- Żłobek jest formą opieki nad dzieckiem dla rodziców pracujących. W dzisiejszych czasach, kiedy po urlopach wychowawczych, macierzyńskich w obawie o utratę pracy rodzice muszą podjąć pracę zawodową, jest to dobre rozwiązanie - przekonuje Wiesława Golenia, dyrektor Miejskiego Żłobka.
Opieką w żłobku mogą zostać objęte dzieci w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do 3 lat, w szczególnych przypadkach - 4.
Funkcjonujący od roku Żłobek Miejski w Krośnie obecnie prowadzi swoją działalność w czterech oddziałach. Główna siedziba zlokalizowana jest przy ul. Prochownia 4 - tam też funkcjonują dwa jego oddziały - łącznie oferują 50 miejsc: połowa dla dzieci w wieku od 20 tygodni do 18 miesięcy, połowa dla dwu- i trzylatków.
Pozostałe oddziały mieszczą się przy ul. Powstańców Warszawskich (25 miejsc dla dzieci w wieku od 18 miesięcy do trzech lat) i przy ul. Kisielewskiego (25 miejsc dla dzieci w wieku od dwóch do trzech lat).
Do końca marca prowadzony jest nabór. Kartę zgłoszenia dziecka można pobrać lub zaopatrzyć się w nią na miejscu - w żłobku lub miejskich przedszkolach. Wypełnioną i podpisaną kartę należy złożyć w siedzibie żłobka przy ul. Prochownia do 31 marca.
Dzieci przyjmowane są w oparciu o punktowane kryteria. Pierwszeństwo mają mieszkańcy Krosna i ci rodzice, którzy odprowadzają podatek dochodowy na rzecz miasta. W dalszej kolejności przyjmowane będą dzieci rodziców niepracujących, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach rodziców zamieszkałych poza Krosnem. Lista dzieci przyjętych zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń w żłobku do 31 maja.
Co jeśli zapotrzebowanie będzie większe lub o konieczności wysłania dziecka do żłobka rodzice zdecydują w kolejnych miesiącach? - Dodatkowe przyjęcia dzieci prowadzone będą w miarę wolnych miejsc - mówi Wiesława Golenia. - W żłobku zawsze jest rotacja, kilkoro dzieci zawsze się wypisze np. z powodu chorób, utraty pracy przez rodziców czy wyjazdu z Krosna. Nowe dzieci przyjmowane są na bieżąco. Tą setką miejsc zabezpieczamy potrzeby w mieście, ale gdyby zapotrzebowanie było znacznie większe, jest możliwość powiększenia żłobka o jeszcze jeden oddział.
Wiesława Golenia zachęca rodziców do zapoznania się z ofertą żłobka. Można też osobiście sprawdzić warunki, w których czas mają spędzać ich pociechy.
- W każdym oddziale są bardzo dobre - zapewnia dyrektor. - Od września 2011 roku wszystkie sale są odnowione, wyremontowane. Wymieniony został cały sprzęt: mebelki, leżaczki, pościel, dywany, zabawki i sprzęt audiowizualny. Wyremontowane są też toalety.
Żłobek czynny jest od 6:30 do 16:30. Opieka może trwać od 8 do 10 godzin dziennie. 8-godzinny pobyt dziecka w żłobku miesięcznie kosztuje rodziców 194 zł, dłuższy - odpowiednio więcej.
Jak wygląda dzień malucha w żłobku? Z samego rana są zabawy, zajęcia ruchowe, słuchanie muzyki. O 8:30 - higiena - w ruch idą nocniki i pieluchy. 9.00 - śniadanie. Potem znów zabawy, zajęcia dydaktyczne dostosowane do wieku i możliwości dzieci, śpiewanie piosenek, zajęcia taneczne i plastyczne. Po kolejnych zabiegach higienicznych podawany jest obiad, po nim odpoczynek i znów dowolne zajęcia. We wszystkich oddziałach są place zabaw, w oddziale na Zawodziu dodatkowo do dyspozycji dzieci jest patio. Nad bezpieczeństwem maluchów w każdym z oddziałów ciągle czuwają trzy opiekunki.