Lwów, II wojna światowa. Niemieccy żołnierze zatrzymują przechodzących ulicą kilku Żydów, a następnie ich rozstrzeliwują. Tę scenę pogromu z 1942 roku kręcono w niedzielę (25.09) na ulicy Grodzkiej w Krośnie. Powstała ona na potrzeby filmu o roboczym tytule „Zwyciężyć tyfus”, który opowiada historię wynalezienia szczepionki na tyfus plamisty przez Rudolfa Weigla, polskiego biologa o światowej sławie.
Z powodu wojny w Ukrainie scen nie kręcono we Lwowie, jak pierwotnie zakładano, ale ekipa postanowiła je nagrać w Krośnie ze względu na podobieństwo ulicy Grodzkiej do lwowskich ulic.
Nie tylko ta część naszego miasta pojawi się w filmie. Zdjęcia robiono również przy ul. Lewakowskiego: w zabytkowej aptece, która stała się gabinetem prof. Weigla, a także w jednym z domów jednorodzinnych. W ostatni dzień zdjęciowy, w piątek (30.09) ekipa filmowa odwiedzi liceum Kopernika, które przeobrazi się w Instytut we Lwowie.
Film opowie o losach Rudolfa Weigla w latach międzywojennych i wojennych. Punktem wyjścia jest historia pięcioosobowej rodziny, która zostaje uziemiona w domu z powodu pandemii koronawirusa. Nestor rodziny, Piotr, w którego wcieli się znany z „Klanu” Tomasz Stockinger, opowiada wnukom historię swojej matki uratowanej przez Rudolfa Weigla.
Pierwsze zdjęcia do filmu powstały w ubiegłym roku na przełomie października i listopada. Sceny kręcono wtedy w Jaśle, sanockim skansenie oraz w Forcie Werner w Żurawicy koło Przemyśla. W tym roku dodatkowo ekipa odwiedziła oprócz Jasła, Sanoka i Krosna, również pałac Załuskich w Iwoniczu.
W rolę młodego Rudolfa wcieli się Aleksander Talkowski („Boże Ciało”, „Na chwilę, na zawsze”), zaś dojrzałego profesora zagra Marcin Kwaśny („Wyklęty”, „Wieleżyński. Alchemik ze Lwowa”), który zastąpił w tej roli Artura Dziurmana. W produkcji pojawią się również: Peter Lucas ("Kiler-ów 2-óch") jako prof. Henryk Hilarowicz oraz Mateusz Mikoś i inni aktorzy z Teatru im. W. Siemaszkowej i Teatru Maska z Rzeszowa. W zdjęciach wzięła też udział grupa rekonstrukcyjna z Rzeszowa oraz statyści.
Film reżyseruje Marcin Głowacki, za zdjęcia odpowiada Mariusz Konopka, zaś scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska. Scenariusz powstał na podstawie książek o prof. Weiglu i dokumentów z Instytutu we Lwowie.
- Rudolf Weigl to postać wielowymiarowa. Mam nadzieję, że pokażemy jego siłę, ale przy tym człowieczeństwo. Był to człowiek z niezwykłym poczuciem humoru. Spróbujemy go pokazać, jako ekscentrycznego naukowca i jednocześnie człowieka wierzącego w sens misji ratowania człowieka – mówił rok temu w Telewizji Obiektyw Marcin Głowacki.
Film o Rudolfie Weiglu to kolejna odsłona cyklu „Polscy Wizjonerzy”, który prezentuje wybitnych Polaków - mężów stanu, naukowców, wynalazców i wizjonerów. Wcześniej Telewizja Obiektyw zrealizowała filmy o kardynale Stefanie Wyszyńskim, Ignacym Łukasiewiczu (pisaliśmy o tym m.in. tutaj) oraz Marianie Wieleżyńskim (pisaliśmy o tym tutaj).
– Kiedy zacząłem szukać informacji na temat profesora Rudolfa Weigla, to doszedłem do wniosku, że lepszego bohatera nie możemy sobie wymyślić. Po pierwsze był związany z Podkarpaciem, po drugie ponad sto lat temu, w 1920 roku, Rudolf Weigl opracował skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu. Myślę, że to dobry moment, aby przypomnieć tę postać – mówi Bogdan Miszczak, producent filmu.
„Zwyciężyć tyfus”, podobnie jak inne produkcje Telewizji Obiektyw, będzie pokazywany w małych, studyjnych kinach oraz w telewizji. Premiera prawdopodobnie będzie miała miejsce w pierwszej połowie przyszłego roku.
W grudniu 2022 opublikowano trailer filmu:
Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.