Gdzie pan mieszka, panie radny?

Ireneusz Kwieciński w najbliższych wyborach kandyduje do Rady Miasta Krosna. Z miastem ma silne związki: tu ma rodzinę, tu ma firmę, tu pracuje jako trener żużlowców. Również tu jest zameldowany. Tylko że jego dom nie znajduje się w Krośnie.
W Dobieszynie czy w Krośnie? Gdzie mieszka Ireneusz Kwieciński?

- Kwiecińskiego szukacie? Irka? Tego żużlowca? Trenera? Właśnie wyjechał z domu. Mieszka o tam, ostatni dom po prawej.

Informacji o tym, gdzie mieszka Ireneusz Kwieciński, udzielił nam jego sąsiad. Sąsiad z Dobieszyna.

Z ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw:

art. 7. ust. 1.: "Prawo wybieralności (bierne prawo wyborcze) przysługuje osobie mającej prawo wybierania do danej rady".

Zgodnie z ordynacją prawo wybierania do danej rady ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania tej rady.

W ordynacji nie wyjaśniono, czym jest stałe zamieszkiwanie. Wyjaśnia to art. 25 Kodeksu Cywilnego: "Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu".

Z domu Ireneusza Kwiecińskiego do granicy Krosna jest 850 metrów.

Na tablicy ogłoszeń znajdującej się niedaleko domu Ireneusza Kwiecińskiego, znajdują się ogłoszenia kandydatów do Rady Gminy Jedlicze

Niespełna kilometr wystarcza, aby na tablicy ogłoszeń przy uliczce prowadzącej do jego posesji, wisiały plakaty wyborcze kandydatów do Rady Gminy Jedlicze. Okręg nr 9 - sołectwo Dobieszyn.

W tej części wsi, którą miejscowi nazywają "Działki", znajduje się ponad 40 domów. Niemal wszystkie nowe, większość zamieszkałych.

Sąsiad, który wskazał dom Ireneusza Kwiecińskiego, dobrze zna kandydata do Rady Miasta Krosna. Trudno, żeby go nie znał, przecież mieszka, kilka domów dalej. Swój chłop z Irka.

Sąsiad nie zna się jednak na całej tej ordynacji wyborczej. Nie wie czy to, że Irek mieszka tu, w Dobieszynie, a zameldowany jest w Krośnie, to jakiś problem czy nie.

Z orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego:

sporów dotyczących miejsca zamieszkania Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygał przynajmniej kilka. Były wśród nich i takie, jak sprawa radnego Rady Miejskiej we W., radnego L.Ś. (dane ukryte w wyroku NSA z kwietnia 2013 r., sygn. II OSK 530/13).

Rada Miejska we W. uchyliła mandat radnego, ponieważ mimo zameldowania na pobyt stały w gminie, faktycznym miejscem jego zamieszkania była miejscowość leżąca na terenie sąsiedniej gminy. Radny tłumaczył, że z gminą W. ma silne związki: m.in. został ochrzczony w parafii we W., skończył tam szkołę podstawową, zna mieszkańców.

Sąd przyznał rację radzie. Uznał (podobnie jak w kilku podobnych sporach), że o miejscu stałego pobytu decyduje tzw. centrum życiowe radnego, a to było poza gminą. Centrum życiowe oznacza zaś miejsce, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Mówiąc prościej: miejsce, w którym stale przebywa, śpi, gotuje, pierze, itd.

Z Krosnem Ireneusza Kwiecińskiego wiążą:

Rodzina - ożenił się w Krośnie, ma tu teściową.

Kariera sportowa - przez kilka lat jeździł w klubie żużlowym KKŻ Krosno.

Praca - prowadzi firmę oraz trenuje żużlowców klubu KSM Krosno.

4-letnia działalność w Radzie Miasta Krosna (w latach 2010-2014).

1. miejsce na liście Krośnieńskiego Forum Samorządowego (okręg numer 3), w najbliższych wyborach do Rady Miasta.

Zameldowanie w mieszkaniu w bloku, w dzielnicy Polanka.

Z Krosnem Ireneusza Kwiecińskiego na pewno nie łączy jednak dom.

Z oświadczenia majątkowego radnego Ireneusza Kwiecińskiego (z 15 września 2014 r.): "Dom o powierzchni: 130 m. kw. Tytuł prawny: małżeńska wspólność majątkowa".

Identyczne informacje znajdują się w pięciu innych oświadczeniach, które radny Kwieciński składał od 2010 r.

Ireneusz Kwieciński nie potwierdza, że chodzi o dom w Dobieszynie. Mówi tylko, że ten dom nie znajduje się w Krośnie.

Dla mieszkańców klatki w jednym z bloków w dzielnicy Polanka, Ireneusz Kwieciński jest byłym sąsiadem.

Sąsiadka 1: - Jego teściowa tu mieszka, a pan Kwieciński to nie, wyprowadził się do Dobieszyna.

Sąsiad: - Kiedyś tu mieszkał, teraz bywa.

Sąsiadka 2: - Kwieciński, Kwieciński, aaa... to ten z afiszów tak? On tu się ożenił, ale się wybudował, dom ma swój. Tu jest jego teściowa. On, z żoną i dziećmi już się wyprowadzili. Ja wiem? Chyba ze dwa lata temu.

Ireneusz Kwieciński w latach 2010-2014 zasiadał w Radzie Miasta Krosna

Zanim Ireneusz Kwieciński stał się kandydatem, musiał wypełnić oświadczenie.

W oświadczeniu kandydaci na radnego wyrażają zgodę na kandydowanie. Wpisują swoje imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, wiek, numer PESEL, nazwę rady, do której kandydują. Oświadczają też, że posiadają prawo wybieralności, czyli m.in. mieszkają na terenie gminy.

Prawdziwość tych informacji potwierdzają własnoręcznym podpisem.

O prawdziwość informacji zawartych w oświadczeniu Ireneusza Kwiecińskiego, zapytała samego kandydata Miejska Komisja Wyborcza. Musiała o to zapytać, bo otrzymała informację, że kandydat wcale nie mieszka w Krośnie.

Komisja mogła o to tylko zapytać. Narzędzi do sprawdzenia, czy kandydat napisał w oświadczeniu prawdę, nikt Komisji nie dał.

Ireneusz Kwieciński potwierdził Komisji, że mieszka w Krośnie. Na tym sprawa się zakończyła.

To gdzie pan w końcu mieszka, panie radny?

Na nasze pytanie Ireneusz Kwieciński odpowiada tak: - Moje centrum życiowe jest w Krośnie: firmę mam zarejestrowaną w Krośnie, płacę podatki w Krośnie, wynajmuję lokal pod działalność w Krośnie, wypoczywam w Krośnie, książki wypożyczam w bibliotece w Krośnie. Tu przebywam z zamiarem stałego pobytu. Nie gotuję i nie piorę, a jeśli chodzi o spanie, to nie zaglądałbym nikomu do sypialni.

Czyli tylko ten dom Ireneusza Kwiecińskiego nie znajduje się w Krośnie.

"Przemyślane poszerzenie granic Miasta Krosna".

To jeden z punktów zawartych w programie wyborczym Krośnieńskiego Forum Samorządowego. Członkowie KFS wciąż jednak nie zdradzili, w którym kierunku chcą poszerzyć granice miasta.

Sprawa miejsca zamieszkania Ireneusza Kwiecińskiego wydaje się być pewną podpowiedzią.

16 listopada 2014 r. odbędą się wybory samorządowe. Wybierzemy nowych gospodarzy Krosna: prezydenta i 21 radnych. Portal przygląda się kampanii wyborczej i relacjonuje najważniejsze wydarzenia. Zobacz co wydarzyło się do tej pory:

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)