi instytucjami kultury w Krośnie. Podobnie do tematu podchodzi Piotr Przytocki, prezydent Krosna, który z BWA wiąże spore nadzieje na powiew świeżości w życiu kulturalnym miasta. - Moją intencją i wszystkich, którzy działają w kulturze jest to, aby wypełnić luki, które są w przestrzeni kulturalnej miasta, a nie wzajemnie się zwalczać czy konkurować ze sobą – mówi. - Chodzi o efektywne wykorzystanie tej przestrzeni i możliwości do działań, poznawanie zainteresowań dotyczących sztuki współczesnej oraz edukowanie zarówno dzieci jak i osób starszych.

Jeden z pokoi hotelowych przeznaczonych dla artystów, których twórczość będzie można zobaczyć w BWA
damian krzanowski

Tydzień pełen wrażeń

Aby zachęcić mieszkańców Krosna do korzystania z oferty kulturalnej, BWA organizuje Tydzień Otwarcia. Przez dziesięć dni krośnianie będą mogli korzystać z licznych atrakcji, jakie przygotowała placówka. Oto program imprezy - wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny:

1 marca (piątek), godz. 19.00

  • The Freeborn Brothers - koncert z improwizacją ruchową

2 marca (sobota), godz. 20.00

  • Martyna Karpowicz/Tomasz Rolniak - “Błocko”, instalacja artystyczna UGORY, performans muzyczny

2–3 marca (sobota-niedziela), godz. 11.00 – 16.00

  • Martyna Karpowicz - warsztaty z animacji poklatkowej

4, 5, 6, 7 marca (poniedziałek-czwartek) 

  • godz. 8.00-14.00 - warsztaty pokazowe dla szkół (wcześniejsze zgłoszenie) 
  • godz. 16.00-18.00 - warsztaty pokazowe dla rodziców z dziećmi

8 marca (piątek), godz. 18.00

  • Piotr Wójtowicz, “Nowe Obrazy” - wernisaż wystawy malarstwa, jubileusz 40-lecia pracy twórczej Artysty
  • Przemysław Niepokój-Hepnar i Tomasz Okoniewski - kapsuła czasu ze zdjęciami Krosna, uroczyste umieszczenie w Antykwariacie i Księgarni Zbigniewa Oprządka
  • Jakub Hader - instalacja interaktywna na fasadzie budynku
  • Kolektyw Polka: Alicja Brudło, Iwona Konecka, Izabella Gawęcka i Anna Sadowska -  finał performatywny

9 marca (sobota),  godz. 10.00-15.00

  • #PrzystanekKrosCon - Games Room #3 - event z grami bez prądu

10 marca (niedziela), godz. 10.00-11.00, 11.30-12.30

  • Grzegorz Stefański - otwarte wykłady z historii sztuki: “Nagrobek Jana Kamienieckiego w kościele Ojców Franciszkanów w kontekście sztuki XVI wieku i innych realizacji Jana Marii Padovano” oraz “Architektura willowa Krosna z przełomu XIX i XX wieku”
ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
goatman
21.02.2019 17:49

Piękne miejsce, dobra robota Panie Pawle! Oferta na początek bardzo dobra, oby się utrzymała, życzę powodzenia. No i mam nadzieję, że miejsce rzeczywiście będzie otwarte na oddolne inicjatywy i pomysły, bo z tym bywa różnie...

goatman
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)