Dopłat do ciepła nie będzie. W Krośnie jest za tanio

Wiele osób dopytuje się w swoich spółdzielniach mieszkaniowych, czy będą rekompensaty za ogrzewanie. Taką możliwość daje ustawa uchwalona przez rząd, jednak trzeba spełniać kilka warunków, aby się na nią załapać. Krośnianie nie mają co liczyć na obniżkę rachunków za ciepło - u nas już jest tanio.
Mieszkańcy liczyli na obniżki cen ciepła, jednak elektrociepłownia nie może skorzystać z rządowej rekompensaty
Damian Krzanowski

Ciepło do większości bloków dostarcza Elektrociepłownia Krosno. Spółdzielnie, jako beneficjent, pobierają opłaty i rozliczają się z rachunków, jakie wystawia za ogrzewanie Krośnieński Holding Komunalny, właściciel ciepłowni. - Wśród mieszkańców było spore poruszenie, wszyscy oczekiwali obniżki - słyszymy od mieszkanki osiedla Markiewicza. 

Jednak Elektrociepłownia nie może skorzystać z rekompensaty dla przedsiębiorstw dostarczających ciepło mieszkańcom. Powodem jest cena jego wytwarzania, która jest niższa niż ta wskazana w ustawie.

Rekompensata przysługuje przedsiębiorstwom, u których średnia cena wytwarzania ciepła wynosi 103,82 zł/GJ (dla ciepła wytwarzanego z innych źródeł niż gaz ziemny i olej opałowy). W Krośnie ta cena wynosi 84,04 zł/GJ.

Oznacza to, że krośnianie za ciepło płacą MNIEJ niż mieszkańcy miast, których przedsiębiorstwa energetyczne zostały objęte rządową rekompensatą. Nawet po ostatniej podwyżce o ponad 66%, która była w lipcu

– Generalnie mamy taniej. To wszystko jest wynikiem inwestycji ciepłowniczych zrealizowanych przez naszą Spółkę w ostatnich latach i potwierdzeniem tego, że nasze działania były wysoce efektywne. Dzięki temu mamy dzisiaj taniej i płacimy niższe ceny za ciepło niż inne miasta – wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. 

Głównym źródłem zasilania ciepłowni jest biomasa, czyli zrębka drzewa, która jest odpadem w tartakach 
damian krzanowski

Niestety, elektrociepłownia nie wyklucza kolejnych podwyżek cen ciepła, ponieważ surowce kupuje po wyższych cenach niż te, które zostały podane w zatwierdzonych taryfach obowiązujących od 1 sierpnia 2022. 

- Sytuacja na rynku paliw nadal nie jest stabilna. Dalsze wzrosty cen biomasy i miału węglowego mogą zmusić Krośnieński Holding Komunalny do kolejnych podwyżek cen - wyjaśnia Janusz Fic. 

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
davidov
11.10.2022 08:02

czy wy myślicie że to tylko jedna podwyżka, będą następne i tak zrównamy do średniej tylko potem to już dopłat nie będzie. I tak nie dobrze i tak nie dobrze...

davidov
na forum od listopada 2017
Renata Rusinek-marszałek
11.10.2022 07:12

I brawo więcej takich inwestycji, jak widzimy nie ma co liczyć na nasz rząd. Trzeba być przedsiębiorczym i jeszcze myśleć nad innymi rozwiązaniami. Jak sobie sami nie pomożemy to nikt nam nie pomoże. Myślmy a lepiej na tym wyjdziemy.

Renata Rusinek-marszałek
na forum od października 2022
wed
10.10.2022 22:58

Jeśli Jarosław jest tak mądry jak mówi, to ogrzejemy się jego nieskończoną mądrością. Spłynie na nas ciepło z ust samego PolskęZbawa.

wed
na forum od listopada 2017
Nevermore
10.10.2022 21:29

Świetnie, tego oczekiwaliśmi. nieRZĄD sam się wyżywi i ogrzeje.

Nevermore
na forum od listopada 2017
haash
10.10.2022 18:53

Ja-ro-sław... ja-ro-sław... ja-ro-sław!!!

haash
na forum od czerwca 2022
franek
10.10.2022 18:43

I to jest właśnie przykład typowy dla tzw. polskiego ładu i polityki prorodzinnej pis i Kaczyńskiego. Kiełbasa wyborcza robi się coraz grubsza. Dług Polski, ten wewnętrzny zwłaszcza, coraz większy, wódz coraz bardzie nicnierozumiejący. Nawet wożą go chyba do tego słynnego sklepiku osiedlowego. Tzw. spotkania z mieszkańcami to cyrk na kółkach. Choć trzeba przyznać, że nie pałują oponentów. Przynajmniej w świetle kamer, bo teraz każdy ma smartfona i może nagrywać. Podnóżki coraz głośniej klaskający, bo scheda po wodzu coraz bliższa. Klakierzy, ci nawet w wieku 40 - zastanówcie się co odziedziczą wasze dzieci. Bród, smród i ubóstwo. Chyba, że ktoś z was wie, że za kilka lat będzie WIELKI KONIEC. Czyli po nas choćby potop. A te pieprzenia, żeby ocieplać domy, nie kupować węgla (jakiego?!) na zapas, że wszystkim starczy. Dopłaty i zamrażanie podwyżek. To już PRL przez duże P! Kończ Kaczyński i przydupasy i wstydu oszczędźcie. A gawiedź, co pobiera 500+ i większości z tego żyje... Nawet nie chce mi się komentować..

franek
na forum od listopada 2017
PILGRIM
10.10.2022 16:17

W ramach wsparcia dla odbiorców ciepła sieciowego projekt opracowywanej przez Sejm ustawy przewiduje ustalenie ceny ciepła - tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą - w wysokości 150,95 zł za 1 GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym, oraz 103,82 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła. Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji, ustalenie takich wartości oznacza średni wzrost rachunków odbiorców o 42 proc. Jeżeli realne koszty wytwarzania ciepła będą wyższe z powodu wzrostu cen paliw, wytwórcom ciepła stosującym wprowadzane ustawą ceny będzie przysługiwać rekompensata, wynikająca z tej różnicy i sprzedanego wolumenu.

Ci co zainwestowali w mordenizacje i nowe rozwiązania to są bici w d**ę dwa razy , niedość , że ponieśli koszty modernizacji to teraz nie dostaną dopłaty a mieszkańcy zapłacą jak za zboże , bo jak się ma do siebie średni wzrost o 42% do podwyżki o 67% jaki nam naliczono. "PIBAĆ YES"

PILGRIM
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)