Studenci PWSZ stanowią 10% miasta

Ponad 1200 osób rozpoczęło naukę na pierwszym roku studiów w krośnieńskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. W październiku rozpoczął się 11. rok akademicki na tej uczelni. PWSZ stawia na kierunki inżynierskie. Do nauki zachęca poprzez stypendia oraz budowę nowoczesnych laboratoriów.
Nowi studenci PWSZ tuż przed immatrykulacją, czyli wpisaniem w poczet uczelnianej społeczności

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie świętuje w tym roku 10-lecie istnienia. Przez ten czas liczba studentów systematycznie rosła, a uczelnia wtopiła się w krajobraz miasta. W pierwszym roku akademickim 1999/2000 naukę rozpoczęło tu około 230 osób, dziś na studiach stacjonarnych (dziennych) już ponad pięć razy więcej - 1260. Ogólnie na krośnieńskiej PWSZ studiuje ponad 4600 osób.

Zdaniem władz uczelni, jej przyszłością są kierunki inżynierskie. Szkoła stara się je jak najbardziej uatrakcyjnić, zdobywa na to dodatkowe środki. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na jeden z projektów przyznało uczelni dofinansowanie w wysokości 5 mln zł. Pieniądze trafią na tzw. kierunki zamawiane - na ich absolwentów jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy, a chętnych do ich studiowania w ostatnich latach - coraz mniej. Dlatego rząd postanowił przyciągać studentów stypendiami. Najlepsi otrzymają tysiąc złotych miesięcznie.

- Projekt ten umożliwia również uatrakcyjnienie studiów, choćby poprzez ich zbliżenie do przedsiębiorców, a więc zapraszanie fachowców, praktyków do przeprowadzenia warsztatów, zajęć na uczelni - mówi doc. Władysław Witalisz z PWSZ. - Dodatkowe środki pozwolą również na skierowanie studentów na dodatkowe praktyki zawodowe czy zakup materiałów dydaktycznych, które nie tylko uatrakcyjnią zajęcia, ale sprawią, że ich poziom będzie znacznie wyższy.

PWSZ to coraz bardziej europejska uczelnia: pozyskuje fundusze unijne i korzysta z europejskiego programu wymiany studentów Erasmus

Zachęta zadziałała. Nabór w PWSZ na kierunki inżynierskie, na których wprowadzono stypendia jest o 15% wyższy niż w latach poprzednich. - Mamy nadzieję, że wprowadzenie matematyki na maturę również spowoduje, że więcej młodych ludzi będzie chciało studiować takie kierunki - dodaje Władysław Witalisz.

Większość kierunków w tym roku odnotowało wzrost chętnych. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się anglistyka. Na tej specjalności naukę rozpoczęło ponad 150 studentów. Mniej chętnych było na filologie: rosyjską i germańską. - W tym roku były minimalne nabory, ale zdecydowaliśmy się na otwarcie tych specjalności - informuje Władysław Witalisz. Na każdej z nich studiuje ok. 20 osób. Spadek liczby studentów zanotowano również na kierunku Turystyka i rekreacja - w tym roku przyjęto niecałą setkę chętnych (w ubiegłym roku blisko 150).

Również w tym roku uczelnia gości studentów z zagranicy. Z roku na rok ta liczba rośnie. W najbliższych miesiącach w Krośnie będzie ich przebywać aż 28, z czego 26 to studenci przebywający na wymianie w ramach programu Erasmus. - Aż 8 studentów przyjechało studiować u nas budownictwo, natomiast 5 z nich zadeklarowało zostać aż na cały rok akademicki - podkreśla Bartłomiej Michalski z Biura Współpracy Międzynarodowej PWSZ w Krośnie.

Dwie osoby przyjechały ze Stanów Zjednoczonych - University of Northern Iowa. - Będą u nas zarówno studentami, jak i lektorami. Poprowadzą zajęcia praktyczne z języka angielskiego: czytanie, pisanie, słuchanie - informuje Bartłomiej Michalski. Współpraca z uniwersytetem z Iowa dobrze się rozwija. PWSZ przymierza się już do przyjęcia kolejnych trzech studentów na przyszły semestr.

Jak zauważa Bartłomiej Michalski, grupa studentów z zagranicy jest w tym roku bardziej międzynarodowa, nie tylko turecka, jak to bywało w latach ubiegłych. W tym roku PWSZ gości młodych ludzi także z Portugalii, Hiszpanii, Grecji i Węgier.

Współpraca z uczelniami zagranicznymi działa w obydwie strony, z wymiany korzystają również nasi studenci. W pierwszym semestrze tego roku akademickiego uczelnia wysłała za granicę 22 osoby. Większość do Hiszpanii, kilka na Węgry i do USA.

Rektorat PWSZ w Rynku zostanie oddany do użytku początkiem 2010 r.

Do dyspozycji studentów są obiekty w centrum miasta i w Turaszówce przy ul. Wyspiańskiego. Niebawem, bo już na początku roku do użytku zostanie oddany wyremontowany rektorat uczelni w Rynku. W tym samym miejscu od 2008 roku trwa budowa nowoczesnej biblioteki. Jej uruchomienie przewidziano na połowę 2010 roku.

W najbliższych tygodniach rusza kolejna inwestycja uczelni. W zespole pałacowo-parkowym po Zespole Szkół Rolniczych w Suchodole przy ul. Dmochowskiego powstanie kampus, w którym zlokalizowane zostaną laboratoria dla instytutu politechnicznego, w przyszłości także akademik i obiekty sportowe.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)