OGRZEWANIE

Dopłat do ciepła nie będzie. W Krośnie jest za tanio

Wiele osób dopytuje się w swoich spółdzielniach mieszkaniowych, czy będą rekompensaty za ogrzewanie. Taką możliwość daje ustawa uchwalona przez rząd, jednak trzeba spełniać kilka warunków, aby się na nią załapać. Krośnianie nie mają co liczyć na obniżkę rachunków za ciepło - u nas już jest tanio.
Redakcja Portalu
Mieszkańcy liczyli na obniżki cen ciepła, jednak elektrociepłownia nie może skorzystać z rządowej rekompensaty
Damian Krzanowski

Ciepło do większości bloków dostarcza Elektrociepłownia Krosno. Spółdzielnie, jako beneficjent, pobierają opłaty i rozliczają się z rachunków, jakie wystawia za ogrzewanie Krośnieński Holding Komunalny, właściciel ciepłowni. - Wśród mieszkańców było spore poruszenie, wszyscy oczekiwali obniżki - słyszymy od mieszkanki osiedla Markiewicza. 

Jednak Elektrociepłownia nie może skorzystać z rekompensaty dla przedsiębiorstw dostarczających ciepło mieszkańcom. Powodem jest cena jego wytwarzania, która jest niższa niż ta wskazana w ustawie.

Rekompensata przysługuje przedsiębiorstwom, u których średnia cena wytwarzania ciepła wynosi 103,82 zł/GJ (dla ciepła wytwarzanego z innych źródeł niż gaz ziemny i olej opałowy). W Krośnie ta cena wynosi 84,04 zł/GJ.

Oznacza to, że krośnianie za ciepło płacą MNIEJ niż mieszkańcy miast, których przedsiębiorstwa energetyczne zostały objęte rządową rekompensatą. Nawet po ostatniej podwyżce o ponad 66%, która była w lipcu

– Generalnie mamy taniej. To wszystko jest wynikiem inwestycji ciepłowniczych zrealizowanych przez naszą Spółkę w ostatnich latach i potwierdzeniem tego, że nasze działania były wysoce efektywne. Dzięki temu mamy dzisiaj taniej i płacimy niższe ceny za ciepło niż inne miasta – wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. 

Głównym źródłem zasilania ciepłowni jest biomasa, czyli zrębka drzewa, która jest odpadem w tartakach 
damian krzanowski

Niestety, elektrociepłownia nie wyklucza kolejnych podwyżek cen ciepła, ponieważ surowce kupuje po wyższych cenach niż te, które zostały podane w zatwierdzonych taryfach obowiązujących od 1 sierpnia 2022. 

- Sytuacja na rynku paliw nadal nie jest stabilna. Dalsze wzrosty cen biomasy i miału węglowego mogą zmusić Krośnieński Holding Komunalny do kolejnych podwyżek cen - wyjaśnia Janusz Fic. 

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: