Nocne Teatralia Strachy wracają do marzeń i opanują Krosno na kilka dni

Już niedługo po raz czternasty będziemy mogli uczestniczyć w Festiwalu Sztuk Alternatywnych. Nocne Teatralia Strachy odbędą się w Krośnie w dniach od 9 do 11 września. Na uczestników czekają m.in. spektakle, koncerty, wystawy i teatr ognia. Po roku przerwy powróci też Silent Disco, które zakończy festiwal.
W tym roku Nocne Teatralia Strachy będą trwały trzy dni. Na uczestników czeka wiele atrakcji, m.in. spektakle, wystawy i koncerty
Archiwum

Ideą Nocnych Teatraliów Strachy jest odkrywanie i współtworzenie sztuk alternatywnych. Festiwal angażuje mieszkańców Krosna, zrzesza społeczność fanów i wolontariuszy, promuje działalność zarówno artystów offowych, jak i debiutantów. Oferuje przestrzeń dla różnych wydarzeń kulturalnych związanych z teatrem, filmem, sztukami plastycznymi, fotografią i muzyką.

W ubiegłym roku z powodu sytuacji pandemicznej program Festiwalu został okrojony. Zabrakło niektórych wydarzeń takich jak Silent Disco, a sam czas trwania imprezy ograniczył się do dwóch dni.

W tym roku sytuacja bardziej sprzyja organizatorom. Przed nami trzy dni wydarzeń pełnych artystycznych wrażeń. – Zachowując środki ostrożności i wprowadzając ograniczenia w liczbie osób na wydarzeniach, które będą się odbywały w zamkniętych pomieszczeniach, wracamy do pełnej oferty programowej – zapewnia Jakub Sawicki.

Powrót do marzeń

Po raz drugi w historii Nocnych Teatraliów Strachy wydarzeniu będzie przyświecała tylko myśl przewodnia. Ma być ona punktem odniesienia dla całej edycji, motywem dla artystów i zachętą do dyskusji.

Teatr MarionBrand zaprezentuje dwa spektakle. Jeden z nich to "Dziadek"
ARCHIWUM

W tym roku będzie to hasło „Powrót do marzeń”. – W zeszłym roku „Skok w rzeczywistość” był takim skokiem w różne rzeczywistości. Z jednej strony aktualne, napawające obawami, wymagające poznania i odnalezienia się w nich, a z drugiej wyśnione, wyimaginowane, które pozwalały na oderwanie się od codzienności. W tej edycji chcemy dać powiew świeżości i oddać głos nadziei na lepsze jutro. Będzie to powrót do marzeń dla wszystkich tych, którzy pragną wrócić do częstszych kontaktów międzyludzkich i rozmaitych spotkań ze sztuką.

Co nas czeka w trakcie XIV edycji?

Będzie sporo spektakli teatralnych, zwłaszcza tych alternatywnych, które zaciekawią formą i poruszą ważne zagadnienia związane z życiem i otaczającą nas rzeczywistością. – Festiwal zainauguruje spektakl Grupy Gra/nice z Łodzi o nazwie "Bezimienny/Nieznany". To wydarzenie, które połączy wiele form teatru: lalek, fizycznego i wizualnego. Będzie bardzo plastyczne i oddziałowujące na zmysły – mówi Jakub Sawicki.

Swoje dwa spektakle zaprezentuje również Teatr MarionBrand pod tytułem „PolUK” oraz „Dziadek”. - Te spektakle są pełne czarnego humoru, ale nie stronią od ważnych tematów, takich jak: osamotnienie i przezwyciężanie własnych słabości.

Nie zabraknie wystaw fotografii wyłonionych w konkursie „Wystaw się w Krośnie”. Ponadto swoje grafiki zaprezentuje krakowski artysta Jakub Maciejczyk, a uczestnicy warsztatów rękodzieła artystycznego pokażą przedmioty codziennego użytku, które dzięki nim zyskały artystyczną formę.

Poza tym odbędą się różnego rodzaju wykłady nie tylko dla młodych uczestników festiwalu, ale również dla seniorów, np. o diecie jako najlepszej recepcie na zdrowie. - Strachy to nie tylko wydarzenia artystyczne, ale również takie, które dotyczą różnych obszarów życia. Pozwalają zdobyć cenną wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Wspierają rozwój pasji u różnych grup społecznych i często promują wartościowe idee, jak np. czytelnictwo i ekologiczny tryb życia – tłumaczy Jakub Sawicki.

Prace Kuby Maciejczyka nawiązują z jednej strony do zjawisk społecznych i politycznych oraz stereotypów, zaś z drugiej do własnych przeżyć artysty
ARCHIWUM

Ciekawym punktem programu, który do tego nawiązuje, będą warsztaty modowe "ToNieMy w śmieciach", w trakcie których Artur Michelis (pisaliśmy o nim tutaj) pokaże, jak starym ubraniom nadać drugie życie. - Wydarzenie będzie zestawiać ze sobą pojęcia ekologii i mody, opowiadać o wpływie produkcji ubrań na środowisko, także w nawiązaniu do zjawiska "zero waste"  - dodaje Jakub.

Tradycyjnie odbędzie się też nawiązujący do myśli przewodniej Teatr Ognia przygotowany przez Teatr S.tr.a.c.h. oraz wolontariuszy i pokaz kina plenerowego. W tym roku będzie wyświetlany film w reż. Krzysztofa Rogulskiego pt. „Wielka Majówka”.

Fragment filmu:

Festiwal zamknie Silent Disco – rodzaj dyskoteki, której uczestnicy zakładają słuchawki, wybierają jeden kanał muzyczny spośród trzech i tańczą w rytm muzyki bez hałasu, który doskwierałby mieszkańcom. - To z jednej strony świetna zabawa w ciekawej formule, a z drugiej barwne i piękne zakończenie Nocnych Teatraliów Strachy – mówi Jakub.

Wydarzenia festiwalowe będą się odbywać w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, na Rynku, w BWA, w Centrum Dziedzictwa Szkła, Wieży Farnej, Księgarni i Antykwariacie Oprządek oraz lokalnych kawiarniach i restauracjach.

W trakcie Festiwalu wystąpi duet Ruina Bar, który swoją muzykę nazywa smut-jazzem
ARCHIWUM

Pomysł licealistów

Festiwal Sztuk Alternatywnych istnieje od 2007 roku. To  wtedy trzy licealistki Anna Romańczak, Natalia Czernicka oraz Dagmara Bogacz postanowiły założyć własny teatr, który nazwały S.tr.a.c.h., czyli „Strasznie TRudno Analizować Czyjąś Historię”. Po pierwszym spektaklu dziewczyny doszły do wniosku, że zorganizują w Krośnie niekonkursowy festiwal. W organizacji pomogli im Alan Bochnak, Fabian Schwartz i Paweł Wrona (obecny dyrektor artystyczny Nocnych Teatraliów Strachy), którzy dołączyli do teatru koleżanek.

Z biegiem czasu formuła Festiwalu zaczęła się rozwijać. Na początku Nocne Teatralia Strachy były jednodniowe i odbywały się do późnych godzin nocnych. Później organizatorzy pracowali nad tym, żeby były coraz bardziej interesujące i bogatsze w wydarzenia. W końcu rozrosły się do trzydniowych imprez, podczas których Dagmara i Paweł wraz z nowymi osobami kontynuują tradycje podkarpackiego Festiwalu Sztuk Alternatywnych.

Współorganizatorem Festiwalu jest Regionalne Centrum Kultur Pograniczna w Krośnie.

Szczegółowy program można zobaczyć tutaj. Więcej informacji na Facebooku. Udział w Teatraliach jest bezpłatny. Darmowe wejściówki na wybrane wydarzenia są dostępne w kasie RCKP i na stronie www.nocneteatralia.pl.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)