DYSKUSJE
Rynek „salonem Krosna”. Pomysły na jego reaktywację
wokol_krosna
01.08.2020 14:29

Czy jest szansa, że redakcja przekaże zamieszczone tu propozycje i uwagi do osób pracujących nad projektem? Bo niestety nie mają własnej strony internetowej - a szkoda, wymiana myśli z mieszkańcami byłaby wskazana.

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
stefan78
31.07.2020 07:01

Smutna prawda jest taka ze rynek umarł nie wczoraj czy przedwczoraj, a wiele lat temu. W sezonie, gdy mamy najazd ''turystów'' z Belgii Holandii czy UK jeszcze coś się dzieje a od października tylko wiatr hula między pustymi ławkami. A wszystkiemu winne ceny. Rozumiem włascicieli lokali- oplacic czynsz, pracownków, rachunki i jeszcze cos zarobić (nikt nie prowadzi wolontariatu) nie jest najlatwiejszą rzeczą na świecie. Miejscowi tyrający w lokalnych obozach pracy nie bardzo mogą pozwolić sobie na luksus wypicia kawy czy piwa za kilka zł codziennie. Bolesna prawda jest taka, że w Krośnie nigdy cudów nie było, ale w ostatniej dekadzie nasza mieścina stała się dziurą zabitą deskami (przepraszam jeśli kogoś urazilem) oferującą jedynie bezrobocie lub tyranie ponad sily za minimum, z której można jedynie wyjechać bo trudno się łudzić ze jeszcze coś na lepsze się tutaj zmieni.

stefan78
na forum od listopada 2017
wokol_krosna
30.07.2020 23:13

Do krosnal: może kamery nie pokazują wszystkiego, a na pewno nie pokażą atmosfery. Ja piszę o własnych doświadczeniach z ostatnich kilku dni (i z kilku poprzednich wakacji) - godz. 16, 18, 20, 21 - cały czas wiele osób. Co do dojścia od Legionów - czy ruchome schody w CDSie nie działają? Bo są sposobem na szybkie dotarcie na rynek.

- Wrócę jeszcze do lokali na starówce. Myśle, że wsparcie finansowe jest konieczne (w postaci ulg, dopłat itp (skoro może być wsparcie dla bezrobotnych, inkubator i inne formy, to tu też się coś znajdzie).

- Ale poza tym liczy się jakość restauracji, sklepu czy usług. Ludzie przychodzą do miejsc, gdzie jest ładnie i sympatycznie, gdzie można kupic coś drogiego, ale i taniego (np dla studentów), a mimo to obsługa jest miła. Przykładowo - restauracyjka z ogrodem zimowym ma klientów nawet w zimie. Więc można. Jedna z lodziarni ma lokal poza rynkiem, w bardzo niekorzystnym miejscu, bez parkingu, a mimo to słyszę opinie zachwyconych osób, które idą tam kilka razy w tygodniu, bo codziennie jest inny smak lodów, np. z lawendą. Sklepy czy bary wyglądem i obsługą przypominajace komunizm nikogo nie zachęcą, mimo korzystnej lokalizacji nie utrzymają się. Ale jeśli będzie dobry fryzjer czy krawcowa, chętni się pofatygują.

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
sunsabik
30.07.2020 20:41

Na gadaniu się zaczęło i na gadaniu się skonczy-jak zawsze. Nic nowego. Póki co gasimy światła i likwidujemy MKS. Pogratulować pomysłu. Może czas zlikwidować urząd miasta i całe zaplecze decyzyjno-burokratyczne?

sunsabik
na forum od listopada 2017
krosnal
30.07.2020 17:27

Do wokol_krosna: Nie przejdę się, bo nie mam gdzie zaparkować a z Legionów nie będę kulał na rynek, ale żeby sprawdzić te fantastyczne wieści o żyjącym rynku przeglądnąłem widok z kilku kamer live na rynek, godz.17,20. Zapewne droga Pani, drogi Panie, żyjemy chyba w innym mieście.

krosnal
na forum od listopada 2017
dariuszek
30.07.2020 16:43

Co zrobić aby ożywić rynek? Należy stworzyć radę która się tym zajmie. A na poważnie to rynek miał ożywić CDS a zamiast ożywienia są długi . Oszczędzamy jak możemy gasimy światła a efekt ten sam jak miasto ma jakieś pieniądze to kolejna rzeźba.

dariuszek
na forum od listopada 2017
Woju
30.07.2020 15:14

Kolejny nieudany pomysł. Brak pomysłu na Krosno mają rządzący. Miasto to nie proste chodniki i drzewa.

Woju
na forum od listopada 2017
jan77
30.07.2020 14:48

Uczestnictwo we wszelakich rozdyskutowanych gremiach i na forach traci dla mnie, z roku na rok sens, gdyż staje się tzw. „biciem piany”.

Sprawa ożywienia Starówki jest mi bardzo bliska. Od 30 lat staram się utrzymać kamienicę /zabytek/, który nabyłem w stanie agonalnym. Centrum miasta, Rynek wydawał mi się miejscem godnym, aby nie tylko tam zamieszkać, ale ratować cząstkę dziedzictwa Krosna i nadać jej nową jakość. Nie opierałem swoich marzeń o filantropie. Zaciągałem drogie pożyczki na remont licząc na to, że nie umrze ta najstarsza część miasta, która przetrwała trzy pożogi i liczne najazdy.

Pod koniec XX wieku zaczęła się agonia. Rynkiem postanowiły zająć się Samorządowcy. Przejęci tym faktem archeolodzy dokonali rozległej wiwisekcji, na dającym jeszcze wtedy oznaki życia Rynku i spowodowali, że musieliśmy ogłosić jego pogrzeb. Nastał wiek XXI wieku. Zmienił się Prezydent, wyłoniony w wyborach bezpośrednich. Miało być to światełko w tunelu. I nic d.., ciemność. Wybrukowany plac Rynku, nowe trotuary, lampy, puste ławeczki, lokalowe pustostany /ok. 70%/, zakazy, chronione strefy, monitoring i hulający wiatr…

Problemu obumarłej Starówki nie rozwiążą pomysły zgłaszane przez kolejne gremia, powoływane przez władze, która nie słucha tych, którzy jeszcze na niej żyją. Jest ich coraz mniej. Nikt tam się nie chce osiedlać, tworzyć pensjonaty, zakładać sklepy, bary, usługi itp. To co jest największym problem, oprócz wymagań jakie stwarza strefa tzw. parku kulturowego, to miejsca parkingowe dla mieszkańców, interesantów i turystów. Ten problem, który może pogodzić koncepcję „salonu” z zasiedleniem Starego Miasta, może rozwiązać jedynie duży, bezpieczny, podziemny parking pod Starówką oparty o technologię np. „ścian szczelinowych”. Kopiec na którym stoi Stare Miasto, wydaje się być do tego stworzonym.

Pomysły zgłaszane na forum i przy wszelakich okazjach, nabiorą sensu wtedy, kiedy na Starówkę zacznie wracać życie w postaci ludzi, którzy zechcą się tam osiedlać i tworzyć miejsca dla tych, którzy ją zapragną odwiedzić.

jan77
na forum od maja 2018
LoloBolo
30.07.2020 12:18

Samochodów parkujących na trawniku i wystających na chodnik i drogę dla rowerów też SM ani milicja nie widzi na Krakowskiej a założę się że tamtędy wiele razy dziennie przejeżdżają.

LoloBolo
na forum od listopada 2017
orlandus
30.07.2020 10:32

Do popieram masz rację ścieżkami rowerowymi nie powinni chodzić piesi a czy rowerzyści powinni jechać ulicą gdy jest droga dla rowerów???? Nie wiem może są jakieś inne przepisy, Do tych którzy nie dość że nie stosują się do znaków to maja jeszcze słuchawki w uszach jestem za tym żebyście dostali 5 pkt i 250 zł za używanie telefonu podczas jazdy. PS że ktoś nie wpadł na ten pomysl.. a tak na poważnie Ludzie jak jedziecie rowerem wyjmijcie te sluchawki z uszów to dla Waszego dobra tak abyście slyszeli zbliżające się pojazdy mechaniczne.

orlandus
na forum od listopada 2017
/3
W polu powyżej wpisz numer strony, do której chcesz przejść
DYSKUSJE
TWOJE KONTO
  • Zaloguj się aby uzyskać dostęp do konta
PYTANIA, PROBLEMY, SUGESTIE
13 493 44 44
REKLAMA