Krosno stało się Lwowem. W filmie o wynalazcy szczepionki na tyfus

Rudolf Weigl wynalazł pierwszą na świecie skuteczną szczepionkę na tyfus plamisty. Dzięki temu uratował życie milionom ludzi. To jego postać postanowił przypomnieć producent Bogdan Miszczak w swoim najnowszym filmie z cyklu o polskich wizjonerach. Jednym z miejsc, gdzie były kręcone sceny, jest Krosno. Ulica Grodzka na jeden dzień przeobraziła się w ulicę Lwowa.
Scenę niemieckiej łapanki na ul. Grodzkiej nagrywano wieczorem i w nocy
Dariusz Solecki

Lwów, II wojna światowa. Niemieccy żołnierze zatrzymują przechodzących ulicą kilku Żydów, a następnie ich rozstrzeliwują. Tę scenę pogromu z 1942 roku kręcono w niedzielę (25.09) na ulicy Grodzkiej w Krośnie. Powstała ona na potrzeby filmu o roboczym tytule „Zwyciężyć tyfus”, który opowiada historię wynalezienia szczepionki na tyfus plamisty przez Rudolfa Weigla, polskiego biologa o światowej sławie.

Z powodu wojny w Ukrainie scen nie kręcono we Lwowie, jak pierwotnie zakładano, ale ekipa postanowiła je nagrać w Krośnie ze względu na podobieństwo ulicy Grodzkiej do lwowskich ulic.

Nie tylko ta część naszego miasta pojawi się w filmie. Zdjęcia robiono również przy ul. Lewakowskiego: w zabytkowej aptece, która stała się gabinetem prof. Weigla, a także w jednym z domów jednorodzinnych. W ostatni dzień zdjęciowy, w piątek (30.09) ekipa filmowa odwiedzi liceum Kopernika, które przeobrazi się w Instytut we Lwowie.

Film opowie o losach Rudolfa Weigla w latach międzywojennych i wojennych. Punktem wyjścia jest historia pięcioosobowej rodziny, która zostaje uziemiona w domu z powodu pandemii koronawirusa. Nestor rodziny, Piotr, w którego wcieli się znany z „Klanu” Tomasz Stockinger, opowiada wnukom historię swojej matki uratowanej przez Rudolfa Weigla.

Przygotowania do zdjęć
dariusz solecki
ŻYCIORYS RUDOLFA WEIGLA:
  • Rudolf Weigl był naukowcem, biologiem i wynalazcą szczepionki na tyfus plamisty. Jej zastosowanie uratowało życie milionów ludzi na całym świecie. Do jej opracowania wykorzystał wesz odzieżową, która posłużyła za zwierzę laboratoryjne do hodowli bakterii wywołującej tyfus.
  • Profesor urodził się 2.09.1883 roku w Przerowie, zmarł 11.08. 1957 roku w Zakopanem. Był Austriakiem z urodzenia, Polakiem z wyboru. Po przedwczesnej śmierci ojca, jego matka związała się z Józefem Trojnarem, polskim nauczycielem, który pracował w gimnazjum w Jaśle i Stryju. Rudolf zamieszkał w Galicji, gdzie spędził swoje dzieciństwo, a następnie rozpoczął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Lwowskim, które ukończył w 1907 roku.
  • W czasie I wojny światowej służył w wojsku jako parazytolog, czyli lekarz badający obecność pasożytów w organizmie człowieka. To wtedy zainteresował się tyfusem plamistym i roznoszącymi go wszami. Pracował w szpitalu wojskowym w Przemyślu. W 1920 roku objął stanowisko profesora biologii ogólnej Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.
  • W czasie II wojny światowej z powodu epidemii tyfusu okupanci pozwolili Rudolfowi Weiglowi kierować Instytutem we Lwowie. Profesor zatrudniał w nim ludzi z różnych grup społecznych, ratując ich tym samym przed śmiercią. Jego szczepionkę oficjalnie wytwarzano dla Niemców, ale nielegalnie dostawali ją też Polacy.
  • Światowy rozgłos przyniosła profesorowi akcja szczepień przeciwko tyfusowi w katolickich misjach belgijskich w Chinach. Uratował dzięki niej wielu misjonarzy i tysiące Chińczyków. Otrzymał za to m.in. odznaczenie papieskie – Order Świętego Grzegorza Wielkiego. Jego kandydaturę wielokrotnie wystawiano do nagrody Nobla.

    Źródło: Wikipedia oraz szczepienia.pzh.gov.pl.

Pierwsze zdjęcia do filmu powstały w ubiegłym roku na przełomie października i listopada. Sceny kręcono wtedy w Jaśle, sanockim skansenie oraz w Forcie Werner w Żurawicy koło Przemyśla. W tym roku dodatkowo ekipa odwiedziła oprócz Jasła, Sanoka i Krosna, również pałac Załuskich w Iwoniczu.

W rolę młodego Rudolfa wcieli się Aleksander Talkowski („Boże Ciało”, „Na chwilę, na zawsze”), zaś dojrzałego profesora zagra Marcin Kwaśny („Wyklęty”, „Wieleżyński. Alchemik ze Lwowa”), który zastąpił w tej roli Artura Dziurmana. W produkcji pojawią się również: Peter Lucas ("Kiler-ów 2-óch") jako prof. Henryk Hilarowicz oraz Mateusz Mikoś i inni aktorzy z Teatru im. W. Siemaszkowej i Teatru Maska z Rzeszowa. W zdjęciach wzięła też udział grupa rekonstrukcyjna z Rzeszowa oraz statyści.

Na potrzeby filmu zamknięto ulicę Grodzką na jeden dzień
Dariusz Solecki

Film reżyseruje Marcin Głowacki, za zdjęcia odpowiada Mariusz Konopka, zaś scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska. Scenariusz powstał na podstawie książek o prof. Weiglu i dokumentów z Instytutu we Lwowie.

- Rudolf Weigl to postać wielowymiarowa. Mam nadzieję, że pokażemy jego siłę, ale przy tym człowieczeństwo. Był to człowiek z niezwykłym poczuciem humoru. Spróbujemy go pokazać, jako ekscentrycznego naukowca i jednocześnie człowieka wierzącego w sens misji ratowania człowieka – mówił rok temu w Telewizji Obiektyw Marcin Głowacki.

Sceny w Krośnie kręcono również w zabytkowej aptece i domu jednorodzinnym przy ul. Lewakowskiego
Łukasz zakrzewski

Film o Rudolfie Weiglu to kolejna odsłona cyklu „Polscy Wizjonerzy”, który prezentuje wybitnych Polaków - mężów stanu, naukowców, wynalazców i wizjonerów. Wcześniej Telewizja Obiektyw zrealizowała filmy o kardynale Stefanie Wyszyńskim, Ignacym Łukasiewiczu (pisaliśmy o tym m.in. tutaj) oraz Marianie Wieleżyńskim (pisaliśmy o tym tutaj).

Kiedy zacząłem szukać informacji na temat profesora Rudolfa Weigla, to doszedłem do wniosku, że lepszego bohatera nie możemy sobie wymyślić. Po pierwsze był związany z Podkarpaciem, po drugie ponad sto lat temu, w 1920 roku, Rudolf Weigl opracował skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu. Myślę, że to dobry moment, aby przypomnieć tę postać – mówi Bogdan Miszczak, producent filmu.

Sceny kręcono również przed pałacem Załuskich w Iwoniczu
Łukasz Zakrzewski

„Zwyciężyć tyfus”, podobnie jak inne produkcje Telewizji Obiektyw, będzie pokazywany w małych, studyjnych kinach oraz w telewizji. Premiera prawdopodobnie będzie miała miejsce w pierwszej połowie przyszłego roku.

W grudniu 2022 opublikowano trailer filmu:

Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
popieram
29.09.2022 16:06

W następnej kolejności proszę o film o Stefanie Banachu, światowej sławy polskim matematyku.

popieram
na forum od listopada 2017
kurnachata
29.09.2022 15:01

Zależy, według mnie ale tylko według mnie to im film kręci odleglejsze czasy tym to wygląda bardziej sztucznie.

kurnachata
na forum od listopada 2017
uzytkowniczka
29.09.2022 12:29

Na drodze z kostki brukowej są wyznaczone miejsca parkingowe. Ciekawe czy będzie je widzać na zdjęciach w filmie.

uzytkowniczka
na forum od sierpnia 2018
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)