749 km jazdy na 1 litrze etanolu. Dokonali tego studenci z Krosna

Studenci PWSZ w Krośnie skupieni w Kole Naukowym Rotor pobili swój własny rekord długości trasy przejechanej bolidem na 1 litrze etanolu. Na zawodach w Holandii przebyli 749 km i zdobyli pierwsze miejsce w Europie!
Bolid "Piła" zbudowany przez studentów krośnieńskiej PWSZ
koło naukowe rotor - pwsz krosno

Przypomnijmy. Na krośnieńskiej uczelni w 2016 roku został zbudowany bolid, który ma za zadanie przejechać jak najdłuższą trasę na 1 litrze etanolu. Co roku, studenci, przy współpracy z wykładowcami i lokalnymi firmami, starają się unowocześniać pojazd i startować w międzynarodowych zawodach dla studentów organizowanych przez koncern paliwowy Shell

W 2016 bolid "Piła" przejechał 133 km, rok później 306 km, w 2018 było to już 498 km. W tym roku na zawodach Shell Eco Marathon w Holandii (24.05) bolid przejechał aż 749 km. Krośnieńskiej drużynie zapewniło to 1. miejsce w Europie wśród prototypów zasilanych etanolem oraz 2. miejsce wśród prototypów zasilanych silnikami spalinowymi.

Na holenderskim torze pojazdem kierowała Agata Szymbara z 3. roku górnictwa i geologii
koło naukowe rotor - pwsz krosno

- Konkurencja była duża, bo w zawodach brało udział 60 zespołów z całej Europy. Nasza drużyna była jedyną z Polski – opowiada Krzysztof Ochałek z Koła Rotor. Zawody w Holandii pełnią rolę kwalifikacji do głównej rywalizacji pojazdów w Londynie. Krośnieńskiej ekipie nie udało się jednak ostatecznie wyjechać do Anglii ze względu na awarię silnika.

Jakie zmiany dokonali studenci w tym specyficznym pojeździe? – Udało się go „odchudzić” o 4 kg. Usztywniliśmy ramę bolidu, zmieniliśmy układ kierowniczy oraz mechanizm przeniesienia napędu. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszyliśmy straty w mocy silnika, jak i tarciu. Zastosowaliśmy inne sprzęgło - jednokierunkowe. Zmodernizowaliśmy też oprogramowanie naszego silnika. Znacznie wpłynęło ono na jego pracę, jak i spalanie – wyjaśnia Michał Hebzda, członek ekipy technicznej.

W Kole Naukowym Rotor działają studenci różnych kierunków m.in. zarządzanie czy górnictwo i geologia
koło naukowe rotor - pwsz krosno

Nad sukcesem pracowała kilkunastoosobowa grupa studentek i studentów z różnych kierunków PWSZ. Pomagali im wykładowcy oraz lokalne firmy, które zapewniły nie tylko środki finansowe, ale także dostęp do nowoczesnych urządzeń oraz technologii.

Studenci z Koła Naukowego Rotor mają już następne ambitne plany na unowocześnianie pojazdu: – Chcemy zaprojektować i zbudować własny silnik, w którym wiele elementów będzie wykonanych ze stopów tytanu. Projektujemy podwozie samonośne, czyli monokok. Będzie ono wykonane z włókna węglowego. Już w tym momencie pojazd wart jest ponad 100 tys. zł.

Kolejne zawody organizowane przez Shell odbędą się za rok w Londynie. Uczestniczy w nich kilka tysięcy studentów z Europy.

Rekord świata w jeździe na 1 litrze paliwa został ustanowiony w 2004 przez zespół z Francji i wynosi 3410 km. Rekord Polski należy do ekipy z Łodzi. To 837 km przejechane na silniku napędzanym 1 litrem benzyny.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person jaluki
14.06.2019 14:24

G R A T U L A C J E  !!!!!!! ŻYCZĘ PRZEKROCZENIA 1OOO km/ 1litr.

POWODZENIA !

person
jaluki
na forum od lutego 2018
WSZYSTKIE KOMENTARZE (6) forward