Ciepło do większości bloków dostarcza Elektrociepłownia Krosno. Spółdzielnie, jako beneficjent, pobierają opłaty i rozliczają się z rachunków, jakie wystawia za ogrzewanie Krośnieński Holding Komunalny, właściciel ciepłowni. - Wśród mieszkańców było spore poruszenie, wszyscy oczekiwali obniżki - słyszymy od mieszkanki osiedla Markiewicza.
Jednak Elektrociepłownia nie może skorzystać z rekompensaty dla przedsiębiorstw dostarczających ciepło mieszkańcom. Powodem jest cena jego wytwarzania, która jest niższa niż ta wskazana w ustawie.
Rekompensata przysługuje przedsiębiorstwom, u których średnia cena wytwarzania ciepła wynosi 103,82 zł/GJ (dla ciepła wytwarzanego z innych źródeł niż gaz ziemny i olej opałowy). W Krośnie ta cena wynosi 84,04 zł/GJ.
Oznacza to, że krośnianie za ciepło płacą MNIEJ niż mieszkańcy miast, których przedsiębiorstwa energetyczne zostały objęte rządową rekompensatą. Nawet po ostatniej podwyżce o ponad 66%, która była w lipcu
– Generalnie mamy taniej. To wszystko jest wynikiem inwestycji ciepłowniczych zrealizowanych przez naszą Spółkę w ostatnich latach i potwierdzeniem tego, że nasze działania były wysoce efektywne. Dzięki temu mamy dzisiaj taniej i płacimy niższe ceny za ciepło niż inne miasta – wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
Niestety, elektrociepłownia nie wyklucza kolejnych podwyżek cen ciepła, ponieważ surowce kupuje po wyższych cenach niż te, które zostały podane w zatwierdzonych taryfach obowiązujących od 1 sierpnia 2022.
- Sytuacja na rynku paliw nadal nie jest stabilna. Dalsze wzrosty cen biomasy i miału węglowego mogą zmusić Krośnieński Holding Komunalny do kolejnych podwyżek cen - wyjaśnia Janusz Fic.