Debata radnych o zakazie handlu alkoholem. "Ma pan 1 minutę"

Radni powrócili do sprawy ograniczenia handlu alkoholem w sklepach w godzinach nocnych. Odrzucili propozycję prezydenta, aby ograniczenie obowiązywało od godz. 23.00, a nie od 22.00. Radny Kazimierz Mazur (PiS) sprzeciwił się, aby głos w debacie mógł zabrać dziennikarz Krosno24.pl.
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta - 13 września 2018
Adrian Krzanowski

Przypomnijmy. Niemal 2 tygodnie temu radni przegłosowali ograniczenie w handlu alkoholem w godzinach nocnych. Ustalili, że na terenie miasta Krosna nie będzie można kupić alkoholu na wynos w godzinach 22.00-6.00. Decyzja władz miasta wywołała ogromne kontrowersje. Wiele osób oburzyło się na fakt samego ograniczenia, inni wskazywali na trudności w funkcjonowaniu sklepów.

Prezydent Krosna Piotr Przytocki przedstawił radnym propozycję, aby ograniczenie handlu alkoholem obowiązywało w godz. od 23.00 do 6.00. Powołał się przy tym na opinie przedsiębiorców – takie ograniczenie wprowadzi trudności w organizacji pracy sklepów. Podawaliśmy przykład sklepów Żabka – są czynne do godz. 23.00, a alkohol mogłyby sprzedawać tylko do 22.00.

Radni PiS zaproponowali dalej idący wniosek – aby ograniczenie trwało w godz. od 23.00 do 5.00, bo  - jak się okazuje – na terenie Krosna są też trzy sklepy otwierane przed godz. 6.00. Ten wniosek został jednak odrzucony.

Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Kubit (Klub Samorządowy) otwierając dyskusję przyznał, że temat nie jest "ani przyjemny, ani łatwy" dla wszystkich. - Musimy się z tym tematem zmierzyć. Wszystko, co dzisiaj postanowimy, może być użyte albo za nami, albo przeciwko nam. Decydując się na podjęcie funkcji radnego zdecydowaliśmy się, że takie okoliczności mogą mieć miejsce.

Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna, przyznał, że cieszy się z publicznej dyskusji na temat handlu alkoholem w godzinach nocnych. - Mieszkańcy zaczęli się interesować tym, co się dzieje w mieście. To duży plus. Oznajmił, że każdą decyzję można będzie "skorygować" w przyszłości.

Anna Dubiel (Klub Samorządowy) zauważyła, że uchwała o ograniczeniu handlem alkoholem była procedowana zbyt szybko. - Zakazami i nakazami nie zlikwidujemy problemu. Od pewnych spraw są służby porządkowe.

Anna Dubiel
damian krzanowski / archiwum

Adam Przybysz (PiS) stwierdził, że nie ma się co bać, że po 22.00 nie będzie można kupić piwa. - Jeśli ktoś chce się napić, to sobie kupi przed 22.00 tyle piw, że po tej godzinie się napije. Podobnie wypowiadał się Marcin Niepokój (Klub Samorządowy): - Jak ktoś będzie chciał, to pójdzie do restauracji, zapłaci 6-8 zł za piwo i się dobije. Też będzie niebezpiecznie. Tomasz Biały (PO) zauważył, że osobom nietrzeźwym alkoholu i tak nie wolno sprzedawać.

Sławomir Bęben (niezależny) stanął w obronie pracowników zakładów, które kończą zmianę o 22.00. - Oni nie mają czasu w ciągu dnia, żeby sobie kupić tyle piw, ile chcą.

Kazimierz Mazur (PiS) stwierdził, że skracanie godzin ograniczenia ma na celu „usunięcie po cichu” uchwały podjętej 2 tygodnie wcześniej. - Proponuję pójść na całość. Wpiszmy zakaz od 23.00 do 23.01. Albo wpiszmy 29 lutego każdego roku. Też będzie ograniczenie.

Wypowiedział się też o klientach sklepów z alkoholem: - Dzisiaj zbiera się podpisy pod Żabkami, żeby znieść uchwałę. Podpis jest łatwiej zostawić, niż wypełnić ankietę. Pewnie niektórzy ankiety nie potrafiliby wypełnić. Nawiązał w ten sposób do niskiej frekwencji w konsultacjach społecznych.

Wiele miejsca poświęcił publikacjom w lokalnych portalach internetowych.  Radnego Mazura zabolał tytuł publikacji w Krosno24.pl "Władze uległy krzykliwej mniejszości". - Władze ulegają krzykliwej mniejszości dzisiaj. Nie wtedy. Pozwoliłem sobie policzyć komentarze pod artykułami: 32, 25, 86. To są ciągle te same osoby. Jeżeli komuś się nie chce nawet komentarza napisać, to o czym mówimy?

O głos poprosili na koniec właśnie dziennikarze lokalnych portali, którzy zaangażowali się solidarnie przeciwko ograniczeniu handlu alkoholem: Piotr Dymiński (Krosnocity.pl) i Adrian Krzanowski (Krosno24.pl).

- Jaki chcemy rozwiązać problem poprzez wprowadzenie takiego zakazu? Jakie mamy dane dotyczące jego przyczyn? Czy za rozbicie szyby na przystanku odpowiada osoba, która zakupiła alkohol o 22.00 w sklepie? A jak będzie zakaz, to ta szyba będzie cała? Czy mamy dane, że jest związek przyczynowo-skutkowy między jednym a drugim? Czy środek zaradczy w postaci zakazu będzie skuteczny? Jakimi kryteriami chcemy ocenić efekt?  – pytał retorycznie Piotr Dymiński. Poinformował też, że obywatelski wniosek o uchylenie całej uchwały podpisało już ponad 700 osób, a podpisy są nadal zbierane.

Zbigniew Kubit, Kazimierz Mazur
damian krzanowski / archiwum

Kazimierz Mazur (PiS) sprzeciwił się, aby głos w dyskusji mógł zabrać Adrian Krzanowski, dziennikarz Krosno24.pl. Najprawdopodobniej, zdarzyło się to po raz pierwszy w historii krośnieńskiego samorządu. Radni odrzucili ten sprzeciw, ale przewodniczący Rady Miasta ograniczył wypowiedź do 1 minuty.

- Nie mamy pełnej diagnozy sytuacji – powtarzał Adrian Krzanowski. - To co państwo chcą zrobić przypomina pacjenta, który przychodzi do lekarza z kaszlem, a on mu ucina nogę, żeby nie wychodził na zewnątrz. Bo być może się przeziębi. Tu trzeba szczegółowej diagnozy.

Wyjaśniał, jak to powinno wyglądać, stosując tzw. innowacje społeczne. - Robi się diagnozę, która nie trwa tydzień, dwa, ale kilka miesięcy. To są obserwacje okolic sklepów. To są rozmowy z mieszkańcami sąsiadującymi ze sklepami. To jest współpraca z patrolami policji. To są kontrole straży miejskiej. To jest wiele szczegółowych działań, dzięki którym będzie można opisać konkretne problemy.

Podał przykładowe, szczegółowe rozwiązania: - Mieszkańców trzech bloków obok sklepu „A” należy poinformować o numerze telefonu, pod który mają pilnie dzwonić w przypadku zakłócenia ciszy nocnej. Być może okaże się, że trzeba nasilić patrole straży miejskiej w okolicach sklepu „B” i „C” w godzinach wieczornych w weekendy.

- To nie jest łatwe, ale należy tego dokonać. Mogę za darmo pomóc Urzędowi zrobić taką analizę – zadeklarował Adrian Krzanowski, z wykształcenia socjolog. Zaapelował też o całkowite uchylenie uchwały o ograniczeniu handlu alkoholem: - W ostatnim czasie miasto Krosno poważnie ucierpiało na wizerunku. To kolejna inicjatywa, która ośmiesza samorząd i wprowadza zamęt w mieście. To nie rozwiąże problemu - ucinamy pacjentowi nogę na żywym organizmie.

Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna, twierdził, że miasto dysponuje szczegółową mapą zagrożeń. – Być może faktycznie nie przedstawiliśmy zbyt wielu informacji na sesji.

Adrian Krzanowski odpowiedział też radnemu Mazurowi, dlaczego tak mało ludzi wzięło udział w konsultacjach społecznych:

Krośnianie na co dzień pracują i nie mają czasu wypełniać ankiet. Nikt sobie nie wyobrażał, że takie ograniczenie wejdzie w życie. To się nie mieściło w głowach mieszkańców.

Ostatecznie radni odrzucili propozycję prezydenta, aby zakazać handlu alkoholem w sklepach w godz. od 23.00 do 6.00 (5 za, 7 przeciw, 4 wstrzymujące się, 4 osoby nie wzięły udziału w głosowaniu).

Oznacza to, że nadal wiążąca jest uchwała sprzed 2 tygodni o zakazie sprzedaży alkoholu w sklepach w godz. od 22.00 do 6.00. Uchwała nie weszła jednak jeszcze w życie. Stanie się to najprawdopodobniej na przełomie września i października.

Robert Hanusek, Marcin Niepokój
damian krzanowski / archiwum

Radni będą musieli jednak powrócić do sprawy na kolejnej sesji, która odbędzie się końcem września. Czworo radnych: Robert Hanusek, Anna Dubiel, Piotr Grudysz (Klub Samorządowy) i Tomasz Biały (PO) złożyli bowiem inicjatywę uchwałodawczą, aby całkowicie uchylić decyzję z 31 sierpnia o ograniczeniu handlu alkoholem.   

Gdyby końcem września taka uchwała została przegłosowana, to sytuacja wróciłaby do stanu sprzed 2 tygodni. Sklepy nadal mogłyby handlować alkoholem w godzinach nocnych.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person wladt
15.09.2018 18:52
nobody997

"Prawda jest,ze alkohol to dramaty rodzin/awantury w domach,pobicia,rozwody,hazard,zakłócanie ciszy nocnej."

Alkohol to też choroby weneryczne, wojny, głód, syf na ulicach, wypadki drogowe - to dlaczego nie zakazać wogóle spożywania alkoholu w całej  Polsce i przez cały czas? Przecież to o czym piszesz nijak się ma do zakupu alkoholu po 22 do 6 rano!!!

Te dramaty, awantury pobicia a w szczególności rozwody i hazard ma miejsce w dzień. KROSNO TO NIE JEST "LAS VEGAS" czy "NOWY YORK"!!!

Pomyśl. Jakbyś żył w Holandii np. w Amsterdamie to jeszcze by Ci ćpuny przeszkadzały. Tam nie ma prohibicji a ludzie żyją dobrze, chwalą sobie, nie ustanawiają jakichś idiotycznych uchwał ani zakazów. Dobrze by było, żeby radni zajęli się czymś poważniejszym od np. tego gdzie kościół postawić, ile upustu dać diecezji, gdzie ustanowić płatne parkingi czy kiedy i gdzie kupować alkohol. To nie są sprawy radnych... no chyba że mają krewnych prowadzących knajpy/puby gdzie to samo piwo zamiast za 2 PLN kupi się za 6 PLN i w ten sposób nasili się zysk... ale to uderzy w mieszkańców a wszystko reszte pozostanie bez zmian.

person
wladt
na forum od marca 2018
star
person manou
15.09.2018 18:08

Młodzież ucieka z Krosna szukając lepszej przyszłości w dużych miastach .Zostaniemy sobie z pustym szkłem, zakazami ,z zadufanymi w sobie włodarzami.Na szczęście władza nie jest dana im na zawsze.

person
manou
na forum od lutego 2018
person nobody997
15.09.2018 17:19

Jeśli oceniamy radnych tylko przez pryzmat debaty o ograniczeniu alkoholu to niewiele z tego wynika.0cena radnego powinna być praca na rzecz miasta i dzielnicy,a nie mówienie co by zrobił i ciągła krytyka.Prawda jest taka,ze alkohol to dramat niektórych rodzin,pobicia,rozwody,zakłócanie ciszy nocnej,tym którzy wypoczywają i wcześnie kłada sie spać.Wiec ograniczenie alkoholu od 22do 5 czy 6 rano wydaje sie sensowne,po tym jak każdy mógł sie wypowiedzieć podczas konsultacji społecznych,a nie po fakcie.Dziwi głosowanie osób wymienionych w artykułach tutaj i na konkurencji.Wyjcie naprzeciw sklepom od 23 do6 czy 5 rano to niezły pomysł myśle.Moja rodzina ceni sobie ciszę nocna i spokój i to nam odpowiada.

person
nobody997
na forum od listopada 2017
person look7
15.09.2018 17:01

Czy stacje benzynowe na terenie Krosna też obejmie ten przepis ? Kto będzie chciał pojedzie na Orlen do Korczyny i kupi :-). Może zarobią taksówkarze. Wtedy taki alkohol będzie droższy, ale cóż :-). Zakazami to można sobie d.  utrzeć. Kto będzie chciał sposób znajdzie. No może paru będzie trzeźwiejszych.

person
look7
na forum od listopada 2017
star
person wladt
15.09.2018 16:44

Kazimierz Mazur (PiS): "Podpis jest łatwiej zostawić, niż wypełnić ankietę. Pewnie niektórzy ankiety nie potrafiliby wypełnić."

To, że niektórzy nie mają dostępu do internetu i nie wypełnili ankiety jest winą samorządu ponieważ:

1. Sprawa przed uchwałą nie była nawet dostatecznie podana do informacji publicznej. Mało kto wiedział o niej dopuki uchwała została już przegłosowana

2. Nie wszyscy mają dostęp do internetu - ja mam a i tak dowiedziałem się po fakcie.

3. Pewnie, że łatwiej jest zebrać podpisy  niż wypełniać ankiety (sami tak zresztą zrobiliście).

4. Nie można wyrzucać mieszkańców poza nawias społeczny tylko dlatego, że nie umieją wypełnić ankiety.

5. Za mało jest w krośnie miejsc z hot spotami - dlaczego miasto nie inwestuje w dostęp do internetu dla wszystkich mieszkańców?

6. Dlaczego miasto nie rozesłało ankiet do mieszkańców? Jakoś gazetka z Lidla była u mnie w skrzynce a ankieta nie.

7. Można było posłać ankieterów skoro pan radny twierdzi, że nasze krośnieńskie społeczeństwo jest tak wycofane w rozwoju, że nie umie wypełnić ankiety.

person
wladt
na forum od marca 2018
star
person gresiek
15.09.2018 14:31

W usa była prohibicja,za komuny od 13tej a i tak wóda lała się strumieniami.Dobry krok dla bimbrowników i meliniarzy...popieram.

person
gresiek
na forum od listopada 2017
person konkretny
15.09.2018 13:37

Panie Mazur pora na polityczną emeryturę.

person
konkretny
na forum od listopada 2017
person wed
15.09.2018 13:00

O czym tu dyskutować  ? Czyżby piwo kupione po 22 było bardziej szkodliwe od tego kupionego po 20 ? 200 myślących inaczej coś sobie ubzdurało ( czyli 99,5 % mieszkańców Krosna jest przeciw) i mamy się do tego stosować ? Czy to oznacza, że gdyby 300 psychicznych chciało np zasypać Wisłok to Rada Miasta też by klepnęła ten "obywatelski" projekt ?

person
wed
na forum od listopada 2017
star
person sagan
15.09.2018 11:18

A.Dubiel,R.Hanusek i pozostali dwaj macie moje i nie tylko moje poparcie,chociażjestem abstynentem to jestem zwolennikiem pewnej swobody i wolności,Macie i będziecie mieli nasze glosy .Mazur już ma kilka głosów do tyłu bo przekonałem kilku moich znajomych aby nie wspierać tej durnoty idącej z góry.Nie chcemy  piotrowiczów i misiewiczów tutaj w krośnie.Panie Prezydencie więcej stanowczości i odwagi.

person
sagan
na forum od listopada 2017
person stalowymściciel
15.09.2018 00:36

Na najbliższej sesji Wielce Szanownej Rady Miasto proszę uchwalić godzinę policyjną.

person
stalowymściciel
na forum od września 2018
person Niki_Manifesto
14.09.2018 23:37

Ten ponury radny zawsze w czarnym garniturze (jak jego prezes) chciał zabłysnąć, być primabaleriną w tym kontrowersyjnym spektaklu baletowym. I rzeczywiście, zabłysnął groteskowo. Uprzedzony do pewnych mediów pewnie nie uświadamiał sobie, że wypowiada się publicznie do ludzi, na sesji jako radny, a nie prywatny Kaziu, a słowa zakazujące dziennikarzowi swobody wypowiedzi dotrą do obywateli, wyborców (właśnie ułatwił im wybór, selekcję), dzięki czemu ludzie będą o tym czytać i dyskutować o tej postawie na granicy norm społecznego zachowania, której motywy są wyraźne. PiS nie buduje. Zakazami niczego i nikogo się nie nauczy i nie oduczy, ani nie poprawi bezpieczeństwa na ulicach. To mrzonki, panie radny. Nikt już tego nie kupuje.

Takie czasy, takich mamy radnych. Dla niektórych najwyższa pora schować się za kurtynę, nie zajmować miejsca zaangażowanym. odważnym, dynamicznym o szerokich horyzontach, nie zajmować czasu ludziom. To nie czasy dla PiSu.

Kto pisał im te dialogi o pojeniu się piwem i dobijaniu po pracy, bajdurzeniu o niechęci do trudnych pytań w  ankiecie, liczeniu komentarzy pod artykułami? Oooojjj to jest żenujące. Tylko do tego sprowadza się ten zapis? Nierzeczowo, nierzeczowo.

person
Niki_Manifesto
na forum od listopada 2017
starstarstar
person kurnachata
14.09.2018 23:02

To się podziało. Wybory samorządowe z bitwą o nocny alkohol w tle. Krosno Miasto Pustego Szkła bo po godzinie 22 już nic do niego nie wleją a impreza mogła zacząć się o godzinie 20, bardzo wcześnie.

person
kurnachata
na forum od listopada 2017
starstar
person MaczetorRK
14.09.2018 22:01

jak dla mnie ten zakaz moglby byc nawet od godz 20. bo wkur... mnie te zule pod żabkami i drą te mordy. od 22:00 jest cisza nocna i dlaczego ja czyli zwykly obywatel mam sluchac jakis pijanych burakow ktorzy ida tylko po piwo bo nie kupia sobie na zapas. 

person
MaczetorRK
na forum od listopada 2017
person wladt
14.09.2018 21:07

"Radny Kazimierz Mazur (PiS) sprzeciwił się, aby głos w debacie mógł zabrać dziennikarz"

Tak wygląda wolność słowa według PiS w "wolnej" Polsce. Zakaz handlu w niedziele, zakaz sprzedaży alkoholu, zakaz otwartego wypowiadania swoich myśli... co dalej? Jakiej "wolności" jeszcze doświadczymy w naszym "wolnym" kraju?

person
wladt
na forum od marca 2018
star
person reaktywator
14.09.2018 21:03

Przewodniczący Rady Miasta  - "Ma pan 1 minutę" - ryba śmierdzi od głowy, następna debata nocna, Kuchcińskiego, Jakiego i Piotrowicza zaprosicie, to już ta opcja?

W swoim wpisie z 13.09.2018 08:14 napisałem, choć żądnym radnym nie jestem -

- "NO dobra, przegłosujcie sobie od 23.15 - 23.17"

Kazimierz Mazur (PiS) stwierdził - Proponuję pójść na całość. Wpiszmy zakaz od 23.00 do 23.01

Ktoś kiedyś powiedział - „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić.”

person
reaktywator
na forum od listopada 2017
person tereska
14.09.2018 20:23

Brawo radni Klubu Samorządowego!!!brawo Pan Krzanowski!!!,,,madrość i rozsądek zawsze sie obronią i zyskają przychylność mieszkańców (przyszłych wyborców)

person
tereska
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (68) forward