Gawrony powracają na Stary Cmentarz. Sokolnik pojawi się może za rok

Na Starym Cmentarzu gawrony ponownie budują gniazda na drzewach, a zabytkowe pomniki zaczynają być zanieczyszczane ptasimi odchodami. Mieszkańcy, którzy to zgłaszają, martwią się, że lata starań o przepłoszenie tych ptaków pójdą na marne i pytają: "gdzie jest sokolnik?".
Gawrony znowu osiedlają się na Starym Cmentarzu
Anna Twardy

Urząd Miasta Krosna po raz pierwszy zdecydował się na skorzystanie z usług sokolnika pod koniec 2016 roku. Wtedy korony drzew rosnących na Starym Cmentarzu były czarne od chmar gawronów. Ich liczbę szacowano na ponad tysiąc osobników.

- Trudno było przejść nawet ulicą wzdłuż cmentarza, bo taka ilość ptaków stanowiła zagrożenie, że zostanie się zaatakowanym lub zapaskudzonym ich odchodami– wspomina jeden z naszych czytelników. – Zrobiono wtedy trochę porządku, usunięto gniazda, podcięto drzewa, a końcem zimy pojawił się sokolnik z sokołem, który odstraszył ptaki.

W koronach drzew można dostrzec coraz więcej gniazd
Anna Twardy

Akcję płoszenia powtarzano, bo gawrony po kilku miesiącach wracały. Urzędnicy tłumaczyli, że działania przewidziano na trzy lata, bo tyle wynosi minimalny okres „odzwyczajania” ptaków od zakładania gniazd na danym terenie. Sokolnik pojawił się więc na Starym Cmentarzu również w 2018, 2019 i 2020 roku. O tym, jak wygląda jego praca, pisaliśmy m.in. tutaj.

W tym roku zaniepokojeni mieszkańcy zauważyli powrót gawronów. – Ptaki budują nowe gniazda i znowu zaczyna być obrzydliwie – pisze czytelnik. – Dlaczego miasto nie kontynuuje oczyszczania tego terenu? Przecież to zabytkowy cmentarz. Zrobiono przed wejściem piękną tabliczkę informacyjną dotyczącą pięknych grobowców, które znowu będą zanieczyszczone ptasimi odchodami. Ludzie zakrywają groby swoich bliskich foliami. Chyba nie tak powinno być. Żal mi, że miasto odpuściło.

Mieszkańcy niepokoją się, że powróci sytuacja sprzed płoszenia gawronów metodą sokolniczą: zanieczyszczone zabytkowe nagrobki i obawa przed atakiem ptaków
Anna Twardy

Okazuje się jednak, że krośnieński magistrat nie odpuścił walki z gawronami. Są dalsze plany ich płoszenia metodą sokolniczą, jednak są one uzależnione od uzyskania niezbędnego zezwolenia od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. - We wrześniu 2020 r. wystąpiliśmy o wydanie kolejnego zezwolenia na płoszenie gawronów. Do chwili obecnej postępowanie nie zostało zakończone, dlatego też nie została podpisana umowa na te działania – informuje Joanna Sowa, rzecznik UM Krosno.

Sokolnik pojawi się w Krośnie prawdopodobnie wiosną 2022 roku.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
pluszowyprezes
25.03.2021 21:50

Cóż, efekty wycięcia niemal wszystkich drzew rosnących przy ulicy Łężańskiej widać do dziś. Kto by się spodziewał.

pluszowyprezes
na forum od grudnia 2017
malamysza
25.03.2021 16:06

W mieście wciąż ten sam dylemat: oczekiwania mieszkańców w połączenia z koniecznością dbania o estetykę i bezpieczeństwo VERSUS przyroda i zmiany klimatyczne. Czasem ciężko znaleźć kompromis..

malamysza
na forum od listopada 2017
ortodoks
25.03.2021 14:27

Płoszenie gawronów to antyprzyrodnicza bzdura. Skandaliczna od początku.Przypomnę że gawron, wg najnowszej w 2020 roku "Czerwonej listy ptaków Polski" otop.org.pl/wp-content/uploads/2021/01/CLPP_2020_f(...), stał się gatunkiem w zakresie redukcji populacji (spadek odnotowany w 3 pokoleniach czyli około 15 latach), gatunkiem zagrożonym (endangened, EN - kryterium zagrożenia taksonów w Czerwonych listach IUCN czyli Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody). Obecnie w PL gawron ma status określany jako narażony (VU, vulnerable) co i tak mieści go w grupie gatunków zagrożonych, wcześniej w żadnej mierze nie był przypisywany do tych grup. W całej PL jest obecnie zaledwie 400 tysięcy dorosłych gawronów, kiedyś był prawie milion...Walka z ptakami to antyklimatyczna i antyśrodowiskowa działalność, absurdalna w dobie kryzysu klimatycznego. Na równi fatalna ja walka z drzewami, zielenią.Grzegorz Bożek, Miesięcznik Dzikie Życie, dzikiezycie.pl

ortodoks
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)