Strzał w dziesiątkę, czyli Kuba na drodze do kariery strzeleckiej

Ze swoich pierwszych zawodów Jakub Antosz wrócił ze srebrnym medalem. Z Mistrzostw Polski niecały rok później przywiózł brąz. Szesnastoletni strzelec z Krosna jeszcze nieraz może nas zaskoczyć.
Szesnastolatek trenuje kilka razy w tygodniu na strzelnicy Ligii Obrony Kraju
Damian Krzanowski

Jakub Antosz ma 16 lat. Na co dzień chodzi do Katolickiego Gimnazjum im. ks. Bronisława Markiewicza w Krośnie. Popołudnia od poniedziałku do czwartku spędza najczęściej w Klubie Strzeleckim „Husaria” na strzelnicy Ligii Obrony Kraju (Krosno, ul. Tysiąclecia 18). Po ostatnich sukcesach Kuby aż trudno uwierzyć, że dwa lata temu chłopak nawet nie wiedział, że w Krośnie funkcjonuje strzelnica.

Zaczęło się od organizowanych przez szkołę wyjść na strzelnicę, które ubarwiły młodzieży gimnazjalnej zwykłe lekcje wychowania fizycznego. A w Kubie obudziły pragnienie rozwijania pasji, która dawała o sobie znać już od dzieciństwa. Jako czterolatek chłopak najchętniej bawił się karabinami (oczywiście zabawkowymi), a później coraz bardziej interesował się prawdziwą bronią.

Pierwsze zwycięstwa Kuby były dla wszystkich dużym zaskoczeniem
damian krzanowski

Dlatego niedługo po pierwszych krokach na strzelnicy został członkiem Klubu Strzeleckiego „Husaria” Krosno. Pół roku po intensywnych treningach, w listopadzie 2017 Kubie udało się pojechać na pierwsze zawody - XII Międzywojewódzki Memoriał im. Bogusława Dziury w strzelectwie sportowym w Jedliczu koło Krosna. Początkujący strzelec miał się oswoić ze stresem i obeznać w nowej dla siebie sytuacji. Ale to mu nie przeszkodziło, by dać z siebie wszystko i srebrnym medalem rozpocząć swoją sportową karierę.

Spokój i opanowanie to  najważniejsze....
damian krzanowski

- Byłam w szoku – przyznaje Katarzyna Antosz, mama Kuby. I pewnie nie tylko ona, bo stanąć na podium na pierwszych zawodach mało komu się udaje. – Starsi zawodnicy powiedzieli mi, że oni w wieku Kuby jeszcze tak nie strzelali – dodaje pani Kasia. Od Tomasza Jerzaka, trenera sekcji młodzieżowej „Husarii”, usłyszała też, że jeśli Kuba będzie solidnie pracował, musi przygotować w domu długą półkę na puchary.

Miesiąc później odbyły się Mistrzostwa Województwa Małopolskiego. Tym razem strzelec z Krosna również zaskoczył wygraną, tym bardziej, że konkurencja prezentowała wyższy poziom.

Regularne treningi, zachowanie równowagi i koncentracja - to recepta Kuby na serie dobrych strzałów
damian krzanowski

We wrześniu 2018 przyszła kolej na Mistrzostwa Polski Młodzików (do takiej kategorii wiekowej młody krośnianin należał jeszcze w tamtym roku). Nie było łatwo, gdyż zawodnicy oddawali strzały w trzech pozycjach – stojącej, klęczącej i leżącej, ale i tym razem Kuba zdobył medal (brąz) w kategorii karabin pneumatyczny.

Od początku roku 2019 szesnastolatek należy już do wyższej kategorii wiekowej (juniorzy młodsi). Wiąże się z tym jeszcze cięższa praca oraz możliwość startu w większej liczbie zawodów. A na nich – oddanie już 50 strzałów pod rząd.

- Żeby oddać kilkadziesiąt celnych strzałów, zawodnik musi być cały czas skoncentrowany, odpowiednio trzymać broń, aby nie drżały zmęczone mięśnie. Musi mieć siłę, aby tyle razy podnieść kilogramowy karabin i wycelować w 10 – tłumaczy Tomasz Jerzak.

Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu w strzelectwo Tomasz Jerzak wie, jak pracować ze swoimi zawodnikami
damian krzanowski

Sam od 15 lat trenuje strzelectwo, a od kilku lat trenuje również młodych sportowców. Jak mówi, najważniejsza jest tu dobra komunikacja. Nastoletni zawodnik może mieć własną broń i drogi strój, ale jeśli nie ma autorytetu w trenerze i starszych kolegach, może nie być żadnych efektów.

Porozumienie między Tomaszem a jego zawodnikami widać jednak na pierwszy rzut oka. Pewnie dlatego tak szybko się uczą i z zapałem ćwiczą nie tylko technikę strzału, ale i koordynację oraz opanowanie. - To bardzo ważne, bo kiedy ma się ograniczone pole widzenia (podczas strzału jedno oko jest przysłonięte, a drugie patrzy tylko na tarczę), trudniej zachować równowagę. Przez zaburzoną orientację przestrzeni zawodnik kołysze się, kiwa się w przód i w tył, co utrudnia oddanie dobrego strzału. Dlatego bardzo ważne jest wyćwiczenie zmysłu równowagi – wyjaśnia trener „Husarii” i dodaje: -To samo odnosi się do koncentracji. Podczas strzału trzeba zapomnieć o wszystkim, co dzieje się dookoła, o kolegach, o sędzi, o innych zawodnikach. I to Kubie wychodzi bardzo dobrze. Nie ma problemu, żeby skupić się tylko na tarczy, karabinie i wycelować w dziesiątkę.

 Dobrze dopasowany strój i własna broń zwiększa szanse zawodnika na wygraną
damian krzanowski

Dzięki wsparciu finansowemu m.in Urzędu Marszałkowskiego oraz regularnie opłacanym składkom członkowskim udało się niedawno skompletować strój oraz karabin dla Kuby. 

Pierwsze owoce treningów z własnym, dopasowanym sprzętem sportowiec zebrał niecałe dwa tygodnie temu (14-17.02) na Międzynarodowych Zawodach Strzeleckich w Złotoryi, gdzie wraz z Jagodą Szajną sukcesami otworzył tegoroczny sezon. Członkowie "Husarii" zajęli kolejno 6 i 12 miejsce w kategorii juniorów, a więc rywalizowali ze starszymi zawodnikami.

Wiek nie przeszkodził im również w znalezieniu się w pierwszej dziesiątce w konkurencji strzelania w parach. Jakub i Jagoda byli najmłodszym duetem.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person AWRUK
27.02.2019 17:18

Nie wiedziałem ze w Krośnie jest taki klub,  wiem że przy Naftówce jest strzelnica, ciekawe ile jest jeszcze takich klubów o których nie wiemy, nie słyszeliśmy... może to dobry temat na artykuł? 

P.S. Gratulacje dla przyszłego snajpera:)

person
AWRUK
na forum od listopada 2017
star
person teresa
27.02.2019 16:38

Brawo Jakubie!!!! Tak trzymać. Cała Muzyczna pozdrawia. 

person
teresa
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (3) forward