Skok w rzeczywistość sztuki. Powracają Nocne Teatralia Strachy [PIĄTEK, SOBOTA]

W piątek i sobotę (11-12.09) krośnianie po raz 13. odkryją sztukę niezależną, bowiem w Krośnie odbędą się Nocne Teatralia Strachy. W tym roku Festiwal Sztuk Alternatywnych jest organizowany w oszczędniejszej formie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, ale wciąż z mnóstwem atrakcyjnych wydarzeń i inicjatyw kulturalnych w swoim programie.
Na uczestników Festiwalu Nocne Strachy Teatralia czeka wiele atrakcji, m.in.: wernisaże, recitale, wykład, fireshow i spektakl
(Archiwum)

Założyciele Festiwalu Nocne Teatralia Strachy poznali się i zaprzyjaźnili jeszcze w czasach licealnych występując razem w Teatrze „itd…” w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. – Tuż przed studiami razem z Anną Romańczak i Natalią Czernicką postanowiłyśmy założyć swój własny teatr – opowiada Dagmara Bogacz. – Nazwałyśmy go Teatr S.tr.a.c.h., co w rozwinięciu oznacza „Strasznie TRudno Analizować Czyjąś Historię”. Jest to fragment jednej ze sztuk.

Po pierwszym autorskim spektaklu dziewczyny doszły do wniosku, że zorganizują w Krośnie niekonkursowy festiwal, podobny do tego, w którym wcześniej zdarzyło się im uczestniczyć. W organizacji pomogli im Alan Bochnak, Fabian Schwartz i Paweł Wrona (obecny dyrektor artystyczny Nocnych Teatraliów Strachy), którzy dołączyli do teatru koleżanek. 

Paweł Wrona i Dagmara Bogacz - dwoje z sześciu założycieli Festiwalu 
(ARCHIWUM)

Z biegiem czasu formuła Festiwalu zaczęła się rozrastać. - Na początku Nocne Teatralia Strachy były jednodniowe i odbywały się do późnych godzin nocnych. Następnie pracowaliśmy nad tym, żeby były coraz ciekawsze i bogatsze we wrażenia, wydarzenia i atrakcje. Przez to rozrastały się nawet do trzydniowych imprez – mówi Jakub Sawicki, jeden z organizatorów.

On sam dołączył do ekipy początkowo jako widz na etapie 6 edycji. - Tak poraziła mnie moc, energia i magia tego wydarzenia, że zapragnąłem zostać częścią Festiwalu – dodaje. – Spodobała mi się ta szczególna bliskość z tworem artystycznym.

- Festiwal angażuje mieszkańców Krosna, promuje życie kulturalne miasta oraz zrzesza liczną społeczność fanów, wolontariuszy i przyjaciół – mówi Paweł Wrona.

Minęło kilkanaście lat od pierwszej edycji festiwalu. Jego założyciele pracują z dala od Krosna, ale nadal angażują się w jego organizację. Zostało to nawet docenione przez prezydenta Krosna (pisaliśmy o tym tutaj).

Myśl przewodnia zamiast patrona

Festiwal ma swoje znaki rozpoznawcze, np.: skrzyneczki, gdzie widzowie wrzucają anonimowe opinie dotyczące poszczególnych wydarzeń czy kawiarenkę festiwalową. Do tej pory każda edycja miała swojego patrona. Były nim m.in.: osoby związane z teatrem – Witkacy czy Grotowski, ale również Wyspiański, Boy-Żeleński, czy Stanisław Moniuszko. W tym roku Festiwalowi będzie towarzyszyć myśl przewodnia: „Skok w rzeczywistość”.

- Gdy wybieraliśmy patrona, to również wybieraliśmy jakąś jego wypowiedź jako motto naszego Festiwalu – tłumaczy Jakub Sawicki. – Nawiązywały do niego wydarzenia Nocnych Teatraliów Strachy. Motto było inspiracją dla artystów, tropem dla odbiorców, pretekstem do rozmowy. W tym roku jego funkcję spełni myśl przewodnia. Nie narzucamy jej interpretacji, ale chciałbym, żeby to był „skok w rzeczywistość sztuki” – zmiennej, o niejednym obliczu, skłaniającej do refleksji.

Blisko, ale z dystansem

Nocne Teatralia Strachy składają się z różnych wydarzeń kulturalnych związanych m.in. z teatrem, filmem, sztukami plastycznymi, fotografią, czy muzyką oraz z inicjatyw o różnej tematyce, w których można aktywnie uczestniczyć (np. warsztatów, konkursów czy debat). Występują na nim nie tylko uznani artyści offowi, ale również początkujący, którzy mogą się zaprezentować szerszemu gronu odbiorców.

Nocne Teatralia Strachy to spotkanie mieszkańców Krosna ze sztuką - zmienną, o niejednym obliczu, skłaniającą do refleksji
(archiwum)

W tym roku z powodu epidemii forma Festiwalu zostanie nieco okrojona. Zabraknie m.in. Silent Disco. W pierwszym dniu będzie można zobaczyć wystawę dzieł stworzonych przez uczestników Strachowych Warsztatów. Następnie odbędzie się wykład lek. Pawła Wrony pt. „Sztuka i medycyna. Zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne u sławnych artystów”. Tego samego dnia będzie można uczestniczyć w monodramie Janusza Stolarskiego (Stowarzyszenie Teatralne Antrakt) pt. „Zemsta Czerwonych Bucików”.

- Początki Festiwalu dotyczyły spotkań teatrów alternatywnych, więc akcenty teatralne musiały się pojawić – mówi Jakub. – Niestety widzowie w tym roku nie będą znajdować się na scenie, ale na widowni. Jest to spowodowane zasadami bezpieczeństwa, ale mamy nadzieję, że nie wpłynie to na jakość odbioru spektaklu i przeżycia artystyczne odbiorców. 

Pierwszy dzień festiwalowy zamknie spotkanie z Januszem Stolarskim.

Następnego dnia na gości Strachów będą czekały trzy wernisaże wystaw fotografii wyłonionych w tegorocznym konkursie grantowym „Wystaw się w Krośnie!”. Po nich przyjdzie czas na zanurzenie się w świat muzyki wraz z recitalem Dagny Mikoś z Teatru im. Wandy Siemaszkowej, pt. „Kierunek Kobieta”. Nie zabraknie też pokazu fireshow. Tegoroczną edycję Festiwalu zakończy pokaz kina plenerowego – filmu „Ucieczka z kina Wolność” w reż. Wojciecha Marczewskiego. 

Współorganizatorem Festiwalu jest Regionalne Centrum Kultur Pograniczna w Krośnie. 

PROGRAM FESTIWALU
  • PIĄTEK (11.09)

    godz. 19:00 - Rękodzieło Artystyczne – wernisaż wystawy powarsztatowej, Krosno /wystawa/
    miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

    godz. 19:30 - Sztuka i medycyna. Zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne u sławnych artystów – lek. Paweł Wrona, Szpital Uniwersytecki, Kraków /wykład/
    miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

    godz. 20:15 - Zemsta Czerwonych Bucików – Janusz Stolarski, Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT, Poznań /spektakl/
    miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

    godz. 21:30 - Spotkanie z artystami – prowadzący Jakub Sawicki, Warszawa /spotkanie/
    miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

  • SOBOTA (12.09)

    godz. 13:00 - Weganie – wernisaż wystawy fotografii, Przemysław Konefał, Milanówek /wystawa/
    miejsce: Piwnica PodCieniami, Muzeum Rzemiosła, ul. Rynek 5

    godz. 14:00 - Stay alive – wernisaż wystawy fotografii, Mateusz Tokarski, Rzeszów /wystawa/
    miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2

    godz. 15:00 - hotel Macedonia – wernisaż wystawy fotografii, Marta Konopka, Zawiercie /wystawa/
    miejsce: Michel Cafe, ul. Rynek 14

    godz. 19:00 - Kierunek Kobieta – recital muzyczny Dagny Mikoś, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów /koncert/
    miejsce: Krośnieński Rynek

    godz. 20:15 - Skok w rzeczywistość – Teatr Ognia, Wolontariusze i Teatr s.tr.a.c.h., Krosno /spektakl/
    miejsce: Krośnieński Rynek

    godz. 20:45 - Ucieczka z kina „Wolność” – reż. Wojciech Marczewski, Studio Filmowe Tor, Warszawa /kino plenerowe/
    miejsce: Krośnieński Rynek                                                          

Szczegółowy program można zobaczyć tutaj. Udział w Festiwalu jest bezpłatny. Darmowe wejściówki na wybrane wydarzenia są dostępne w kasie RCKP i na stronie www. nocneteatralia.pl. W czasie imprez widzowie będą mieli możliwość wsparcia działalności Festiwalu dowolną kwotą.

Więcej informacji na Facebooku

Głównym patronem medialnym jest Krosno24.pl

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
AG
08.09.2020 22:12

BRAWO !!! Nareszcie artykuł "przed" a nie post factum. GRATULACJE !!!

Oby tylko nie jedyny w ciągu następnych kilkunastu lat. ;-)

AG
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)