Piotr Przytocki i jego kandydaci na radnych z komitetu Samorządne Krosno obwieścili program wyborczy (30.10) na konferencji prasowej. Była ona szczególnie oczekiwana, bo zapowiedzi Przytockiego to - z dużym prawdopodobieństwem - wizja miasta na kolejne 4 lata. - Każdy program, który ogłaszaliśmy do tej pory, to nie były puste obietnice, zawsze te obietnice były realizowane. Poprzedni program wyborczy wykonaliśmy już blisko rok temu. Dotrzymujemy słowa i to jest nasz argument i atut - mówił Piotr Przytocki.
- Od 12 lat razem zmieniamy Krosno likwidując zapóźnienia i niedogodności cywilizacyjne. Inwestujemy sporo pieniędzy, posiłkując się środkami zewnętrznymi, w tym z Unii Europejskiej - mówił prezydent Krosna i przekonywał, że finanse Krosna są w dobrej kondycji: - Co roku notujemy nadwyżkę operacyjną. To świadczy o oszczędnym gospodarowaniu, o właściwym zarządzaniu środkami publicznymi, o skutecznej kontroli nad wydatkami bieżącymi. Mamy zdolność do realizacji nowych projektów.
Przytocki podkreślał, że w kolejnej kadencji chce się skupić na podnoszeniu jakości życia w mieście. - Nie chodzi tylko o inwestycje, ale o to, by mieszkało się wygodniej, bezpieczniej, zdrowiej, by edukacja była na wysokim poziomie, by wiele się działo w sporcie i kulturze.
Wśród najważniejszych inwestycji, które zaproponowało Samorządne Krosno są:
- modernizacja i rozbudowa basenów przy ul. Bursaki
- modernizacja stadionu przy ul. Legionów
- budowa sali gimnastycznej przy SP 15 oraz przy ZSP 2
- wybudowanie siłowni plenerowych (Guzikówka, Turaszówka, Polanka)
- modernizacja sali artKina
- zagospodarowanie starego budynku dworca PKP - "Etnocentrum" dla turystów
- zorganizowanie miejsca na imprezy masowe na lotnisku
- zbadanie zasobów wód mineralnych, które mogą znajdować się w ziemiach Krosna
- budowa mieszkań komunalnych i czynszowych
- zagospodarowanie terenów nad Wisłokiem i Lubatówką
- budowa połączenia drogowego strefy ekonomicznej przy ul. Lotników z ul. Witosa i Słoneczną (wraz z przebudową mostu na Lubatówce)
- przebudowa ul. Sikorskiego
- budowa połączenia ul. Bieszczadzkiej i Sikorskiego
- rozpoczęcie budowy węzła drogowego łączącego ul. Okulickiego oraz Skłodowskiej z ul. Podkarpacką (wraz z budową wiaduktu nad linią kolejową i drugą jezdnią)
- przebudowa ul. Wisze
- przebudowa skrzyżowania tzw. "zetki"
- budowa połączenia ul. Żwirki i Wigury z ul. Batorego
- budowa północnych i południowych odcinków dróg obwodowych
- modernizacja dworca PKS - stworzenie centrum przesiadkowego
- rozbudowa sieci monitoringu
- zaplanowanie nowych parków
- wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne
Wśród propozycji programowych są też nie tylko inwestycje, ale także takie działania jak:
- dalszy rozwój i podnoszenie poziomu edukacji (np. wprowadzenie dodatkowej lekcji j. angielskiego codziennie w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz wprowadzenie dla uczniów szkół technicznych zajęć z branżowego języka angielskiego, wprowadzenie zajęć z native speakerem w szkołach)
- działania proekologiczne i higieniczne (np. dotacje dla tych, którzy będą instalować niekonwencjonalne źródła energii, zwiększenie liczby kwietników i zieleni, zwiększenie liczby koszy)
- rozwój sportu (np. wspieranie działalności klubów sportowych, wsparcie finansowe dla drużyn sportowych promujących Krosno)
- wsparcie przedsiębiorczości (np. pomoc dla początkujących przedsiębiorców, rozszerzenie działalności inkubatora przedsiębiorczości)
- zapewnienie miejsc w przedszkolach i żłobkach dla wszystkich dzieci z Krosna
- uruchomienie programu stypendialnego dla studentów, którzy po studiach wrócą do Krosna i będą płacili podatki PIT w Krośnie
- zwiększenie roli konsultacji społecznych z wykorzystaniem Internetu
Wśród ciekawostek znalazła się propozycja wprowadzenia w szkołach zajęć językowych z native speakerami, czyli z obcokrajowcami, dla których dany język jest ojczystym. - Chcemy uczyć nie tylko gramatyki i ortografii, ale przede wszystkim konwersacji. Chcemy, by nasi uczniowie nie bali się posługiwać językiem angielskim - wyjaśniał Bronisław Baran, zastępca prezydenta i kandydat na radnego.
Inna ciekawostka - stworzenie warunków dla twórczej pracy grafficiarzy. - To bardzo często nie wandale, ale artyści uliczni. Potrafią oni kreować na powierzchniach miejskich różne ciekawe, fantazyjne obrazy. Chcemy stworzyć im warunki do twórczości, a tymi działaniami opiekować się będą organizacje pozarządowe - mówił Piotr Przytocki.
Kolejna ciekawostka - zagospodarowanie zaniedbanego budynku dworca PKP Krosno poprzez zorganizowanie "Etnocentrum" we współpracy z gminami ościennymi. "Projekt wychodziłby na przeciw oczekiwaniom turystów, propagowałby rodzimą kulturę, zanikające rzemiosło, regionalne potrawy, lokalne atrakcje i imprezy folklorystyczne. W obiekcie działałaby informacja turystyczna i promocja Krosna oraz sąsiednich gmin. Dla podróżnych przygotowana będzie informacja PKP i automaty biletowe" - czytamy w programie.
Po prezentacji programu portal pytał: - Czy możemy pytać o szczegóły, bo niektóre komitety nie za bardzo chcą o nich opowiadać? Bronisław Baran odpowiedział krótko: - Proszę pytać.
Interesowały nas szczegóły związane z budową kompleksu basenów przy ul. Bursaki. Piotr Przytocki i Bronisław Baran wyjaśniali: - Kompleks basenów otwartych zostanie gruntownie zmodernizowany, bo te baseny od wielu lat czekają na generalny remont. Zostaną one też rozbudowane o funkcje rekreacyjne. Powstanie też całoroczny basen w nowym budynku.
Piotr Przytocki poinformował też, że miasto przygotowuje się do pierwszych odwiertów, które mają dać odpowiedź na pytanie, jakie zasoby wód mineralnych znajdują się w ziemiach Krosna. - Jeśli okaże się, że takie wody mineralne są obecne, to wykorzystamy je na basenach. Taki basen pełniłby wtedy także funkcje odnowy biologicznej i rehabilitacji. Basen będzie też miał część zewnętrzną, z podgrzewaną wodą. Byłaby to atrakcja na zimę. Chodzi o podniesienie atrakcyjności naszego miasta i przyciągnięcie turystów, by zostali tu dłużej niż jeden dzień.
Pytaliśmy też o nowe miejsca pracy: - Czy jest szansa, by w najbliższych 4 latach w specjalnej strefie ekonomicznej pojawił się jakiś spektakularny inwestor? Przytocki: - Myślę, że to będzie krótszy czas. Są zainteresowani, spotykamy się, ale nie mówimy głośno o tych negocjacjach. Poinformujemy, gdy będzie konkretny efekt tych prac. Nasze atuty to bliskość z granicą słowacką i wysoki poziom przygotowania zawodowego absolwentów naszych szkół.
Piotr Przytocki podkreślał też, że wkrótce pojawią się nowe fundusze unijne i miasto chce nadal je pozyskiwać. - Jesteśmy na to przygotowani, mamy doświadczenie, działamy zespołowo i razem tworzymy lepsze Krosno.
16 listopada 2014 r. odbędą się wybory samorządowe. Wybierzemy nowych gospodarzy Krosna: prezydenta i 21 radnych. Portal przygląda się kampanii wyborczej i relacjonuje najważniejsze wydarzenia. zobacz co wydarzyło się do tej pory.