Tani kocioł grzewczy. Nie przyczyni się do powstawania smogu

To ostatnie dni, aby skorzystać z okazji i uzyskać nowoczesny kocioł grzewczy dla domu, płacąc jedynie 40% jego wartości. To oferta dla mieszkańców Krosna i Krościenka Wyżnego. Zobacz film, w którym o zaletach udziału w przedsięwzięciu opowiada jeden z mieszkańców.
Pan Konrad z dzielnicy Polanka w Krośnie zachwala kocioł na pellet
Damian Krzanowski

Taka okazja to efekt działań Urzędu Miasta Krosna. Miasto pozyskało środki unijne na dofinansowanie do zakupu kotłów przez mieszkańców dwóch gmin: Krosna i Krościenka Wyżnego.

Władze zachęcają do zakupu nowoczesnego kotła do gospodarstwa domowego przede wszystkim dlatego, że jest on ekologiczny. Nie wytwarza trującego dymu, który w okresie grzewczym powoduje powstawanie smogu.

Chodzi o kotły EG-Pellet Mini polskiego producenta z Pszczyny na Śląsku. To kocioł opalany tzw. pelletem. To granulat drzewny, który pachnie świeżym drewnem, świetnie się spala i nie pozostawia po sobie brudu. Sam kocioł nie ma wielkich gabarytów i zmieści się nawet w niewielkiej kotłowni.

Kotły z dofinansowaniem są opalane takim granulatem drzewnym - to tzw. pellet
damian krzanowski

- Paliliśmy długie, długie lata drzewem i węglem. Brud, smród, sprzątanie – opowiada pan Konrad z Polanki, który zdecydował się na zakup i instalację takiego kotła. - Technika idzie do przodu. Bez smrodu, bez dymu, bez trucia sąsiadów. Jest to piec bezobsługowy. Nas interesuje tylko, aby raz na półtora tygodnia, raz na dwa tygodnie - w zależności od temperatury, jaka panuje na zewnątrz - dosypać do zasobnika pellet i na tym się kończy obsługa tego pieca.

Koszt zakupu, dostawy, montażu, regulacji, gwarancji i ubezpieczenia na 5 lat dla mieszkańca waha się od ok. 5 do 7 tysięcy zł w zależności od mocy pieca. - Wystarczyło podpisanie umowy, protokół kominiarski i w zasadzie to wszystko. Formalności jest bardzo mało. Ze strony miasta jest to zorganizowane perfekcyjnie – potwierdza pan Konrad.

Osoby, które zechcą skorzystać z programu „Czysta energia”, muszą zdecydować się niemal natychmiast. Programem objęte zostaną tylko te gospodarstwa domowe, które podpiszą umowę do 31 maja br.

Szczegółowych informacji dotyczących udziału w projekcie udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krosna w budynku urzędu przy ul. Staszica 2 (pokój 27), w godz. 7.30 do 15.30 (w piątki do godz. 14.30), oraz telefonicznie pod numerem tel. 13 47 43 629.

Warto skorzystać z okazji, bo i tak wkrótce (w roku 2021) zaczną obowiązywać rygorystyczne przepisy dotyczące starych kotłów. Wówczas wymianie podlegać będą piece starsze niż 10 lat. Z każdym kolejnym rokiem będą wycofywane piece nowsze, ale które nie spełniają norm ekologicznych (tzw. klasy 5).

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU: 
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
dziunek451
23.05.2019 17:17

a jak wygląda sprawa z kominem czy stary ceglany nadaje się do nowoczesnych kotłow ,bo czytalm że nowe kotły mają niską temperaturę spalin i poestaje kondensat który niszczy komin.

dziunek451
na forum od listopada 2017
roman1953
23.05.2019 10:49

Jakie jest zużycie pelletu w całym okresie grzewczym i jego koszt?

roman1953
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)