Dotychczasowe przepisy o zakładaniu żłobków były bardzo rygorystyczne. Funkcjonujące jako zakłady opieki zdrowotnej, podlegały Ministerstwu Zdrowia, musiały spełniać takie same wymagania jak szpitale czy przychodnie, co znacznie utrudniało procedury związane z ich powstawaniem.
W Krośnie do 1991 r. funkcjonowały trzy Żłobki Miejskie, które zostały zlikwidowane przez Radę Miasta ze względów ekonomicznych. Funkcje żłobków przejęły tzw. oddziały żłobkowe w przedszkolach, które przyjmują dzieci od ukończenia pierwszego roku życia.
Od kwietnia 2011 roku obowiązuje nowa ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Na jej mocy z dniem 1 czerwca bieżącego roku gmina Krosno tworzy Miejski Żłobek. Robi to, jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: "Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu w zakresie zapewnienia opieki nad dzieckiem do lat 3". Jeszcze miesiąc temu Urząd Miasta informował, że nie ma chętnych, by oddawać pod opiekę dzieci poniżej roczku.
- Nowe prawo nakłada obowiązki na gminę w zakresie opieki nad dziećmi do lat trzech. Czekaliśmy tylko na doprecyzowanie rozporządzeń wykonawczych, bo nie wszystko było jasne - tłumaczy Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna. - Jednocześnie według nowej ustawy nie ma takich form organizacyjnych jak oddział żłobkowy, mogą być żłobki, kluby dziecięce, opiekunowie lub nianie.
Żłobek rozpocznie działalność od września. Jego siedziba będzie zlokalizowana przy ul. Prochownia 4, a oddział będzie się mieścił w budynku Przedszkola Miejskiego nr 5 przy ul. Powstańców Warszawskich. W obydwu tych miejscach aktualnie są oddziały żłobkowe, funkcjonujące według starych zasad organizacyjnych. - Jeśli będzie zapotrzebowanie, kolejny oddział powstanie na osiedlu Traugutta - dodaje Bronisław Baran. - Jesteśmy na to przygotowani. Zrobimy wszystko, aby przyjąć wszystkie chętne dzieci z terenu Krosna do żłobków. Na dzień dzisiejszy - choć nie ma takiego zainteresowania - możemy stworzyć około 100 miejsc.
Opieką w żłobku mogą zostać objęte dzieci w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia, w szczególnych przypadkach - 4 rok życia.
W żłobku opieka może trwać maksymalnie 10 godzin dziennie. Istnieje możliwość przedłużenia opieki lub jej skrócenie. Godziny pozostawania dzieci w żłobku uzgadniane będą indywidualnie z rodzicami.
Miesięczna opłata za pobyt dziecka w żłobku będzie wynosić 230 zł. Różnicę między ustaloną opłatą a faktycznymi kosztami opieki poniesie miasto, średnio dopłata z budżetu w przeliczeniu na jedno dziecko wyniesie ponad 50%.
Miasto zamierza też złożyć wniosek do rządowego programu "Maluch", umożliwiającego otrzymanie dofinansowania na adaptację i wyposażenie żłobków.