Założyciele Festiwalu Nocne Teatralia Strachy poznali się i zaprzyjaźnili jeszcze w czasach licealnych występując razem w Teatrze „itd…” w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. – Tuż przed studiami razem z Anną Romańczak i Natalią Czernicką postanowiłyśmy założyć swój własny teatr – opowiada Dagmara Bogacz. – Nazwałyśmy go Teatr S.tr.a.c.h., co w rozwinięciu oznacza „Strasznie TRudno Analizować Czyjąś Historię”. Jest to fragment jednej ze sztuk.
Po pierwszym autorskim spektaklu dziewczyny doszły do wniosku, że zorganizują w Krośnie niekonkursowy festiwal, podobny do tego, w którym wcześniej zdarzyło się im uczestniczyć. W organizacji pomogli im Alan Bochnak, Fabian Schwartz i Paweł Wrona (obecny dyrektor artystyczny Nocnych Teatraliów Strachy), którzy dołączyli do teatru koleżanek.
Z biegiem czasu formuła Festiwalu zaczęła się rozrastać. - Na początku Nocne Teatralia Strachy były jednodniowe i odbywały się do późnych godzin nocnych. Następnie pracowaliśmy nad tym, żeby były coraz ciekawsze i bogatsze we wrażenia, wydarzenia i atrakcje. Przez to rozrastały się nawet do trzydniowych imprez – mówi Jakub Sawicki, jeden z organizatorów.
On sam dołączył do ekipy początkowo jako widz na etapie 6 edycji. - Tak poraziła mnie moc, energia i magia tego wydarzenia, że zapragnąłem zostać częścią Festiwalu – dodaje. – Spodobała mi się ta szczególna bliskość z tworem artystycznym.
- Festiwal angażuje mieszkańców Krosna, promuje życie kulturalne miasta oraz zrzesza liczną społeczność fanów, wolontariuszy i przyjaciół – mówi Paweł Wrona.
Minęło kilkanaście lat od pierwszej edycji festiwalu. Jego założyciele pracują z dala od Krosna, ale nadal angażują się w jego organizację. Zostało to nawet docenione przez prezydenta Krosna (pisaliśmy o tym tutaj).
Festiwal ma swoje znaki rozpoznawcze, np.: skrzyneczki, gdzie widzowie wrzucają anonimowe opinie dotyczące poszczególnych wydarzeń czy kawiarenkę festiwalową. Do tej pory każda edycja miała swojego patrona. Były nim m.in.: osoby związane z teatrem – Witkacy czy Grotowski, ale również Wyspiański, Boy-Żeleński, czy Stanisław Moniuszko. W tym roku Festiwalowi będzie towarzyszyć myśl przewodnia: „Skok w rzeczywistość”.
- Gdy wybieraliśmy patrona, to również wybieraliśmy jakąś jego wypowiedź jako motto naszego Festiwalu – tłumaczy Jakub Sawicki. – Nawiązywały do niego wydarzenia Nocnych Teatraliów Strachy. Motto było inspiracją dla artystów, tropem dla odbiorców, pretekstem do rozmowy. W tym roku jego funkcję spełni myśl przewodnia. Nie narzucamy jej interpretacji, ale chciałbym, żeby to był „skok w rzeczywistość sztuki” – zmiennej, o niejednym obliczu, skłaniającej do refleksji.
Nocne Teatralia Strachy składają się z różnych wydarzeń kulturalnych związanych m.in. z teatrem, filmem, sztukami plastycznymi, fotografią, czy muzyką oraz z inicjatyw o różnej tematyce, w których można aktywnie uczestniczyć (np. warsztatów, konkursów czy debat). Występują na nim nie tylko uznani artyści offowi, ale również początkujący, którzy mogą się zaprezentować szerszemu gronu odbiorców.
W tym roku z powodu epidemii forma Festiwalu zostanie nieco okrojona. Zabraknie m.in. Silent Disco. W pierwszym dniu będzie można zobaczyć wystawę dzieł stworzonych przez uczestników Strachowych Warsztatów. Następnie odbędzie się wykład lek. Pawła Wrony pt. „Sztuka i medycyna. Zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne u sławnych artystów”. Tego samego dnia będzie można uczestniczyć w monodramie Janusza Stolarskiego (Stowarzyszenie Teatralne Antrakt) pt. „Zemsta Czerwonych Bucików”.
- Początki Festiwalu dotyczyły spotkań teatrów alternatywnych, więc akcenty teatralne musiały się pojawić – mówi Jakub. – Niestety widzowie w tym roku nie będą znajdować się na scenie, ale na widowni. Jest to spowodowane zasadami bezpieczeństwa, ale mamy nadzieję, że nie wpłynie to na jakość odbioru spektaklu i przeżycia artystyczne odbiorców.
Pierwszy dzień festiwalowy zamknie spotkanie z Januszem Stolarskim.
Następnego dnia na gości Strachów będą czekały trzy wernisaże wystaw fotografii wyłonionych w tegorocznym konkursie grantowym „Wystaw się w Krośnie!”. Po nich przyjdzie czas na zanurzenie się w świat muzyki wraz z recitalem Dagny Mikoś z Teatru im. Wandy Siemaszkowej, pt. „Kierunek Kobieta”. Nie zabraknie też pokazu fireshow. Tegoroczną edycję Festiwalu zakończy pokaz kina plenerowego – filmu „Ucieczka z kina Wolność” w reż. Wojciecha Marczewskiego.
Współorganizatorem Festiwalu jest Regionalne Centrum Kultur Pograniczna w Krośnie.
PIĄTEK (11.09)
godz. 19:00 - Rękodzieło Artystyczne – wernisaż wystawy powarsztatowej, Krosno /wystawa/
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
godz. 19:30 - Sztuka i medycyna. Zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne u sławnych artystów – lek. Paweł Wrona, Szpital Uniwersytecki, Kraków /wykład/
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
godz. 20:15 - Zemsta Czerwonych Bucików – Janusz Stolarski, Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT, Poznań /spektakl/
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
godz. 21:30 - Spotkanie z artystami – prowadzący Jakub Sawicki, Warszawa /spotkanie/
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
SOBOTA (12.09)
godz. 13:00 - Weganie – wernisaż wystawy fotografii, Przemysław Konefał, Milanówek /wystawa/
miejsce: Piwnica PodCieniami, Muzeum Rzemiosła, ul. Rynek 5
godz. 14:00 - Stay alive – wernisaż wystawy fotografii, Mateusz Tokarski, Rzeszów /wystawa/
miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2
godz. 15:00 - hotel Macedonia – wernisaż wystawy fotografii, Marta Konopka, Zawiercie /wystawa/
miejsce: Michel Cafe, ul. Rynek 14
godz. 19:00 - Kierunek Kobieta – recital muzyczny Dagny Mikoś, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów /koncert/
miejsce: Krośnieński Rynek
godz. 20:15 - Skok w rzeczywistość – Teatr Ognia, Wolontariusze i Teatr s.tr.a.c.h., Krosno /spektakl/
miejsce: Krośnieński Rynek
godz. 20:45 - Ucieczka z kina „Wolność” – reż. Wojciech Marczewski, Studio Filmowe Tor, Warszawa /kino plenerowe/
miejsce: Krośnieński Rynek
Szczegółowy program można zobaczyć tutaj. Udział w Festiwalu jest bezpłatny. Darmowe wejściówki na wybrane wydarzenia są dostępne w kasie RCKP i na stronie www. nocneteatralia.pl. W czasie imprez widzowie będą mieli możliwość wsparcia działalności Festiwalu dowolną kwotą.
Więcej informacji na Facebooku.
Głównym patronem medialnym jest Krosno24.pl.
BRAWO !!! Nareszcie artykuł "przed" a nie post factum. GRATULACJE !!!
Oby tylko nie jedyny w ciągu następnych kilkunastu lat. ;-)