Uczeń Muzycznej odświeżył grę Tetris. Krośnianie znowu z sukcesami!

Motocykle, lekkoatletyka, kolarstwo, strzelectwo, siatkówka i pływanie, ale również literatura, programowanie i przyrządzanie nalewek. To dziedziny, które pasjonują krośnian i przynoszą im wiele zwycięstw.
Krośnianie osiągają sukcesy w wielu dziedzinach
Archiwum

Sylwia Dzik „Dzikuska”

W dniach 4-5 września w Toruniu odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Polski Pit Bike SM. Krośnianka Sylwia Dzik zdobyła tytuł mistrza w klasie kobiet.

Sylwia Dzik „Dzikuska” została Mistrzem Polski Pit Bike w klasie kobiet
sławomir kowalski

Pit bike, czyli mały motocykl do jazdy po torze, stał się pasją Dzikuski w 2018 roku. Wtedy, debiutując w zawodach, zajęła II miejsce w Pucharze Polski. - Pierwszy raz miałam okazję stać na najwyższym stopniu podium, a dźwięk hymnu był największą nagrodą, jaką mogłam dostać po długo oczekiwanym sukcesie – mówi Sylwia.

O jej motocyklowej pasji pisaliśmy tutaj.

Jakub Mazur

Chociaż Jakub Mazur w czerwcu był uczniem Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie, to zajął 1. miejsce w konkursie programistycznym. Obecnie uczęszcza do "Elektryka" na kierunku technik programista.

Kuba odświeżył grę Tetris za pomocą języka programowania Python
archiwum prywatne jakuba mazura

Restore Classic to konkurs zorganizowany przez PixBlocks, firmę informatyczną, która umożliwia naukę programowania. Zadaniem uczestników było odświeżenie wybranej gry wideo sprzed 1995 roku. Jakub wygrał tworząc pod opieką nauczycielki Agaty Sawickiej odnowioną wersję Tetrisa. Projekt znajdzie się w kursach programowania PixBlocks. Pracę można zobaczyć tutaj:

Krośnieński Klub Biegacza

W ostatnich miesiącach zawodnicy Krośnieńskiego Klubu Biegacza wzięli udział w Mistrzostwach Podkarpacia w lekkiej atletyce i stanęli na podium.

• Przemyśl, dzieci do lat 14-stu: Amelia Makoś i Wojciech Gużkowski zostali wyróżnieni brązowymi medalami za skok w dal i bieg na 1000 m.
Wojciech Gużkowski i Amelia Makoś na trzecim stopniu podium
krośnieński klub biegacza
  • Stalowa Wola, juniorzy:

• Monika Moskal zdobyła 3 złote medale w trójskoku, w skoku w dal i sztafecie 4x100m,

• Szymon Gużkowski zajął 1. miejsce w biegu na 1500 m,

• Kinga Lorenc i Patryk Wolski zajęli 3. miejsce w skoku w dal.

• Stalowa Wola, juniorzy młodsi: Monika Moskal i Martyna Roś zdobyły złoty medal za skok w dal i bieg na 1500 m z przeszkodami, a Kinga Lorenc brązowy medal w trójskoku.

Maciej Dąbrowski

Uczeń krośnieńskiego „Elektryka” wywalczył 4. miejsce na Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim MTB XC. Zawody odbyły się 16 sierpnia w Mrągowie.

Maciej przejechał dystans 18,5 km z przewyższeniami w czasie 01:08:36
bartosz bober

Trasę wytyczono na terenie kompleksu wzniesień Góra Czterech Wiatrów. Runda mierzyła 3,7 km, a suma przewyższeń wyniosła blisko 190 metrów. Macieja dzieliło niespełna 5 minut od zwycięzcy.

Szymon Szmist (Terytorialsi)

Należący do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej krośnianin Szymon Szmist razem ze Zbigniewem Tomaszkiem wygrali ekstremalny bieg terenowy GROM Challenge.

Od lewej: Zbigniew Tomaszek i Szymon Szmist
autor zdjęcia

W zawodach wzięło udział 130 par komandosów i żołnierzy. Uczestnicy mieli pokonać 25-kilometrową trasę z przeszkodami oraz wykonać zadania związane z topografią, znajomością węzłów czy strzelaniem.

Zmagania zawodników można zobaczyć tutaj:

Siatkówka MOSiR Krosno

Młodzież z sekcji piłki siatkowej może cieszyć wieloma sukcesami w sezonie 2019/2020:

• zwycięstwa podczas Pucharu Kinder Joy of Moving 2020 i awans na Mistrzostwa Polski: Jakub Kustroń i Janek Wierdak (w grze dwa na dwa) oraz Ola Paradysz, Nadia Głowacka, Julka Majerska, Amelka Pudełko i Zuza Świątek (w grze cztery na cztery);
  • III i IV miejsce drużyn dziewcząt (w kat. młodziczek) i chłopców (w kat. kadet i junior) w finale Podkarpackiej Wojewódzkiej ligi piłki siatkowej i awans na 1/4 Mistrzostw Polski;
Młodzieżowe drużyny piłki siatkowej
  • Złoty medal Oli Lidwin i Wiktorii Wosiewicz oraz IV miejsce Gabriela Krzanowskiego i Wiktora Kozubal podczas Mistrzostw Województwa Podkarpackiego w siatkówce plażowej zakończony awansem do 1/2 Mistrzostw Polski;
  • Powołanie do wojewódzkiej kadry młodziczek dla Julii Majerskiej oraz Amelii Pudełko (rocznik 2007) oraz do Kadry Polski: Kinga Penar (rocznik 2008);
  • Wiktor Kozubal został najpopularniejszym sportowcem-junior roku 2019 w Plebiscycie Sportowym Nowin.

Mateusz Nowak

Nalewka „Mirabelka na pestkach” została nagrodzona na Ogólnopolskim Turnieju Nalewek w Lublinie. Wyróżnienie przyznano w kategorii nalewki historyczne, gdzie oprócz walorów smakowych liczyła się geneza powstania nalewki i jej tło historyczne.

Nalewkę „Mirabelka na pestkach” wyróżniono na konkursie w ramach Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie
archiwum prywatne mateusza nowaka

- Inspiracją do powstania tej nalewki była chęć zachowania smaku mirabelki z babcinego sadu oraz niesamowita historia drzewka z warszawskiego osiedla Muranów – mówi Mateusz Nowak. O innych jego sukcesach i pasji pisaliśmy tutaj.

Krośnieńscy pływacy

27 września w Gorlicach odbyło się podsumowanie Indywidualnej Ligi Pływackiej o Grand Prix Gorlic. Na podium stanęło trzech pływaków z Krosna w kategorii juniorzy młodsi:

Husaria Krosno

W sierpniu oraz wrześniu strzelcy Husarii wzięli udział w kilku zawodach odnosząc spore sukcesy.

Jagoda Szajna zajęła 4. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Bydgoszczy (27 września). W ramach przygotowań wzięła udział w cyklu zawodów. Zajęła 7. lokatę w Pucharze Polski w Ustce, następnie zdobyła srebrny medal w Mistrzostwach Polski LOK (karabin pneumatyczny 10 m) oraz złoto w Mistrzostwach Małopolski (karabin 50 m, trzy postawy).

Jagoda Szajna (czwarta od lewej) zajęła 4. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Bydgoszczy
CWZS Zawisza Bydgoszcz

Izabela Gajewska zdobyła brązowy medal (karabin 10 m) w strefowych Mistrzostwach Młodzików w Tarnowie (20 września).

Jowita Krupa oraz Izabela Kolanko zajęły 4. miejsce podczas Mistrzostw Polski LOK w Tarnowie.

Miłosz Tomkowicz

Absolwent krośnieńskiego „Plastyka” zajął 2. miejsce na konkursie literackim „Dziennik pandemiczny”. Na konkurs organizowany przez Instytut Literatury zgłoszono 260 prac z całej Polski. Seria układających się w poemat wierszy stworzona przez Miłosza nosi tytuł "Pandemiumium. Dziennik zarazy". Krośnianin otrzymał honorarium w wysokości 3000 zł.

instytut literatury

Wiktor Sajdak

16-letni Wiktor Sajdak zajął II miejsce podczas Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i Mistrzostw Polski w strzelectwie sportowym. To już siódmy medal Mistrzostw Polski zdobyty przez krośnianina.

Wiktor Sajdak strzelectwo trenuje od 5 lat. Od roku jest członkiem Kadry Narodowej Polski w kategorii junior młodszy
archiwum prywatne wiktora sajdaka

W 2019 roku, jeszcze jako młodzik, zdobył we Wrocławiu trzy złote medale we wszystkich konkurencjach karabinowych oraz poprawił dwa rekordy Polski. Wiktor jest uczniem krośnieńskiej „Naftówki”, reprezentuje barwy TKS LOK Tarnów oraz należy do kadry narodowej Polski.