Spacerujesz i poznajesz historię miasta. Ścieżki nową atrakcją Krosna

Powstała nowa atrakcja turystyczna promująca Krosno. To 12 ścieżek tematycznych, dzięki którym można poznać historie i ludzi naszego miasta. Spacerując po konkretnych trasach, zaopatrzeni w mapy i słuchając podcastów, poznajemy m.in. zabytki, miejsca i miejskie legendy.
Każda ze ścieżek ma swoją mapę, opis i podcast
Archiwum

Na spacer wybraną ścieżką możemy wybrać się sami, z bliskimi lub znajomymi. Wystarczy wejść na stronę internetową Krosno Wielu Ścieżek i wybrać interesującą nas trasę. Do wyboru jest ich aż 12.

Są poświęcone m.in. powstaniu i rozwojowi przemysłu naftowego i szklanego, krośnieńskim rzemieślnikom i artystom, budynkom sakralnym, przyrodzie, legendom, historii i postaciom związanym z miastem.

Bartosz Wilk, prezes Karpackiego Klastra Ekonomii Społecznej poleca m.in. ścieżki postaci i ciekawostek. – Pierwsza opowiada o mieszkańcach Krosna i osobach z nim związanych, które nie zawsze są powszechnie znane. Na trasie ciekawostek pokazujemy miejsca, których na co dzień nie dostrzegamy – mówi i dodaje: - Z kolei ścieżka techniki jest atrakcyjna wizualnie. Wiosną polecam pospacerować ścieżką przyrodniczą, która poprowadzi nas m.in. po budowanych bulwarach nad Wisłokiem.

Pomysłodawcy chcą, żeby zwiedzanie Krosna było opowieścią o mieście. To samo miejsce może skrywać informacje i ciekawostki związane z wieloma różnymi historiami Krosna i epokami. Dlatego niektóre z nich pojawiają się na kilku trasach. - Na przykład wieża farna łączy cztery ścieżki, m.in. sakralną i legend. Na każdej z nich jest opowiedziana w różnych kontekstach.

ŚCIEŻKI:
  • Krosno im starsze – tym lepsze – ścieżka zabytków (na trasie m.in.: wieża farna, kościół farny, dawna siedziba fabryki zegarów wieżowych);

  • Krosno w szczegółach – ścieżka detali (na trasie m.in.: krzyż przy rondzie obok głównej poczty, oznaczenia po dawnej Bramie Krakowskiej, znaki kamieniarskie na kościele farnym);

  • Z Krosnem związani – ścieżka postaci (na trasie m.in. Michał Mięsowicz, Paweł z Krosna, Zbigniew Oprządek);

  • Krosno nawiasem mówiąc – ścieżka ciekawostek (na trasie m.in. dom rodzinny Władysława Gomułki, nagrobek Jana Skotnickiego, pierwowzoru Rejenta Milczka, Michał Starzewski – autor traktatu o szermierce);

  • Krosno technicznie rzecz biorąc – ścieżka techniki (na trasie m.in. lampy naftowe, pracownia Miluba, Jan Szczepanik i model kamizelki kuloodpornej);

  • Krosno z weną – ścieżka artystów (na trasie m.in. dawny dom artysty Andrzeja Lenika, Stanisław Kochanek, Giovni Maria Padovano – Mosca);

  • Legendarne Krosno – ścieżka legend (na trasie m.in. wzgórze "Na Wojciechu", Patronka Krosna – kościół oo. Franciszkanów, Legendarne szklane wyroby z Krosna – Centrum Dziedzictwa Szkła);

  • Z wiarą w Krosno – ścieżka sakralna (na trasie m.in. polsko-węgierska Madonna – płaskorzeźba, Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, Ogród Maryjny, Muzeum Jana Pawła II, Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, Muzeum Misyjne);

  • Krosno – wichry wojen – ścieżka batalistyczna (na trasie m.in. Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, Dawna Komenda Werbunkowa – siedziba PTTK w Krośnie, Mury Miejskie);

  • Krosno siłami natury – ścieżka przyrody (na trasie m.in. Wzgórze Korona, Bulwary nad Wisłokiem, Zakole rzeki Wisłok zwane "Sztukami");

  • Krosno piękne, czyli funkcjonalne – ścieżka modernizmu (na trasie m.in. Willa przy ul. Staszica, Dom przy ul. Lwowskiej 8, Willa przy ul. Walslebena 12);

  • Krosno śladami judaizmu – ścieżka żydowska (na trasie m.in. cmentarz żydowski, ślad po mezuzie, miejsce po synagodze).

Każda ze ścieżek składa się z opisu trasy w formie opowieści, mapy z podstawowymi informacjami o poziomie trudności, czasie, długości i utrudnieniach związanych z dostępnością. Są też zamieszczone zdjęcia, podane ciekawostki i odnośniki do szerszych informacji, zbiór zagadek oraz nagrania w postaci podcastu, którego można słuchać, wędrując (poszczególne odcinki są dostępne na Spotify, w przyszłości mają być też na YouTube).

Wybraną mapę możemy pobrać ze strony i wydrukować. Już niedługo jej darmowe egzemplarze będą też dostępne w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej w Krośnie. Na mapie znajduje się też kod QR, który w razie potrzeby może nas przekierować na stronę. Trasę można również pobrać z Map Google – mówi Bartosz Wilk.

Pomysł na opracowanie ścieżek narodził się około trzech lat temu. - Wspólnie ze znajomymi, Laurą Starowiejską i Damianem Ziembą zauważyliśy, że w Krośnie jest wiele ciekawych miejsc. Doszliśmy do wniosku, że można je połączyć w ścieżki, po których można by wędrować i w ten sposób poznawać ich historie – tłumaczy Bartosz.

Ścieżki powstały we współpracy z mieszkańcami Krosna. Poprzez konsultacje społeczne, rozmowy i spotkania krośnianie brali udział w kształtowaniu poszczególnych tras. Zgłaszali swoje uwagi i uczestniczyli w testowaniu.

Teraz promocją ścieżek zajmą się influencerzy, którzy opowiedzą o nich na swoich kanałach. Będą to Paulina Kawa-Zięba prowadząca Kawa w podróży oraz Paula Ostrowska-Baran z Bez matki nie ma chatki.

Projekt jest skierowany do turystów, ale nie tylko. Inicjatorzy ścieżek mają nadzieję, że skorzystają z nich również krośnianie. - Liczymy, że mieszkańcy sami będą ambasadorami tego projektu. Zaproszą swoich znajomych do zwiedzania i pokażą im Krosno poprzez ścieżki.

Ścieżki powstały dzięki funduszom norweskim. Stworzyła je Fundacja Karpacki Klaster Ekonomii Społecznej we współpracy z Urzędem Miasta.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
wokol_krosna
27.01.2024 22:30

Wreszcie zrealizowano świetny pomysł!

W ścieżce religijnej brakuje jeszcze zabytkowego kościoła św. Wojciecha - jest co prawda oddalony od centrum, ale to ważny zabytek i koniecznie trzeba go dodać (można go zaznaczyć w dłuższej opcji, ale nie pomijać).

Można też dodać kolumnę z figurą Matki Boskiej przy ulicy Paderewskiego, przy moście.

O św. Janie z Dukli jest tylko wzmianka w ścieżce sakralnej, a brakuje go na ścieżce znanych postaci. Nawiasem mówiąc, brakuje w Krośnie pomnika św. Jana z Dukli. To ważny i znany polski święty, (sam Jan Matejko uwiecznił go na obrazie " Bohdan Chmielnicki i Tuhaj-bej pod Lwowem"), - a my za mało się chwalimy jego chyba dziewięcioletnim pobytem w Krośnie.

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
scooter
27.01.2024 09:44

Bardzo dobra inicjatywa. Ciesze się i czekam na mapy. Nie polecam jednak spaceru ścieżką "Związani z Krosnem", szczegónie ulicą /?/ Mięsowicza. Tamtędy, szczególnie po deszczu, nie da się przejść, a i jazda samochodem jest ryzykowna.

scooter
na forum od stycznia 2024
czteropak1234
26.01.2024 17:08

Myślę, że brakuje tu ścieżki która niewątpliwie wzbudziłaby największe zainteresowanie wśród lokalsów a mianowicie "śladami krośnieńskiego menela". Mogłaby obejmować historyczne i już od dawna nie uczęszczane ( a może niektóre jednak tak) miejsca, gdzie niegdyś w czasach już słusznie minionych spotykała się krośnieńska lumperia i spożywała podejżanej jakości napitki (jabole, ruska gorzała) czyli np: skarpa za Farą, krzaki nad Wisłokiem za rzeźnią, pod mostem korczyńskim, na sztukach albo park na zawodziu. Innych miesc też jest wiele, można je poukładać w jakiś ciekawy ciąg a przynajmniej byłoby zabawnie.

czteropak1234
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)