Ruszyła budowa biblioteki PWSZ

Rozpoczęła się długo zapowiadana budowa biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Mieściła się będzie za budynkami uczelni przy Rynku, tuż nad skarpą widoczną od strony ul. Legionów. To dobra wiadomość nie tylko dla studentów, ale także wszystkich mieszkańców miasta. Oprócz dostępu do nowoczesnej biblioteki naukowej, znacznie poprawi się również wizerunek tej części miasta.
W tym miejscu w ciągu dwóch lat powstanie nowoczesna biblioteka PWSZ

O nowoczesnej bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie mówi się już od dawna - co najmniej od trzech lat, a sama budowa miała ruszać w ubiegłym roku. Realizacja inwestycji opóźniła się i prace ruszyły dopiero teraz - dokładnie trzy tygodnie temu. Wracamy więc do tematu.

Zakres prac obejmie restaurację dwóch kamienic PWSZ mieszczących się przy Rynku - tej najbliżej Biura Wystaw Artystycznych i kamienicy "pod zegarem" oraz budowę nowego obiektu za nimi, tuż nad skarpą. - Powstanie zwarty zespół budynków, łączący starą tkankę architektoniczną z nowym obiektem - mówi Franciszek Tereszkiewicz, kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. W całości mieścić się będzie biblioteka oraz centralna administracja uczelni.

- W zakres remontu istniejących kamienic wejdzie wzmocnienie ich konstrukcji, wymiana dachów, ujednolicenie architektoniczne, wypracowanie odpowiedniej kolorystyki i kompletna wymiana stropów i stolarki - wylicza.

Wizualizacja nowego budynku PWSZ - widok od strony ul. Legionów (skarpa)

Zanim ruszy budowa nowego obiektu na zapleczu PWSZ, konieczne jest wyburzenie istniejącej w tym miejscu, "dzikiej" zabudowy. - Budynek ten jest w złym stanie technicznym i nie nadaje się do wykorzystania pod planowane cele, w związku z tym zdecydowaliśmy się go wyburzyć - informuje kanclerz. Jest tam jeszcze jedna przeszkoda - stacja transformatorowa. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zostanie przeniesiona na inną działkę. Jest to bardzo istotne, ponieważ stacja ta zasila wiele obiektów znajdujących się w Rynku. Prace muszą być więc tak zorganizowane, żeby nie nastąpiła przerwa w dostawie energii.

W trakcie budowy przeprowadzone zostaną prace archeologiczne. Mają one potwierdzić lub ostatecznie wykluczyć istnienie w tym miejscu pozostałości muru obronnego miasta. - Jedna z koncepcji mówi, że ten mur był właśnie zlokalizowany na zwieńczeniu skarpy. Druga koncepcja mówi natomiast, że z tej strony miasta nie było muru. Naturalną osłonę stanowił Wisłok, który przepływał u podnóża skarpy, a jedynie był tam wykonany ziemny wał - wyjaśnia kanclerz. - Wkrótce okaże się, jakie rzeczywiście umocnienia zostały w tym miejscu wykonane - dodaje.

Prace powinny się zakończyć w 2010 roku. - Naszym marzeniem jest to, aby studenci i pracownicy uczelni zyskali dostęp do zbiorów bibliotecznych i nowej administracji na początku roku akademickiego 2010/2011 - mówi Franciszek Tereszkiewicz.

Przy okazji budowy biblioteki zostanie wyremontowany również ten budynek - dotychczas rektorat PWSZ

Obecnie biblioteka PWSZ znajduje się w zastępczych pomieszczeniach, prowizorycznych warunkach. Uczelnia nie dysponuje dobrze zorganizowaną czytelnią, nie oferuje czytelnikom wolnego dostępu do księgozbioru. - Oczywiście zbiory biblioteki są skomputeryzowane. Za pośrednictwem internetu każdy może sprawdzić czy książka jest na półce, można ją nawet zarezerwować. Chcemy natomiast udostępnić czytelnikom możliwość poruszania się pomiędzy książkami, regałami, oglądania książki bez pośrednictwa bibliotekarza - wyjaśnia kanclerz.

W nowym obiekcie najprawdopodobniej wprowadzone będzie nowoczesne rozwiązanie, jakim jest technologia RFID. Polega ona na tym, że wszystkie książki zostaną wyposażone w chipy i będą dozorowane elektronicznie. Proces udostępnienia książek i zwracania ich do biblioteki będzie się odbywał bez pośrednictwa bibliotekarza, będzie w pełni zautomatyzowany.

Dostęp do biblioteki PWSZ będą mieli nie tylko studenci i pracownicy, ale także mieszkańcy Krosna, gdyż będzie ona pełnić rolę biblioteki naukowo-dydaktycznej. - Chcemy, żeby osoby zainteresowane prowadzeniem badań naukowych mogły tam znaleźć dobrą ofertę - wyjaśnia Franciszek Tereszkiewicz.

Z powstaniem biblioteki wiąże się również utworzenie centrum informatycznego. Będzie to pracownia komputerowa z szerokopasmowym dostępem do internetu. Do dyspozycji studentów będą tam m.in. aktywne portale tematyczne, które oprócz swoich zasobów wiedzy umożliwią zadawanie pytań ich administratorom.

Inwestycja będzie kosztować około 12 mln złotych. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej wyniesie około 10 mln zł. Głównym wykonawcą inwestycji jest Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Budowlane w Krośnie SA.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)