Chrupiąca skórka i delikatny aromat. Krośnianie wybrali „Chleb Farmera”

Piekarnia Anwit w Chorkówce wypieka „Chleb Farmera” dopiero od około dwóch miesięcy, ale już zdążył on zdobyć serca mieszkańców Krosna. Uznali, że powstające na zakwasie pieczywo pszenne z dodatkiem nasion i płatków zasługuje na miano „Ulubionego Chleba Krośnian”.
Witold Ulanowski prezentuje "Ulubiony Chleb Krośnian 2020"
Damian Krzanowski

Mieszkańcy głosowali w sobotę i niedzielę (29-30.08) przed budynkiem Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Krośnianie do wyboru mieli pieczywo z siedmiu piekarni rzemieślniczych zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych. W głosowaniu wzięło udział ponad 200 osób. Zwycięski bochenek zdobył 36% głosów.

„Chleb Farmera” to pieczywo pszenne z dodatkiem siemienia lnianego, pestek dyni, nasion słonecznika, płatków owsianych i jęczmiennych oraz zakwasu piekarskiego. Jego receptura powstała niedawno, bo dwa miesiące temu. - Pomysł jest wspólny, całej załogi. Po prostu co jakiś czas wprowadzamy nowy chleb do naszej oferty – mówi Witold Ulanowski, właściciel zwycięskiej piekarni Anwit. - Powstaje on w ten sposób, że do gotowej receptury na pszenne czy żytnie pieczywo dodajemy różne składniki.

„Chleb Farmera” to pieczywo pszenne z dodatkiem siemienia lnianego, pestek dyni, nasion słonecznika, płatków owsianych i jęczmiennych oraz zakwasu piekarskiego
DAMIAN KRZANOWSKI

- Chleb ma chrupiącą skórkę i delikatny aromat – dodaje Bartosz Wójcik, kierownik piekarni. - Dzięki prozdrowotnym składnikom zachowuje swoją świeżość na dłużej. Wilgotność miękiszu (środka chleba) zawdzięcza działaniu zakwasu. Nie ma tutaj żadnych polepszaczy chemicznych, są tylko naturalne składniki.

„Chleb Farmera” jest wypiekany codziennie zarówno na dziennej zmianie do południa, jak i nocnej. Można go kupić w większości sklepów sieci: Delikatesy Centrum, Zielony Koszyk, Frac, Groszek, a także w Delikatesach Premium Nasz Sklep w Korczynie, w Atlanticu w Dukli, Delikatesach w Chorkówce oraz w piekarni, gdzie kosztuje 3,60 zł. W innych punktach sprzedaży może być droższy.

Zwycięska piekarnia otrzymała honorowy certyfikat, którym może posługiwać się przez rok. - Cieszymy się z nagrody. To jest docenienie naszej pracy – mówi Bartosz Wójcik.

Bartosz Wójcik, kierownik piekarni Anwit
DAMIAN KRZANOWSKI

Coraz więcej osób pyta o zwycięski chleb. Na początku wypiekano 50 sztuk dziennie, teraz już 200. - Taka piekarnia jak nasza może konkurować z sieciówkami tylko jakością. I to się sprawdza, jeżeli ludzie potrafią przyjechać do nas po jeden chleb, który im smakuje – mówi Bartosz Wójcik.

Anwit powstała w 1993 roku, kiedy to Andrzej Ulanowski przejął piekarnię Gminnej Spółdzielni, która działa w Chorkówce od 1968 roku. W 2000 roku piekarnią zaczął zarządzać syn pana Andrzeja, Witold. 

To trzecia wygrana Anwitu w konkursie „Ulubiony Chleb Krośnian”. Piekarnia zajęła zwycięskie miejsce w pierwszej edycji w 2006 roku dzięki pieczywu staropolskiemu oraz w 2014 roku. Zwyciężyła wtedy chlebem żytnim pytlowym.

Drugie miejsce z 15% głosów zdobył „Chleb domowy. Po prostu chleb… tylko tyle i aż tyle” z Eko Piekarni Kiełtyka. Jest to chleb wypiekany z kawałka ciasta bezpośrednio na trzonie pieca. Ma grubą, twardą skórkę i delikatny, lekko wilgotny miękisz. Składa się z 80% mąki żytniej i 20% mąki orkiszowej.

Piekarnia Anwit powstała w 1993 roku w budynku należącym do Gminnej Spółdzielni
DAMIAN KRZANOWSKI

Trzecie miejsce należy do „Chleba pszennego z dodatkiem suszonych pomidorów” z Piekarni Rodzinnej Guzik, który uzyskał 12% głosów. Ma on charakterystyczny wilgotny i równomierny miękisz z dodatkiem płatków ziemniaczanych oraz naturalny kwas żytni.

Pozostałe chleby, które brały udział w konkursie to:

  • „Chleb Drwalski – żytnio-pszenny” z piekarni Mariana Krukierka
    Składniki: mąka pszenna typ 750, mąka żytnia typ 720, otręby pszenne, nasiona słonecznika, nasiona soi, siemię lniane, drożdże, cukier, sól, woda;
  • „Chleb żytni na kwasie” z piekarni Macieja Muni
    Składniki: mąka żytnia typ 720 (61%), woda, sól, drożdże, bazylia;
  • „Chleb Lany z Kminkiem żytnio-pszenny” z piekarni Wiesławy i Jerzego Sajdak
    Składniki: mąka żytnia 720, woda, mąka pszenna 750, drożdże, sól, kminek (0,6%);
  • „Chleb Mieszany” Pytlowy Baltonowski z Piekarni Kopacz
    Składniki: mąka pszenna, mąka żytnia, drożdże, woda.
Krośnianie wybierali spośród chlebów z siedmiu piekarni
ARCHIwuM MUZUEM RZEMIOSŁA

Konkurs „Ulubiony Chleb Krośnian” jest organizowany od 2006 roku. Jego pomysłodawcami są Muzeum Rzemiosła w Krośnie i Krośnieński Cech Rzemiosł Różnych. Nawiązuje on do piekarskich tradycji miasta i promuje regionalne wypieki. Od 14 lat towarzyszył on międzynarodowemu świętu kultur pogranicza – Karpackim Klimatom. W tym roku impreza nie odbyła się z powodu epidemii, więc konkurs zorganizowano w ramach akcji #odkryjkrosno.

To nie jest pierwsza wygrana Piekarni Anwit w konkursie „Ulubiony Chleb Krośnian”. W 2014 roku zwyciężyli chlebem żytnim pytlowym, zaś w 2006 roku pieczywem staropolskim
DAMIAN KRZANOWSKI
WZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
Burn
07.09.2020 06:57

Gratulacje Wiciu! Oby tak dalej.

Burn
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)