Strategia Rozwoju Miasta to dokument, który określa sposób zarządzania miastem i kierunki jego dalszego rozwoju z uwzględnieniem zmian społecznych, gospodarczych i środowiskowych. Pomaga w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Jest przygotowywana co kilka lat.
Obecnie trwa opracowywanie strategii na lata 2023-2030. W jej tworzeniu biorą udział zarówno eksperci z danych dziedzin, jak i mieszkańcy. Do tej pory przeprowadzono spotkania i warsztaty, na których przygotowano koncepcję głównych celów i kierunków działań (pisaliśmy o nich tutaj). Zostały one uporządkowane w taki sposób:
Kolejnym etapem prac jest nabór projektów ważnych dla rozwoju Krosna, które zostaną wpisane do strategii. Mogą one dotyczyć np. wspierania przedsiębiorców, poprawy infrastruktury turystycznej, dbania o zdrowie i aktywności mieszkańców, powstawania nowych mieszkań, lepszego funkcjonowania komunikacji miejskiej czy zagospodarowania terenów zielonych.
Mogą je zgłaszać zarówno mieszkańcy, jak i organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, rady i zarządy dzielnic oraz osiedli, spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki naukowe czy grupy nieformalne. Można zaproponować zadania, które zrealizuje urząd miasta lub grupy zgłaszające projekt.
Wniosek należy przygotować w oparciu o formularz i zgodnie z regulaminem. Pod uwagę będą brane m.in. przejrzystość koncepcji, trafność proponowanych rozwiązań oraz koszt projektu. Preferowane będą projekty innowacyjne i kluczowe dla rozwoju miasta.
Projekt można zgłosić:
Nabór trwa do 21 lutego 2023 roku. Złożone propozycje oceni komisja według kryteriów zawartych w regulaminie. Informacja o wyborze projektów zostanie ogłoszona w ciągu 30 dni od zakończenia naboru.
Wybrane projekty zostaną wpisane do Strategii Rozwoju Miasta. Przy opracowywaniu budżetu miasta lub staraniu się o dofinansowania będą one brane pod uwagę jako pierwsze.
Dodatkowe informacje można uzyskać kontaktując się z Wydziałem Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów:
Natomiast osoby, które chcą wnieść uwagi do koncepcji celów i kierunków działań, mogą je przesłać na adres e-mail: strategia@um.krosno.pl.
Który to już raz wypełniamy ankiety, zgłaszamy pomysły, wyrażamy opinie? Robimy to ciągle, ale nic z teg nie wynika, żadnych działań! Stwierdzam to z wielkim żalem. Owszem, dużo się w Krośnie zmieniło na plus, np możliwość zakupów w Vivo bez konieczności wyjeżdżania do większego miasta, rozwój dróg, plany połaczenia z S19, inkubator przedsiębiorczości. Ale niestety lekceważone są głosy mieszkańców na temat ułatwienia codziennego zycia. Ile to już lat prosimy o ścieżki rowerowe? Ile lat obiecuje nam się tereny zielone? Bulwary nad Wisłokiem? Nowe parki? Pisze się o tym cały czas, niby są zatwierdzone w budżecie obywatelskim - i na tym się kończy. To są sprawy ważne co najmniej dla 3/4 obywateli - dla matek z dziećmi, dla młoddzieży, dla seniorów, dla ludzi, którzy chcą odpocząć po pracy. To istotne dla jakości życia!
Mieszkania podrożały w całym kraju, co do perspektyw... Owszem są może lepsze niż w sąsiednich powiatach, jednak całe województwo jest takie jakie jest...
Jeśli będziemy porównywać się do gorszych, wtedy zawsze bilans wyjdzie na plus. Ale czy tutaj chodzi o szukanie pozytywów na siłę? To trochę jakby bezdomni chwalili się kto ma lepszy karton czy pod przytulniejszym mostem mieszka, ale może zbyt zgorzkniały jestem i zbyt pesymistycznie patrzę na sprawę.
Marudzisz "stefan78". Popatrz na sąsiednie miejscowości, np. Jasło. Może brak jest oczekiwanej dynamiki, ale takie utyskiwanie też nie jest na miejscu :-).
Ceny mieszkań akutar w Krośnie są najwyższe w regionie, a więc jest popyt, co świadczy o jednak lepszych persektywach niż w sąsiedztwie.
Rozwój.... Ta mieścina od 30-tu lat nieodmiennie się zwija. Żeby mówić o rozwoju wpierw muszą być przyzwoite miejsca pracy, gdzie da się godziwie zarobić, a tutaj cóż, ledwo zipiąca huta plus kilka innych mikro "przedsiębierstw". Praca ponad siły za minimum. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś młody wykształcony lub z sensownym fachem wiązał przyszłość z Krosnem. Gorzkie, ale niestety prawdziwe.